Yaşam

Zihinsel Temizlik Nasıl Yapılır

“Detoks” bugünlerde oldukça moda bir kelimedir.Tüm bu sonsuz sağlık yararlarına sahip olduğu söylenen sayısız diyet, temizlik kiti, “detoks kaplıcaları” ve zihinsel temizlik hakkında sürekli olarak yazılar duyuyor ve onları okuyoruz.Gerçek şu ki, vücudumuz genel sağlığınız iyi olduğu sürece kendini çok iyi koruyan bir detoksifikasyon sistemi ile donatılmıştır.

Zihinsel temizlik veya “detoks” fikri, vücudunuzu temizlemek veya detoks yapmakla aynıdır: bazı “kötü” şeylerden kurtulmak ve onları ortadan kaldırmaktır. Size hizmet etmeyen inançları, olumsuz duyguları ve alışkanlıkları sınırlamak gibi şeyler diyebiliriz.Mesele şu ki, zihinsel bir temizlik söz konusu olduğunda, biraz çaba sarf etmeniz gerekiyor. Tıpkı yaşam tarzınız ve yediğiniz yiyeceklerin vücudunuzu beslemesi veya sınırlandırması gibi, zihninizi olumlu düşüncelerle beslemek ve iyi alışkanlıklar edinmek ve onu sağlıklı tutmak da aynı derecede önemlidir.

Çoğu zaman, duygularımızla düzgün bir şekilde başa çıkmak için çok meşgulüz ve çoğu zaman onları bir kenara “koyarız”. Ayrıca enerjimizin nereye gittiğinin de her zaman farkında değiliz. Zihinsel temizlik yapmak, “tamam, peki, kötü düşüncelerimi ve duygularımı mutlu ve olumlu bir şeyle değiştirmeme izin verin” demek kadar basit değildir.

Duygusal Detoks

duygusal detoks

Duygusal detoksun ardındaki fikir, “olumsuz” olduğunu düşündüğünüz herhangi bir duygu veya duygudan kurtulmakla ilgili değildir, bunun yerine yerinden edilmiş olabilecek herhangi bir duyguyu bulup tanımlamaktır.

Örneğin, bastırılmış öfke, daha fazla öfke ve daha çözülmemiş duyguları kendine çekecektir. Duygusal bir detoksu ele almanın birçok yolu vardır – benim favorim rehberli günlük tutma veya basit serbest yazma stilidir.

Sessiz, rahat bir yer bulun, bir mum yakabilir veya biraz yumuşak, dinlendirici bir müzik koyabilir ve bir defter / günlük kapabilirsiniz. Aşağıdakiler gibi soruları yanıtlayarak başlayabilirsiniz:

  • Son zamanlarda çok şey yaşıyorum…
  • Strese neden olan şeylerden bazıları…
  • Beni en çok neşelendiren şeyler…
  • Bırakmak istediğim, bana hizmet etmeyen düşünceler..

Günlük tutmaya başladığınızda, kendinize karşı dürüst olmanız ve hiçbir şeyi geride bırakmamanız çok önemlidir. Her şeyi hissetmek için kendine izin vermelisin. Bu, herhangi bir kalıbı belirlemenize ve günlük hayatınızda kılık değiştirerek kendini gösteren yanlış yerleştirilmiş duyguları keşfetmenize yardımcı olacaktır. Örneğin, işleri ertelemenizin nedeninin başarısızlık korkusundan (ya da bu korkutucu olabileceği için başarı korkusundan) kaynaklandığını keşfedebilirsiniz. Belki de bazen sevdiğiniz birine saldırmanızın nedeni, başka bir şeye kızmanızdır – o kişiyle hiçbir ilgisi olmayan bir şey…

Alternatif olarak, tüm gün (hatta bütün bir hafta) boyunca duygularınızı takip ederek düşünme kalıplarınızı keşfedebilirsiniz. Elinizin altında bir not defteri bulundurun ve olumsuz ya da gereksiz olan duyguları ya da düşünce kalıplarını takip edin ve ardından eylemlerinizle ilgili herhangi bir kalıbı ya da bağlantıyı tespit etmek için bunları analiz edin.

Karışıklıklardan Kurtulun

Zihinsel dağınıklıktan kurtulmanıza yardımcı olabilecek şeylerden biri, öncelikle herhangi bir fiziksel karmaşadan kurtulmaktır.Masanız, gardırobunuz, ofisinizi düzenli tutmak zihinsel netliğinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır. Dış dünyanın geri kalanından kopabileceğiniz küçük, kutsal bir yere sahip olmak da bu netlik için önemlidir. Düşüncelerinizi toplamak, düşünmek ve kendinizle olan bağınızı yenilemek için sığınabileceğiniz bir yere sahip olun.

Kontrol edebileceğiniz şeylere odaklanın

Ne zaman bazı şeylerin yavaş yavaş kontrolümden çıktığını hissettiğimde, stres hakim olduğunda , kontrol edebileceğim şeylere odaklanmaya çalışıyorum.

Her zaman kolay mıdır?

Asla.

Belirli şeyleri değiştiremeyeceğinizi bildiğiniz bir durumla karşı karşıya kaldığınızda, kendinizi kolayca bunalmış ve hayal kırıklığına uğramış hissedebilirsiniz. Kontrolünüz dışındaki şeylere verdiğiniz her enerji israftır. Harekete geçmek ve problem çözmek ile derin düşünmek arasında büyük bir fark vardır. Kontrol edebileceğiniz şey, odak noktanızı yönlendirdiğiniz yerdir – ve orada gücünüz yatar. Kontrol edebileceğiniz şeylere odaklanın.

Enerjinizi Koruyun

enerjinizi koruyun

Zihnimizi çevreleyen gürültü ve karmaşa her zaman bizim işimiz değildir – bazen duygusal bir sünger gibi davranabilir ve diğer insanların duygularını ve hislerini emebiliriz. Çok hassas insanlar, bu enerjiyi diğer insanlardan ve yerlerden kolayca kendilerine çekebilirler. Kendimi başkalarının olumsuz duygularından ayırmayı öğrenme ihtiyacı, yıllardır üzerinde çalıştığım bir şey. Bazen biriyle etkileşime girersiniz ve kendinizi o kişinin duygularına ve hislerine kaptırırken kendi enerjinizin değiştiğini hemen hissedebilirsiniz. Kendinizi şu soruyu sorarken bile bulabilirsiniz: ” Şu anda hissettiğim şey benim mi yoksa başkasının mı?” 

Sağlıklı sınırlar belirlemek, enerjinizi korumanın bir yoludur ve bu, zihinsel temizliğin önemli bir parçasıdır. Korku başka bir suçludur – korktuğunuzda (her ne sebeple olursa olsun) enerji seviyelerinizin değiştiğini hemen hissedebilirsiniz. Bu korku duygularından kurtulmak, güçlü olduğunuzu hayal etmek ve hissetmek için kendinize “ güvendeyim ” deyin ve enerjinizin ve onu korumanın sizin sorumluluğunuz olduğunu hatırlayın.

Meditasyon Yapın

meditasyon

Meditasyon, yaşamınızdaki zihinsel dengeyi yeniden sağlamanın temel bileşenlerinden biridir – özellikle de zihin karmaşasının sizi ağırlaştırdığını hissettiğinizde. Pek çok meditasyon türü var – Ben şahsen daha fazla farkındalık ve ruhsal güç geliştirmek için harika olan Kundalini ve yogadan gerçekten keyif alıyorum.

Hareketsiz ve sessiz olmak, alışkın olduğunuz bir şey değilse ilk başta çok korkutucu olabilir. Düşüncelerimiz ve duygularımızla her zaman yalnız olmayı sevmeyiz. Bu korkunun üstesinden gelip de sükuneti tamamen kucakladığınızda, huzuru ve berraklığı bulmanız bir o kadar kolay olacaktır.

Yazımız ilginizi çektiyse aşağıya bir yorum bırakabilir ve Yaşam kategorimizden daha fazla benzer içeriğe göz atabilirsiniz..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu