Yenibahar Nedir Ve Faydaları Nelerdir?

Yenibahar Nedir Ve Faydaları Nelerdir?
19 Aralık 2018 tarihinde eklendi, 280 kez okundu.

Yenibahar Baharatı

Tropikal bölgelerde kolaylıkla yetişebilen bu bitkinin kullanım alanı oldukça fazladır. Kurutulan bitkinin çayı yapılabileceği gibi baharat olarak da kullanılmaktadır.Oldukça lezzetli olan bu baharat insan sağlığı açısından da oldukça önemli rollere sahiptir.

Birçok baharatın kokusunu bünyesinde barındıran bu baharat doğru ve düzenli tüketildiğinde insan vücudunda sağlık problemlerini ortadan kaldırdığı gibi oluşmasını ve tekrarlanmasını da önlemektedir. İnsan sağlığı açısından oldukça önemli bir konuma sahip olan bu bitkiyi aktar veya marketlerden kolayca ulaşmanız mümkün. Amerika’nın sıcak bölgelerinin güneşlik alanlarında yetişebilen bu bitkinin küçük küçük birçok meyvesi vardır. Kurutma aşamasında bitkinin meyveleri henüz yeşil haldeyken toplanıp güneş gören bir alanda kurutulur. Kurutma aşaması meyvelerin kahverengiye dönmesiyle sonlanır. Acımsı bir tada sahip olan bu baharat et yemeklerinin ve turşu gibi aromatik tatları içinde barındırabilecek besinlerin içerisinde kullanılır. Odunsu bir yapıya sahip olan bu bitki boyu 10 metreye kadar ulaşabilmektedir. Bitkinin kokusu oldukça güzeldir ve daha çok karanfili andırmaktadır. Meyveleri insan vücudu tarafından üretilemeyip dışardan mecburi olarak alınması gereken yağları içerdiği gibi aynı zamanda vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir.

Yenibahar Bitki Nasıl Kullanılır?

Evde yapılan etli yemeklerde ve turşu gibi birçok besin içerisinde kolaylıkla uyum sağlayan bu bitkinin sağlık açısından da önemli rolleri bulunmaktadır. 7’den 70’e herkesin rahatlıkla ve düzenli bir biçimde tüketmesi gereken bir baharattır.Yapraklarından elde edilen yenibahar yağıyla birçok cilt probleminizi de ortadan kaldırabilirsiniz. Cilt problemlerinin haricinde ciltteki lekelerin silinmesinde ve gözeneklerin sıkılaşmasında etkin bir role sahip bu bitkinin yağının fazla tüketilmesi ciltte deformelere neden olabilmektedir.  Yenibahar yağının çok kullanılması iyileşme sürecini etkilememektedir bu yüzden az ve düzenli olarak kullanılması gerektiği gibi aynı zamanda ağız yoluyla tüketilmemesi gerekmektedir.

Yenibahar Bitkisinin İnsan Sağlığı Üzerindeki Etkisi

Mide ve bağırsak problemleri yaşayan kişiler özellikle mide kasılması, mide ağrıması ve bağırsakta gaz sıkışması gibi sorunlar için en kullanışlı çözüm yoludur. İçinde bulunan yüksek vitaminden dolayı unutkanlık gibi problemlerin üstesinden gelmektedir. Kan dolaşımı üzerinde oldukça büyük bir etki alanı vardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Hürriyet | Sabah | Kanal D | Mahmure | Star TV | Posta |