Cilt BakımıGüzellik

Yılan Yağının Faydaları Nelerdir ve Nerelerde Kullanılır?

Yılan yağının faydaları saymakla bitmez. Yılan yağının faydaları, artritik ağrıyı yatıştırmayı, cilt sağlığını iyileştirmeyi , bağışıklık sistemini güçlendirmeyi, kalp sağlığını korumayı , ciltteki tahrişi azaltmayı, bilişsel işlevi artırmayı, ruh halini dengelemeyi ve saçı güçlendirmeyi içerebilir .

Birkaç hafif yan etki vardır, ancak bunlara öncelikle alerjik reaksiyonlar, yağın aşırı kullanımı veya bu doğal ilaçtaki düşük kaliteli bileşenler neden olur. Bu yağın tartışmalı tarihi ve itibarı nedeniyle, bu yağın katkısız ve güvenli bir çeşidini aldığınızdan emin olmak için yılan yağınızı her zaman saygın bir kaynaktan temin etmeniz önemlidir.

Boa yılanlarından, deniz yılanlarından ve diğer türlerden yapılan başka yılan yağları olmasına rağmen, yılan yağı Çin su yılanının yağından elde edilir. Bu yağ işlenir ve insan sağlığı için bir dizi fayda ile doğrudan bağlantılı olan eikosapentaenoik asit (EPA) adlı bir omega-3 yağ asidinin yüksek seviyelerine sahip konsantre bir yağa dönüştürülür .

“Yılan yağı” terimi, yüzyıllardır sahte tıbbi ilaçları tanımlamak için kullanılmış ve şarlatanlıkla ilişkilendirilmiştir. Geçmişte, bu terim doğru olabilir, ancak ortaya çıktığı gibi, yılan yağının aslında yılanlardan elde edilen meşru bir ürün kullanmanız şartıyla ölçülebilir sağlık etkileri vardır. Gerçek yılan yağındaki yağ asidi içeriği, bir dizi durumu tedavi etmek için topikal olarak kullanılabilir ve bu yağın, tarihin böylesine olumsuz bir ışıkta hatırladığı sahte çeşitlerinden ayrılmalıdır!

Yılan Yağının Faydaları:

İnsanlar genellikle eklem ağrısı ve artrit, topikal iltihaplanma, zayıf bir bağışıklık sistemi, kardiyovasküler problemler, bunama , bilişsel bozukluk, stres, anksiyete , depresyon , bölünmüş uçlar, kepek, saç dökülmesi ve kronik ağrıdan muzdarip olduklarında yılan yağı kullanabilirler .

Yılan Yağının Faydaları Enflamasyonu Azaltabilir

Geleneksel olarak, yılan yağı en popüler olarak eklem ağrısı, artrit, gut , kas ağrıları ve bir dizi başka kronik durum gibi inflamatuar durumlar için topikal bir merhem olarak kullanılmış olabilir . Araştırmalar, yılan yağında bulunan omega-3 yağ asitlerinin gerçekten de sert eklemleri gevşetebildiğini ve vücudun çeşitli bölgelerindeki iltihabı hafifletebildiğini göstermiştir.

Yılan Yağının Faydaları Ağrıyı Gidermek İçin Kullanılabilir

İltihabı ortadan kaldırma ile birlikte, yılan yağı analjezik özelliklere de sahip olabilir, bu da onu bir yaralanma veya ameliyattan sonra veya sürekli veya kalıcı ağrıya neden olabilen kronik bir hastalık sırasında popüler bir çare haline getirir. Yine topikal kullanımda bu yağ ağrılı yaraların ve yaralanmaların iyileşmesini de hızlandırabilir . 

Yılan yağı, Çin su yılanının yağından yapılır. 

Kalp Sağlığını Artırmaya Yardımcı Olabilir

Birçok insanın inandığının aksine, yılan yağında bulunan omega-3 yağ asidi – eikosapentaenoik asitte olduğu gibi, tüm yağlar sizin için kötü değildir. Bu çoklu doymamış yağ, kardiyovasküler sistem üzerindeki yükü azaltmaya ve kalp krizi ve felç riskinizi düşürmeye yardımcı olabilecek daha düşük kan basıncı seviyeleriyle bağlantılıdır . 

