SağlıkYaşam

Yemek Planı Nasıl Yapılır: 23 Faydalı İpucu

Yemek planı nasıl yapılır diye merak ediyor musunuz? Yemek planlama ve hazırlama, kişisel sağlık ve zindelik araç setinizde bulunması gereken harika becerilerdir.

İyi düşünülmüş bir yemek planı, diyet kalitenizi iyileştirmenize veya belirli bir sağlık hedefine ulaşmanıza yardımcı olurken, yol boyunca zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlayabilir.

Başarılı bir yemek planlama alışkanlığı geliştirmek için 23 basit ipucu.

1. Yemek Planı Nasıl Yapılır Diye Konuya Girerken Küçük Düşünün

Hiç bir yemek planı oluşturmadıysanız veya uzun bir aradan sonra tekrar bu plana dönüyorsanız, biraz göz korkutucu gelebilir.

Bir yemek planlama alışkanlığı geliştirmek , hayatınızda başka herhangi bir olumlu değişiklik yapmaktan farklı değildir . Küçük adımlarla başlamak ve yavaş yavaş güven oluşturmak, yeni alışkanlığınızın sürdürülebilir olduğundan emin olmanın harika bir yoludur.

Önümüzdeki hafta için sadece birkaç öğün veya atıştırmalık planlayarak başlayın. Sonunda, hangi planlama stratejilerinin en iyi sonucu verdiğini anlayacaksınız ve uygun gördüğünüz şekilde daha fazla öğün ekleyerek planınızı yavaş yavaş geliştirebilirsiniz.

2. Her bir besin grubunu düşünün

İster bir hafta, ister bir ay veya sadece birkaç gün için yemek hazırlıyor olun, planınızda her bir besin grubunun temsil edildiğinden emin olmak önemlidir.

En sağlıklı yemek planı, meyveler, sebzeler, baklagiller, tam tahıllar, yüksek kaliteli protein ve sağlıklı yağlar gibi bütün gıdaları vurgularken , rafine tahıl, ilave şeker ve aşırı tuz kaynaklarını sınırlandırır.

Favori tariflerinize göz atarken, bu yiyecek gruplarının her birini düşünün. Bunlardan herhangi biri eksikse, boşlukları doldurmak için bir noktaya değinin.

Yemek Planı Nasıl Yapılır
Yemek Planı Nasıl Yapılır

3. Organize olun

İyi organizasyon, başarılı bir yemek planının önemli bir bileşenidir.

Düzenli bir mutfak, kiler ve buzdolabı, menü oluşturma, market alışverişi ve yemek hazırlamaya kadar her şeyi bir esinti haline getirir , çünkü elinizde tam olarak ne olduğunu ve araçlarınızın ve malzemelerinizin nerede olduğunu bilirsiniz.

Yemek hazırlama alanlarınızı düzenlemenin doğru ya da yanlış bir yolu yoktur. Sadece sizin için çalışan bir sistem olduğundan emin olun.

4. Kaliteli saklama kaplarına yatırım yapın

Gıda saklama kapları, en önemli yemek hazırlama araçlarından biridir.

Şu anda, kapakları eksik ve uyumsuz kaplarla dolu bir dolapla çalışıyorsanız, yemek hazırlama sürecini çok sinir bozucu bulabilirsiniz. Yüksek kaliteli kaplara yatırım yapmak için harcadığınız zamana ve paraya değer.

Bir satın alma işlemi yapmadan önce her bir konteynerin kullanım amacını göz önünde bulundurun. Donduracak, mikrodalgada pişirecek veya bulaşık makinesinde temizleyecekseniz, bunun için güvenli olan kapları seçtiğinizden emin olun.

Cam kaplar çevre dostudur ve mikrodalgaya uygundur. Mağazalarda yaygın olarak bulunurlar.

Farklı yiyecek türleri için çeşitli boyutlara sahip olmak da kullanışlıdır.

5. İyi stoklanmış bir kiler bulundurun

Temel bir kiler zımba stoğunun tutulması, yemek hazırlama sürecinizi düzene sokmanın ve menü oluşturmayı basitleştirmenin harika bir yoludur.

İşte kilerinizde bulundurmanız gereken sağlıklı ve çok yönlü yiyeceklere birkaç örnek:

 • Kepekli tahıllar: esmer pirinç,
  kinoa, yulaf, bulgur, tam buğdaylı makarna, polenta
 • Baklagiller: konserve veya kuru
  siyah fasulye, nohut, barbunya, mercimek
 • Konserve ürünler: düşük sodyumlu
  et suyu, domates, domates sosu, enginar, zeytin, mısır, meyve (
  şeker ilavesiz), ton balığı, somon, tavuk
 • Yağlar: zeytin, avokado,
  hindistancevizi
 • Pişirme malzemeleri : kabartma tozu, kabartma tozu , un, mısır nişastası
 • Diğer: Badem yağı,
  fıstık ezmesi, patates, karışık kuruyemiş, kuru meyve

Bu temel ihtiyaçlardan bazılarını elinizin altında bulundurarak, haftalık market alışverişinizde yalnızca taze ürünleri toplama konusunda endişelenmeniz yeterlidir. Bu, stresi azaltmaya ve yemek planlama çabalarınızın verimliliğini artırmaya yardımcı olabilir.

6. Elinizde çeşitli baharatlar bulundurun

Otlar ve baharatlar , harika bir yemek ile iyi olan bir yemek arasındaki farkı yaratabilir. Çoğu insan için, sürekli olarak lezzetli yemeklerden oluşan bir yemek planı, yemek planlama alışkanlığını kalıcı kılmak için yeterli olabilir.

Olağanüstü lezzet arttırıcılar olmalarına ek olarak, otlar ve baharatlar, azaltılmış hücresel hasar ve iltihaplanma gibi çeşitli sağlık yararları sağlayan bitki bileşikleri ile yüklüdür.

Halihazırda sağlam bir kuru ot ve baharat zulanız yoksa, market alışverişine her gittiğinizde favorilerinizden 2-3 kavanoz alın ve yavaşça bir koleksiyon oluşturun.

7. Yemek Planı Nasıl Yapılır Öğrenmek İçin Önce kilerinizi satın alın

Yemek planınızı yapmak için oturmadan önce, elinizdekilerin bir envanterini çıkarın.

Kileriniz, dondurucunuz ve buzdolabınız da dahil olmak üzere tüm yiyecek saklama alanlarınızı inceleyin ve kullanmak istediğiniz veya tüketmeniz gereken belirli yiyecekleri not edin.

Bunu yapmak, zaten sahip olduğunuz yiyecekler arasında ilerlemenize yardımcı olur, israfı azaltır ve aynı şeyleri gereksiz yere tekrar tekrar satın almanızı engeller.

8. Sürekli olarak zaman ayırın

Bir yemek planlama rutinini yaşam tarzınıza entegre etmenin en iyi yolu, onu bir öncelik haline getirmektir. Yalnızca planlamaya ayrılmış bir zaman dilimini düzenli olarak ayırmaya yardımcı olabilir.

Bazı insanlar için bir yemek planı hazırlamak haftada 10-15 dakika kadar kısa sürebilir. Planınız ayrıca bazı gıda maddelerini önceden hazırlamayı veya öğünleri ve atıştırmalıkları önceden porsiyonlamayı içeriyorsa, birkaç saate ihtiyacınız olabilir.

Spesifik stratejiniz ne olursa olsun, başarının anahtarı zaman ayırmak ve tutarlı kalmaktır.

9. Tarifleri kaydetmek ve saklamak için bir yer belirleyin

Tarifleri istediğiniz zaman kolayca başvurabileceğiniz belirlenmiş bir konuma kaydederek hatırlamaya çalışmanın gereksiz hayal kırıklığından kaçının.

Bu, bilgisayarınızda, tabletinizde veya cep telefonunuzda dijital biçimde veya evinizdeki fiziksel bir konumda olabilir.

Tarifleriniz için bir alan ayırmak zaman kazandırır ve yemek planlamasıyla ilgili olası stresi azaltmaya yardımcı olur.

Yemek Planı Nasıl Yapılır
Yemek Planı Nasıl Yapılır

10. Yardım isteyin

Her hafta yepyeni bir menü hazırlamak için her zaman ilham almak zor olabilir – ancak bunu yalnız yapmak zorunda değilsiniz.

Tüm bir hane için yemek planlaması ve hazırlanmasından sorumluysanız , ailenizin üyelerinden bilgi istemekten korkmayın.

Öncelikle kendiniz için yemek yapıyorsanız, arkadaşlarınızla ne pişirdikleri hakkında konuşun veya ilham almak için sosyal medya veya yemek blogları gibi çevrimiçi kaynakları kullanın.

11. Favori yemeklerinizi takip edin ve kaydedin

Sizin veya ailenizin gerçekten keyif aldığı bir tarifi unutmak sinir bozucu olabilir.

Ya da daha kötüsü – bir tarifi ne kadar sevmediğinizi unutmak, sadece onu tekrar yapmak ve ikinci kez acı çekmek zorunda kalmak.

En sevdiğiniz ve en az sevdiğiniz yemeklerin sürekli kaydını tutarak bu mutfak çıkmazlarından kaçının.

Belirli bir tarifte yaptığınız veya yapmak istediğiniz tüm düzenlemelerin notlarını tutmak da yararlıdır, böylece mutfak becerilerinizi amatörden uzmana hızlı bir şekilde almaya başlayabilirsiniz.

12. Daima bir liste ile silahlanmış markete gidin (veya çevrimiçi alışveriş yapın)

Alışveriş listesi olmadan markete gitmek, zaman kaybetmek ve ihtiyacınız olmayan birçok şeyi satın almak için iyi bir yoldur.

Bir listeye sahip olmak, odaklanmanıza ve sadece indirimde olduğu için kullanmayı planlamadığınız yiyecekleri satın alma isteğiyle savaşmanıza yardımcı olur.

Yaşadığınız yere bağlı olarak, bazı büyük market zincirleri, çevrimiçi alışveriş yapma ve yiyeceklerinizi belirli bir zamanda teslim alma veya teslim ettirme seçeneği sunar.

Bu hizmetler için sizden ücret alınabilir, ancak zaman kazanmak ve mağazada karşılaşabileceğiniz uzun kuyruklardan ve dikkat dağıtıcı promosyonlardan kaçınmak için harika bir araç olabilir.

13. Yemek Planı Nasıl Yapılır ve Fazla Alışverişten Sakınmanın Önemi

Aç olduğunuzda markete gitmeyin, çünkü bunu yapmak, daha sonra pişman olacağınız anlık satın alma riskini artırabilir.

Markete gitmeden önce biraz açlık hissederseniz , tipik yemek ve atıştırma rutininizin dışında olsa bile önce bir şeyler atıştırmaktan çekinmeyin .

14. Yemek Planı Nasıl Yapılır Diye Düşünürken Satın Alımları Önleme

Paradan tasarruf etmenin, yalnızca ihtiyacınız olan miktarı satın almanın ve gereksiz ambalaj atıklarını azaltmanın bir yolu olarak yerel süpermarketinizin toplu bölümünden yararlanın .

Mağazanın bu kısmı pirinç, tahıl, kinoa, fındık, tohum ve kuru meyve ve fasulye gibi kiler için alışveriş yapmak için harika bir yerdir.

Toplu eşyalarınızı eve taşımak için plastik poşet kullanmak zorunda kalmamak için kendi kaplarınızı getirin.

15. Artıkları planlayın ve yeniden kullanın

Haftanın her günü yemek pişirmek için zaman harcamak istemiyorsanız, yemek artıklarına yetecek kadar yemek yapmayı planlayın .

Akşam yemeği için ne pişiriyorsan ondan birkaç porsiyon daha yapmak, fazladan çaba harcamadan yarın için öğle yemeği yemenin harika bir yoludur.

Artan yemeklerin hayranı değilseniz, artık gibi hissetmemeleri için onları nasıl yeniden değerlendirebileceğinizi düşünün.

Örneğin, akşam yemeği için bütün bir tavuğu kök sebzelerle kızartırsanız, kalan tavuğu parçalayın ve ertesi gün öğle yemeğinde taco, çorba veya salata sosu olarak kullanın.

16. Toplu aşçı

Toplu pişirme, hafta boyunca farklı şekillerde kullanmak amacıyla büyük miktarlarda ayrı yiyecekler hazırladığınız zamandır. Bu yöntem özellikle hafta boyunca yemek pişirmek için fazla zamanınız yoksa kullanışlıdır.

Büyük bir parti kinoa veya pirinç pişirmeyi ve haftanın başında büyük bir sebze, soya peyniri veya et tepsisini salata, patates kızartması, karıştırma veya tahıl kaseleri için kızartmayı deneyin .

Ayrıca sandviçlerde kullanmak, krakerlerle yemek yemek veya salatalara eklemek için tavuk, ton balığı veya nohut salatası yapabilirsiniz.

17. Yemek Planı Nasıl Yapılır Anlamak İçin Dondurucunuzu kullanın

Belirli yiyecekleri veya öğünleri büyük partiler halinde pişirmek ve daha sonra kullanmak üzere dondurmak , aynı anda zamandan tasarruf etmenin, israfı azaltmanın ve yiyecek bütçenizi genişletmenin harika bir yoludur.

Bu yöntemi et suyu, taze ekmek ve domates sosu gibi basit yiyecekler için veya lazanya, çorba, enchiladas ve kahvaltılık burritolar gibi bütün yemekler için kullanabilirsiniz.

Yemek Planı Nasıl Yapılır
Yemek Planı Nasıl Yapılır

18. Yemek Planı Nasıl Yapılır Diye Merak Ediyorsanız Yemeklerinizi önceden porsiyonlayın

Yemeklerinizi ayrı kaplara önceden bölmek, özellikle belirli bir miktarda yiyecek tüketmeye çalışıyorsanız, mükemmel bir yemek hazırlama stratejisidir.

Bu yöntem, kalori ve besin alımlarını yakından takip eden sporcular ve spor meraklıları arasında popülerdir. Aynı zamanda kilo vermeyi teşvik etmek ve hatta vaktiniz kısıtlı olduğunda öne geçmek için de harika bir yöntemdir.

Bu yöntemden yararlanmak için en az 4-6 porsiyon içeren büyük bir yemek hazırlayın. Her porsiyonu ayrı bir kaba koyun ve buzdolabında veya derin dondurucuda saklayın. Hazır olduğunuzda, tekrar ısıtın ve yiyin.

19. Meyve ve sebzeleri hemen yıkayın ve hazırlayın

Amacınız daha fazla taze meyve ve sebze yemekse, çiftçi pazarından veya bakkaldan eve gelir gelmez onları yıkayıp hazırlamayı deneyin.

Taze hazırlanmış bir meyve salatası veya atıştırma için hazır havuç ve kereviz çubukları bulmak için buzdolabınızı açarsanız, aç olduğunuzda bu ürünlere ulaşma olasılığınız daha yüksektir.

Açlığınızı tahmin etmek ve kendinizi sağlıklı ve kullanışlı seçeneklerle ayarlamak, sadece hızlı ve kolay oldukları için bir torba patates cipsi veya kurabiyeye ulaşmaktan kaçınmanızı kolaylaştırır.

20. Zor değil, akıllıca hazırlanın

Köşeleri kesme ihtiyacını kabul etmekten korkmayın.

Sebze doğrama konusunda iyi değilseniz veya toplu yemek pişirmek ve yemeklerinizi önceden porsiyonlamak için zamanınız yoksa, yerel bakkalınızda muhtemelen bazı sağlıklı, hazırlanmış seçenekler vardır.

Önceden kesilmiş meyve ve sebzeler veya hazır yemekler genellikle daha pahalıdır, ancak kolaylık faktörü, hayatınızdaki stresi azaltmak veya daha fazla sebze yemenizi sağlamak için gereken şeyse, buna değer olabilir.

Unutmayın, herkesin yemek planlama ve hazırlama süreçleri aynı görünmez. Ne zaman ölçeklendirmeniz ve verimliliği artırmanız gerektiğini bilecek bilgeliğe sahip olmak, uzun vadede hedeflerinize bağlı kalmanıza yardımcı olabilir.

21. Yavaş veya düdüklü tencerenizi kullanın

Yavaş ve düdüklü tencereler, özellikle sobanın başında duracak zamanınız yoksa, yemek hazırlamak için hayat kurtarıcı olabilir.

Bu araçlar, daha fazla özgürlük ve el değmeden pişirme sağlar, böylece aynı anda diğer işleri bitirirken veya ayak işlerini yürütürken yemek hazırlayabilirsiniz.

22. Menünüzü çeşitlendirin

Bir diyet rutinine takılıp her gün aynı yiyecekleri yemek kolaydır.

En iyi durumda, yemekleriniz hızla sıkıcı hale gelebilir ve mutfak ilhamının kaybolmasına neden olabilir. En kötüsü, varyasyon eksikliği besin eksikliklerine katkıda bulunabilir.

Bunu önlemek için düzenli aralıklarla yeni yiyecekler veya yemekler pişirmeyi deneyin.

Her zaman kahverengi pirinç seçerseniz, onu kinoa veya arpa ile değiştirmeyi deneyin. Her zaman brokoli yerseniz, değişiklik için karnabahar, kuşkonmaz veya romanesco değiştirin.

Mevsimlerin menünüzü sizin için değiştirmesine izin vermeyi de düşünebilirsiniz. Mevsiminde meyve ve sebze yemek, diyetinizi çeşitlendirmenize ve aynı zamanda paradan tasarruf etmenize yardımcı olur.

23. Yemek Planı Nasıl Yapılır ve Nasıl daha Keyifli hale getirilir

Yapmaktan hoşlandığınız bir şeyse, yeni yemek planlama alışkanlığınıza bağlı kalmanız daha olasıdır. Bunu yapmanız gereken bir şey olarak düşünmek yerine, zihinsel olarak bir öz bakım biçimi olarak yeniden çerçevelemeye çalışın.

Ev aşçısıysanız, yemek hazırlamayı bir aile meselesi haline getirmeyi düşünün. Ailenizin önümüzdeki hafta için sebzeleri doğramanıza veya toplu çorba pişirmenize yardım etmesini sağlayın , böylece bu aktiviteler başka bir angarya yerine birlikte geçirilen kaliteli zaman haline gelir.

Yemek Planı Nasıl Yapılır Adlı Yazımızı Beğendiyseniz Yaşam Bölümünden Daha Fazla İçeriğe Göz Atabilirsiniz..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu