Zayıflamanın Yolları

Zayıflamanın Yolları
9 Aralık 2018 tarihinde eklendi, 301 kez okundu.

Birçok insan fazla kilolarından şikayetçidir. Fakat buna rağmen neler yapacaklarını bilmezler. Bozulan psikolojileriyle birlikte daha fazla yemek yiyerek kilo almaya devam ederler. Bazıları da yemeyi kesede yine de kilo alırlar. Sizlere zayıflamanın yolları hakkında tavsiyeler vererek, yaşam tarzınızı değiştirmeniz hakkında birkaç bilgi vereceğiz. İşte bunlardan birkaçı yazımızda.

Yediklerinizi Kaydedin

Birçok insan kilo vermek için bazı yollara başvurur. Bunlar aylarca dener fakat başaramadıklarında vazgeçerler. Aslında sorun yöntemlerde değil, sizdedir. Gün içinde yediklerinizi ve içtiklerinizi bir deftere kayıt edin. Günümüz teknolojisi çok gelişti. İnternet üzerinden günlük almanız gereken kalorileri ve yakmanız gereken kaloriler bulun. Daha sonra bazı uygulamalar üzerinden yediklerinizin kalorisini hesaplayın. Zayıflamanın yolları arasında bulunan bir diğer şey ise sofradan aç kalkmaktır. Zaten sürekli doyduğunuz için kilo alıyorsunuz. Bu yüzden doymadan kalmak avantajınıza olacaktır.

Yanlış Beslenme

Zayıflamanın yolları doğru beslenmekten geçer. Çoğu insan ekmek yemeyi bırakınca zayıflayacağını sanır. Fakat bu yanlıştır. Siz ekmeği keserek şekerli gıdalara yüklenirseniz eskisinden daha fazla kilo alırsınız. Bunun için kalorisi az ve besin değeri yüksek gıdalara yönelmelisiniz. Bunlarda et, yumurta, süt, bulgur, baklagiller, sebzeler ve meyveler olmaktadır. Özellikle sebzeler yediklerimizin sindirilmesini kolaylaştırarak midemizi rahatlatır. Psikolojik olarak da etkisi olan bir diğer şey tabak küçültmek olacaktır. Tabaklarınız küçüldüğünde içine giren yemekte az olacağından az yemiş olacaksınız.

Çeşitliliği Arttırın

Tek tip gıdalardan beslenmekten kaçınmalısınız. Çünkü tek tip beslenme vücudun ihtiyacı olduğu vitamin ve minerallerin hepsini karşılamaz. Unlu gıdaları azaltarak tam tahıllı gıdalar tüketin. Bunlar hem doyurucu hem de kalorisi azdır. Ayrıca yediklerinizi vitaminli çorbalarla destekleyebilirsiniz. Sindirim ağızda başlar felsefesiyle yediklerinizi iyi çiğnemelisiniz. İyi çiğnemek kilo vermenin yolları arasında önemlidir. Çünkü ne kadar çok çiğnersek midemiz sindirim açısından o kadar zaman kazanır. Sindirimi zor olan gıdalarda vücutta yağa çevrilmez.

Düzenli Uyku ve Spor

Düzensiz uykusu olan insanlar üzerinde yapılan araştırmalara göre bu grupta yer alan insanlar kilo almaya meyillidir. Çünkü düzensiz uyku, yaşam tarzını bozarak gece atıştırmalıklarına yol açabiliyor. Bunun yanında kalori takibi yaparken kilo verme işlemini spor yaparak hızlandırabilirsiniz. Fakat çok spor yapıyorum diye de çok yemek hiçbir işe yaramayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Hürriyet | Sabah | Kanal D | Mahmure | Star TV | Posta |