Cilt Bakımına Yardımcı Olabilir

Konu cildi korumaya geldiğinde, yılan yağı cildi çeşitli şekillerde nemlendirebildiği, koruduğu ve tedavi ettiği için oldukça etkili olabilir. Cildiniz soyuluyor, çatlıyor, enfeksiyon veya tahriş nedeniyle kuru veya iltihaplı olsun, genellikle diğer taşıyıcı yağlarla birlikte bu yağın küçük bir miktarını uygulamak iltihabı hafifletebilir ve daha sağlıklı, daha genç görünen bir cildi teşvik edebilir. 

Saç Bakımında Kullanılabilir

Bu etkiyle ilgili araştırmalar sınırlı olsa da, geleneksel yılan yağı kullanımı, saç dökülmesini önlemek için kafa derisine küçük miktarlarda masaj yapmayı içerebilir. Yağdaki omega-3 yağ asitleri ve diğer aktif bileşiklerin cildi nemlendirip saç köklerinin sağlığını iyileştirebileceğine ve böylece erken saç dökülmesini önleyebileceğine inanılıyor!

Bağışıklık Sistemini Güçlendirebilir

Yılan yağında bulunan koruyucu bileşikler genellikle antibakteriyel veya antiviral olarak bilinmezler , ancak antioksidanlar ve bağışıklık sistemi üzerindeki baskıyı azaltabilen anti-inflamatuar maddeler olarak işlev görürler , yani genel sağlık için bir tonik görevi görebilirler.

Bilişsel İşlevi Geliştirmeye Yardımcı Olabilir

Yılan yağındaki aktif bileşen olan eikosapentaenoik asit, gelişmiş bilişsel yetenekler ve nörodejeneratif ve sinir bozukluklarında azalma ile bağlantılıdır . Bu, şizofreni , depresyon, demans ve Alzheimer’ı içerebilir . Bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç var, ancak erken sonuçlar çok cesaret verici.

Ruh Halini İyileştirmeye Yardımcı Olabilir

Bu yağın anti-inflamatuar ve yatıştırıcı doğasının ayrıca hormonal dengeyi, kaygıyı ve ruh halini etkilediğine inanılmaktadır. İyi bir açıklama yapmadan kendinizi endişeli veya kızgın hissediyorsanız, şakaklarınıza az miktarda yılan yağı sürün veya buhar ovma gibi göğsünüze uygulayın ve ruh halinizin iyileştiğini hissedin. 

Yılan Yağının Faydaları
Yılan Yağının Faydaları

Yılan Yağının Yan Etkileri

Yılan yağının cilt iltihabı, alerjik reaksiyonlar ve mide-bağırsak rahatsızlığı gibi birkaç yan etkisi vardır , ancak bunlar esas olarak yağın uygunsuz tüketimi veya düşük kaliteli yağ kullanımından kaynaklanır. “Yılan yağı”nın tarihsel çağrışımlarına rağmen, sağlığa fayda sağlayabilecek birçok meşru gerçek yılan yağı formu vardır. Etkili olmasını istiyorsanız, bu yağın belirli bileşenleri ve kaynakları hakkında araştırma yapmak çok önemlidir.

  • Alerjik Reaksiyonlar –  Bazı insanlar, mide rahatsızlığı, mide bulantısı, kusma, şişkinlik ve kramp ile sonuçlanan yılan yağına ani bir alerjiye sahiptir. Bu veya boğazda veya dudaklarda şişme, nefes almada zorluk veya göğüste sıkışma gibi başka bir alerjik reaksiyon yaşarsanız, kullanmayı hemen bırakın.
  • Ek Malzemeler – Meşru yılan yağı satmak, dünyanın belirli bölgelerinde başarılı bir iştir ve bu da genellikle daha az dürüst veya onurlu üreticilerin bu yağı gerçek yılanlardan herhangi bir aktif bileşen olmadan taklit etmesine yol açar. Bu ek kimyasallar veya bileşikler, yağın etkisiz olmasına veya öngörülemeyen yan etkilere neden olabilir.
  • Cilt İltihabı –  Güçlü bir yağı topikal olarak uygularken, cilt iltihabına, kızarıklığa, kaşıntıya veya şişmeye neden olma ihtimali vardır. Çok miktarda yılan yağını cilde uygulamadan önce, bir cilt parçasına birkaç damla damlatın ve birkaç saat içinde herhangi bir olumsuz reaksiyon olup olmadığına bakın.

Yılan Yağının Faydaları Nelerdir ve Nerelerde Kullanılır? Adlı Yazımızı Beğendiyseniz Güzellik Bölümünden Daha Fazla Benzer İçeriğe Göz Atabilirsiniz..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu