Cilt BakımıGüzellik

Yumurta Akı Maskesi Nasıl Yapılır?

Yumurta akı maskesi nasıl yapılır? Cilt bakım rutinlerimizin vazgeçilmezi ürünlerimizin yanında doğal malzemeler ile yaptığımız bakımları da çok sevmiyor muyuz? Her gün kullandığımız cilt serumları, nemlendiriciler, peeling ve temizleyiciler arasında haftada 1-2 kez eklediğimiz ev yapımı içerikler de cildimize bakım yaparken kendimizi de iyi hissetmemize yardımcı oluyor. Hiç Türk kahvesi içtikten sonra dibinde kalan telveyi nemlendiriciniz ile karıştırıp yüzünüze sürdüğünüz olmadı mı? İşte tam bundan bahsediyoruz. Mutfağınızda kullandığınız birçok ürün aynı zamanda cildiniz için de oldukça faydalı. Özellikle yumurta neredeyse tüm güzellik rutinlerinin vazgeçilmez içerikleri arasında. Cilt sıkılaştırıcı, temizleyici, gözenek arındırıcı ve sıkılaştırıcı özellikleri ile bilinen yumurta beyazını bakım rutininiz arasına dahil etmeden önce tüm detayları için yazımızı okumaya devam edin.

Yumurta Akı Maskesi Nasıl Yapılır?

Yumurta akı maskesi ne işe yarar?

Yüksek protein içeriği sayesinde cilt ve saç bakımında oldukça faydalı olan yumurta akı maskesi aslında tam anlamıyla bir siyah nokta maskesidir. Yumurta gözenek sıkılaştırıcı ev yapımı maske ve bakımlar arasında vazgeçilmez ürünlerden biridir. Gözenekleri temizlemesi ve onları sıkılaştırması nedeniyle çok daha canlı ve temiz bir cilde sahip olmanızı yardımcı olur.

Cilt problemlerinden olan siyah noktalar ve sivilceler aslında tüm gün ciltte biriken yağ, kir, ölü deri gibi kalıntıların gözeneklere yerleşmesi nedeniyle oluşur. Yumurta akı maskesinin gözenekleri derinlemesine temizlemesi ve gözenekleri sıkılaştırarak daha küçük görünmesini sağlaması nedeniyle olası cilt problemlerinin de ortaya çıkmasını engeller.

Ayrıca uzun yıllardır güzellik sektöründe kullanılan yumurta akı, cilt beyazlatma için de kullanılıyor. Haftada 1 kez maske yapıldığında cilt üzerinde beyazlatıcı ve renk düzenleyici etkileri olduğu da bilimsel kanıtlara dayalı olmasa da kullanıcı deneyimleri ile onaylanan faydalardan.

Yumurta akı maskesi nasıl yapılır?

Yumurta akı maskesini kullanabileceğiniz birkaç farklı yol var. Bu yollar arasından size en uygun olanı seçerek rutininiz arasına dahil edebilirsiniz.

Yumurta akı- Bal

Bir yumurtayı önce sarısından ayırın ve ardından bir çay kaşığı bal ile iyice karıştırın. İçerisine birkaç damla limon suyu da ekleyebilirsiniz. Karışımı macun kıvamına getirdikten sonra cildinize ve boynunuzu uygulayın. 10-15 dakika yumurtanın cildinizde kurumasını bekleyin ve sonrasında bol su ile cildinizi iyice durulayın. Durulama suyunun sıcaklığı da cildiniz için oldukça önemli. Daha canlı ve parlak bir görünüm için soğuk su kullanmayı alışkanlık haline getirin.

Yumurta akı- karbonat

Bir yumurtanın beyazını bir çay kaşığı karbonat ile iyice karıştırın ve cildinize uygulayın. 10-15 dakika beklettikten sonra bol su ile iyice durulayın.

Yumurta akı

Yukarıda bahsettiğimiz karışımların yanında yumurta akını tek başına da kullanabilirsiniz. Özellikle annemin favorisi olan bu maske yumurta akını yüzünüze sürdükten sonra yumurta üzerine kağıt havlu yapıştırmanız ile yapılıyor. Kağıt havluları küçük parçalara bölün. Cildinize yumurtayı sürün ve üzerine bu parçaları tek tek yapıştırın. 15-20 dakika kadar kurumasını bekleyin. Bu süre içinde çok fazla kaşıntı yaşarsanız daha kısa süre de bekleyebilirsiniz. Kağıt havlular kuruduktan sonra bol su ile iyice durulayın.

Önemli not: Maskeyi uygulamadan önce cildinizin temiz olduğundan iyice emin olun. Bu noktada birbirinden farklı içerikli yüz temizleme jelleri olan Simple Ürünlerinden yardım alabilirsiniz. Cildinizi iyice temizledikten sonra maskeyi yapabilirsiniz. Yaptığınız maskeyi önerilen süre boyunca cildinizde beklettikten sonra bol su ile iyice durulayın ve sonrasında mutlaka cildinizi nemlendirin.

Yumurta Akı Maskesi Nasıl Yapılır?

Yumurta akı maskesi ne sıklıkla yapılır?

Öncelikle yumurta akı maskesi denemeden önce mutlaka cildinize alerjisi olup olmadığını kontrol edin. Bunun için bir yama testi yapmayı deneyebilirsiniz. Yumurta akından bir miktar alın ve kolunuzun iç kısmına sürün. Bir süre bekleyin. Bu süre içinde herhangi bir kaşıntı, kızarıklık, karıncalanma gibi durumlar ile karşılaşırsanız yüzünüzde kullanmayın. Ayrıca cildiniz için ilaç kullanıyor ya da bir tedavi görüyorsanız da mutlaka doktorunuza danışın.

Şimdi gelelim yumurta akı maskesi yapmaya karar verdikten sonrasına. Öncelikle bu tarz doğal içerikli maskeleri haftada 1 kereden fazla kullanmayın. İlk kullanımdan sonra cildinizi mutlaka gözlemleyin. Cildinize iyi geldiğini düşünüyorsanız kullanmaya devam edebilirsiniz. Eğer yama testinde herhangi bir alerjik reaksiyon göstermediyseniz fakat maskeyi denedikten sonra cildinizde kızarıklıklar olduysa da farklı doğal içeriklere yönelebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu