Cilt BakımıGüzellik

Yüzünüzü Doğru Şekilde Yıkamak İçin 15 Öneri

Yüzünüzü Doğru Şekilde Yıkamak kitaptaki en basit, basit rutinlerden biri gibi görünüyor. Ancak yüzünüzü yıkamak zaman ve dikkat gerektirir – ve bunu doğru şekilde yapmak, ışıldayan cilt ile sivilce patlaması arasındaki farkı yaratabilir.

Mutlu, sakin bir cilt için bu kurallara göre yaşayın..

“Birçoğu, makyajı çıkarmak için veya kirli göründüğünde yüzünüzü yıkamanız gerektiğine inanıyor. Gerçekte, yüzünüzü günde iki kez yıkamanız önerilir” diyor Scottsdale, Arizona’dan kurul onaylı dermatolog Dr. Jennifer Haley.

Bununla birlikte, yüzünüzü kaç kez yıkadığınız , işin nasıl yapıldığından daha az önemli olabilir .

Cilt tipiniz, yapınız veya mevcut durumunuz ne olursa olsun, Dr. Haley gece temizleme rutininin özellikle önemli olduğunu vurguluyor.

“Gün boyunca makyajı, kiri ve kiri çıkarmak, cildi cilt bakımı rejiminize hazırlamaya yardımcı olacak ve aynı zamanda cildi gece boyunca yenilenme ve yenileme süreçlerinde destekleyecektir” diyor.

Temiz bir başlangıç ​​için hazır mısınız? Dermatologların bu yapması ve yapılmaması gerekenleri takip edin.

Yüzünüzü Doğru Şekilde Yıkamak İçin Yapın: Önce tüm makyajınızı düzgün bir şekilde çıkarın

Nazik makyaj temizleyici kullanın, gerçekten temizlemeye başlamadan önce işi halletmek için – özellikle yatmadan önce.

Dr. Haley, “Gözenekler toksinleri gece boyunca atmak için kullanılır ve tıkanırlarsa her şey yedeklenir ve tıkanmış görünür” diyor. Bilginize, bu, oldukça esnek bir dış katmana sahip olsanız bile, tüm cilt tipleri için geçerlidir.

Yüzünüzü Doğru Şekilde Yıkamak İçin Yapmayın: Genel kalıp sabunu patlatın

Yüz için özel olarak formüle edilmedikçe, kalıp sabunlar cildin pH dengesini değiştirebilir (bu da daha fazla bakteri ve maya büyümesine izin verir).

Sürpriz değil: Yüz temizleyiciler, özellikle temizleme balzamları , hassas ciltler için üretilmiştir.

“İnsanlarda ‘köpüren’ olanları arama eğilimi var, çünkü köpürmezse temizlemediğini düşünüyorlar. Ancak köpürme aslında cildinizi daha doğal yağlardan arındırabilir” diyor King of Prussia, Pennsylvania’dan kurul onaylı dermatolog Dr. Erum İlyas.

Bir 2012 çalışması Güvenilir Kaynak Bunu doğrular, yüzey aktif maddelerin (suyun kiri yıkayabilmesi için temizleyicilerin yağı parçalamasına izin veren şey) cilt moleküllerinizin düzenli kalmasını önlediği sonucuna varır – doğal ve sağlıklı.

Yüzünüzü Doğru Şekilde Yıkamak İçin Yapın: Ilık su kullanın

Bir efsaneyi ortadan kaldıralım: Gözenekler kapı değildir. Sıcak su onları açmaz ve soğuk su onları kapatmaz.

Gerçek şu ki, aşırı su sıcaklıkları tahrişe neden olabilir, bu nedenle orta bir zemine bağlı kalmak en iyisidir. Yukarıya baktığınızda yansımanızda kızarmış bir cilt görmek istemezsiniz.

Yüzünüzü Doğru Şekilde Yıkamak İçin Yapmayın: Doğruca bez için gidin

Ovma, cildin doğal koruyucu bariyerinden sıyrılabilir. Cildi temizlemenin en iyi yolu, en az bir veya iki dakika parmak uçlarını kullanmaktır.

Dr. Haley, “Peksfoliye etmek için temizleyicilerinizde salisilik asit, glikolik asit, laktik asit veya meyve enzimleri içeren maddeler arayın” diyor.

“Bu ürünlerin 60 ila 90 saniye boyunca cilde nüfuz etmesine izin vermek, işi yapacak veya sağlıklı bir parlaklık sağlamak için gözenekleri temizleyecek ve ölü cilt hücrelerini çıkaracaktır.”

Yüzünüzü Doğru Şekilde Yıkamak
Yüzünüzü Doğru Şekilde Yıkamak

Yüzünüzü Doğru Şekilde Yıkamak İçin Yapın: Misel suyuna bir şans verin

Bu makyaj ve döküntülere yapışan ve onu parçalayan misel molekülleri içeren su .

Dr. Haley, “Bazı insanlar, özellikle makyaj yapmayanlar, temizleyici olarak misel suyu kullanabilirler” diyor. “Kamp yapıyorsanız veya su olmayan bir yerdeyseniz, misel suyu yüzünüzü temizleyebilir ve durulamaya bile gerek yoktur.”

Yüzünüzü Doğru Şekilde Yıkamak İçin Yapmayın: Aleti çıldırtın

Ellerinizi bir alet olarak kullanmanızı öneren İlyas, “Çalışmalar, lif kabağı süngerlerinde biriken bakteri miktarının, onları sürekli olarak bir ağartıcı solüsyonda temizleme konusunda titiz olmadığınız sürece, bunların harika bir fikir olmayabileceğinin kanıtı olduğunu gösteriyor” diyor.

“Sonuçta, üzerlerinde sabun ve su olduğunda temizdirler.”

Yüzünüzü Doğru Şekilde Yıkamak İçin Yapın: Sonik temizleme fırçasını döndürün

Bununla birlikte, yağlı cilt, gözenekleri temizlemek için nazik titreşimler kullanan bir teknoloji olan sonik temizlemeden yararlanabilir.

Clarisonic popüler bir parlaklıktan akne azaltmaya kadar farklı amaçlar için çeşitli fırça başlığı tiplerine sahip sonik temizleme aracı . Hassas bir cildiniz varsa, cildinizi tahriş edebileceğinden bu aracı ne sıklıkta kullanacağınızı sınırlamak isteyebilirsiniz.

Yapmayın: Çenenizde durun

Çene hattınız ve boynunuz kir ve döküntü oluşumuna eğilimlidir. Ve onların da sevgiye ihtiyacı var.

Yüzünüze temizleme masajı yaparken, dolaşımı sağlamak ve cildinizin gergin ve doğal olarak kalkık kalmasını sağlamak için parmaklarınızı yukarı doğru nazikçe ovalayın.

Bu masaj bileşeni rahatlamaya yardımcı olabilir ve stresli bir günden sonra yüzünüze gerekli bir kas molası verin.

Yapın: Yumuşak bir havluyla kurulayın

Hava kuruluğunu yeniden düşünmenin zamanı geldi. Yüzünüze damlayan su bırakmak onu nemlendirmez; aslında, su buharlaştığında kuruluğa neden olabilir.

Bitirdikten sonra hassas göz altı bölgesini son derece dikkatli bir şekilde yumuşak, antimikrobiyal bir havluyla hafifçe sıvazlamayı unutmayın.

Yapmayın: Aşırı yıkama

“İnsanlar genellikle duşta yüzlerini yıkadıklarını da unuturlar. Günde iki kez lavaboya başka yıkama rutinleri atarsanız, o zaman üç tane alırsınız [ve] bu biraz aşırı olabilir” diyor Dr. İlyas, kuru cilde sahip olanların yıkamaları azaltmayı düşünmeleri gerektiğini de sözlerine ekledi.

Yapın: Önerilen miktarı kullanın

Temizleyicinizin neden söz verildiği gibi (veya övüldüğü gibi) çalışmadığını merak ediyorsanız, ne kadar kullandığınızı kontrol edin. Savurgan temizleyiciler için, kullanımı uzatmak veya paradan tasarruf etmek için önerilenden daha azını kullanmak cazip gelebilir. Yapma!

Şüphe duyduğunuzda, önerilen miktarı bulmak için etiketi okuyun. Ürünler, genel kullanım için en etkili (ve güvenli) miktarı bulmak için genellikle deneme ve testlerden geçer.

Yapmayın: Fazla pul pul dökün

Cildinizin onu koruyan ve nemi muhafaza etmesine yardımcı olan doğal bir bariyeri vardır. Bir ovma veya boncuklu temizleyici kullanmak ilk gün yumuşak hissedebilirken, çok sert ovalayın veya bu ürünleri günlük olarak kullanmak cildin en dış tabakasına zarar verebilir.

Aşırı peelingin bir işareti cilt aşırı duyarlılığıdır. Bu, ürünleri uygularken tahrişe, kopmalara ve hatta batma hissine neden olabilir.

Alfa-hidroksi asitler (laktik, glikolik, meyve) ve beta-hidroksi asitler (salisilik, söğüt kabuğu özleri) gibi aktif peeling bileşenlerini savunan günlük temizleyicilere dikkat edin çünkü bunlar cildi soymada ekstra güçlüdür.

Yapın: Bir tonikle bitirin

Teknik olarak yüz yıkamada bir adım olmasa da, çoğu kişi sonrasında gelen şeyin, yani cildinizin yeniden dengelenmesinin önemini gözden kaçırır.

Tonikler , başlangıçta cildinizin pH’ını sıfırlamak için kullanılan hafif, sıvı formüllerdir, böylece kendisini bakterilerden ve zararlardan koruyabilir. Artık birçok toner, belirli endişeleri hedefleyen ekstra avantajlarla geliyor.

Aşağıdaki gibi malzemeleri arayın:

  • yaşlanma karşıtı özelliklere sahip gül suyu
  • sakinleştirici özellikleri ile bilinen papatya
  • akne ile savaşmak için salisilik asit veya cadı fındığı

Tonik uygulamak için, yağlı bir T bölgesi gibi tüm endişe alanlarınıza süreceğiniz bir pamuğa biraz koyun.

Yapmayın: Nemlendirmeyi kaçırmayın

Tonlamaya ek olarak, cildinizin nemli kalmasına yardımcı olduğunuzdan emin olun. Dr. İlyas’a göre bazı insanlar yüzlerini yıkadıktan sonra oluşan “gerginlik” hissinden hoşlanırlar, ancak bu aslında aşırı kuruluktur.

“Cildiniz daha sonra hassas hissetmeye başlayabilir, hatta soyulabilir veya çatlayabilir. Nemlendirici uygulamak cildinizi aşırı kurumaya karşı korur.”

Cildinizi yıkadıktan sonra sürekli kuru hissediyorsanız, temizleyicileri değiştirmeye bakın. Hafif bir temizleyici veya yağ bazlı temizleyici seçin .

Yapın: Rutininizi deneyin

Deney yapmak ve okumak — sizinki gibi cilt tiplerine sahip insanları bulmak ve onların rutinlerini ve kutsal kase ürünlerini denemek, test etmenin bir yoludur.

Örneğin, yağlı cilde sahip kişiler günde iki kez yıkamanın sivilcelerini kontrol altında tuttuğunu göreceklerdir. Cilt bakımı veya makyajla uğraşmayan insanlar sadece suyla yemin ederler (muhtemelen cilt bariyerlerine asitler veya eksfolyantlarla ve ayrıca genetikle asla zarar vermedikleri için).

Bütün bunlar şunu söylemek içindir: Yıkama, cildinizin doğal durumunu korumanın sadece ilk ve bir adımıdır. Gerisi diğer tüm serumlara, nemlendiricilere, sislere, yüz maskelerine bağlıdır – liste sonsuza kadar devam edebilir – kullanmak istediğiniz. Ve yediğiniz yemek, nasıl egzersiz yaptığınız ve yüzünüzü nereye koyduğunuz ( telefonunuz kirli bir şey olabilir ).

Yüzünüzü nasıl yıkamanız gerektiğini belirlemenin en iyi yolu, temizlik hedeflerinizi (hızlı, tek adım, günde bir kez?) ve limitlerinizi (cilt tipi, su temizliği, fiyat aralığı vb.) belirlemek ve oradan gitmektir.

Yazımız Hoşunuza Gittiyse Güzellik veya Cilt Bakımı kategorimizden daha fazla benzer içeriğe göz atabilirsiniz…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu