SağlıkYaşam

Yogaya Başlangıç İçin En İyi İpuçları

Yogaya yeni başlıyorsanız veya yogaya başlamayı düşünüyorsanız, işte yogaya başlangıç için bazı ipuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

1 Yogaya Başlangıç İçin İyi Bir Yoga Öğretmeni Bulun

Yogayı tüm detaylı ve incelikli fiziksel ve zihinsel yönleriyle deneyimli, kalifiye bir öğretmenden öğrenmek çok daha kolay ve zevkli. YouTube’da çok sayıda ücretsiz video veya başlangıç ​​pozlarında size rehberlik edecek uygulamalar bulabilirsiniz.

2 Yogaya Başlangıç İçin Vücudunuzun Içsel Bilgeliğine Ve Sınırlamalarına Saygı Gösterin

Kendinizi tehlikeli veya yanlış hissettiren bir şey yapmaya zorlamayın. Bu, yoganın maharetli ve faydalı pratiği için gerekli olan zarar vermeme uygulaması olan ‘Ahimsa’dır. Özel durumunuzla ilgili kontrendikasyonların farkında olun: örneğin, bazı pozlar hamileliğin erken döneminde, belirli yaralanmalarda veya menstrüasyon sırasında uygulanmamalıdır, oysa diğer pozlar çok yardımcı olabilir.

3 Nefes Almak

Yoga, bedenimiz ve zihnimiz arasında daha sağlıklı, daha derin bir uyum bulmakla ilgilidir ve nefesimiz bunun merkezindedir. Pozlarda tüm vücudunuza nefes alın ve rahatlayın. Yogada sağlıklı nefes alma hakkında öğrenilecek çok şey var.

4 Yogaya Başlangıç Yaparken Kendinizi Başkalarıyla Kıyaslamayın

Kendi ilerlemenize içeriye bakın; her zaman senden daha tecrübeli insanlar olacaktır. Yoga moda olabilir, ancak bir seyirci sporu ya da bir yarışma değildir. Kendi uygulamanızın ince ilerlemesini takdir edin, bunun en iyi kısmı içinizde, kendi bedeninizin, zihninizin ve ruhunuzun şifa farkındalığı ve birliğindedir.

5 Mizah Anlayışı Var

Yoga sessiz, odaklanmış bir aktivitedir, ancak kendimizi çok ciddiye almamıza gerek yoktur. Kendimizi yeni pozlara doğru yönlendirmeye çalışırken, bir tahta gibi hantal ve katı hissedebiliriz. Alçakgönüllülük, içten bir gülümseme ve biraz da nezaket bizi kendimizi zorlanma ve yaralanma noktasına itmekten kurtarabilir.

Yogaya Başlangıç
Yogaya Başlangıç

6 Yeme Içme Ve Yoga

Yoga uygulamasından bir veya iki saat önce yemek yenmemesi, öncesinde az miktarda su içilmesi ve uygulama sırasında içilmemesi tavsiye edilir. Yogadan önce alkol, şeker veya kafeinden kaçının.

7 Bol Ve Rahat Giysiler Giyin

Vücudunuzu her yöne esneteceksiniz ve böylece sizi içine çekecek veya hareketinizi kısıtlayacak bir şey giymek istemiyorsunuz. Bir noktada, muhtemelen vücudunuzu sağa doğru bükebilir ve baş aşağı dönebilirsiniz, bu nedenle, esnek bir teçhizat giyerseniz, kıvrılmaktan veya istediğinizden daha fazlasını ortaya çıkarmaktan tasarruf edersiniz.

8 Sık Sık Pratik Yapın

Ara sıra yapılan uzun yoga seanslarından çok az ve sıklıkla daha etkilidir. Günde 15 dakika iyi seçilmiş birkaç poz bile fiziksel, duygusal ve zihinsel sağlığınız üzerinde çok olumlu bir etkiye sahip olabilir. Düzenli bir disiplin daha fazla fayda sağlayacaktır, çünkü bu şekilde vücut kendini rahat ve sürece aşina hissetmeye başlar ve arada bir tekrar ‘soğuktan başlamak’ yerine yavaş yavaş daha esnek ve duyumların ustaca farkına varır.

9 Vücudunuz İçin Duruşları Değiştirin

Bir kitapta görebileceğimiz veya bir öğretmenin gösterdiği mükemmel poz, kendi vücudumuzun şu anda başarabileceğinden çok uzak olabilir. İyi bir yoga öğretmeni, belki de ekstra bloklar, destekler, kemer vb. gibi yoga destekleri kullanarak, kendi vücudunuzu ideal duruşa doğru nasıl dikkatli bir şekilde rahatlatacağınızı gösterecek ve enerjinin iç gerilmesi veya yönü ilkesine dikkat çekecektir. poz bizde uyandırmayı amaçlıyor.

10 Rahatlamak! Yoga Pratiğinizi Shavasana İle Sonlandırın

Uygulamanızı Shavasana, ‘Ceset pozu’ ile, yerde düz yatarak, dinlenerek ve vücudunuzu bilinçli olarak beş ila 15 dakika gevşeterek bitirin. Acele etmeyin; çok nazikçe kalkın, sağ tarafınıza dönün ve kendi zamanınızda oturma pozisyonuna gelin.

Yogaya yeni başlayan biriyseniz, yoga yapmak için gerçekten çok fazla şey satın almanız gerekmez, ancak bu yoga ‘sahneleri’ çok faydalı olabilir. Özellikle bir yoga matı, zeminde kaymayı önlemek için oldukça önemlidir.

Yogaya Başlangıç İçin beş parça yoga seti ve ekipmanı:

  • Yoga matı

Sert zeminde yastıklama ve ayakta durmak için kaymaz bir yüzey sağlar.

  • Yoga bloğu

Zemine kolayca ulaşamadığınızda ayakta duruşları dengelemeye yardımcı olur.

  • Yoga kayışı

Bir bacağınızı, ayağınızı veya elinizi tutamayacak durumda olduğunuzda yardımcı olur.

  • Yoga desteği

Belirli pozlarda omurganızı, bacaklarınızı veya karnınızı destekler.

  • Battaniye

Ekstra zemin dolgusu ve ‘shavasana’ seansının sonunda sizi sıcak ve rahat tutar.

Yogaya Başlangıç İçin En İyi İpuçları Adlı Yazımız Hoşunuza Gittiyse Yaşam Bölümünden Daha Fazla Benzer İçeriğe Göz Atabilirsiniz..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu