AşkGenelİlişkiler

Uzak Mesafe İlişkisi Nasıl Yürütülür ?

Kocamdan 7000 mil uzakta bir uzak mesafe ilişkisi içinde , Yeni Zelanda’da bir dağın tepesinde duruyor olabilirim ama daha önce hiç bu kadar mutlu olmadığımızı ya da daha çok aşık olduğumuzu düşünmüyorum. Onunla FaceTime yaptığımda yeni evliler gibi gülüyor ve kıkırdıyoruz.

Ve yalnız değilim. Uzak mesafe ilişkisi hakkında düzenli olarak başarı hikayeleri duyuyorum. Tanıdığım en mutlu çiftlerden bazıları, bazen veya her zaman uzak mesafeli ilişki içindedir. Çoğu uzman, iki kişi farklı yerlerde yaşadığında bir ilişkinin başlamasının gerçekten sağlıklı olduğunu düşünüyor.

“İnsanların buluşup birbirlerini delicesine aşık olduğunda, genellikle duygu başlangıç dalgalanma çift ayrıldığında uzun sürer düşünülmektedir,” diyor Dr Phillip Lee ve Dr Diane Rudolph , eş başkanları Çiftler Terapi de Weill Cornell Tıp .

Lee, “Sonunda sevgiyi azaltma riski var ve delicesine aşık olma evresinin ötesinde olanlar için ayrılıkta daha büyük bir risk var, ama aynı zamanda daha büyük bir potansiyel fayda var” diyor Lee.

Uzak mesafeli ilişkilerle ilgili istatistikler cesaret verici. Journal of Communication’ın 2013 yılında yaptığı bir araştırmaya göre , yaklaşık üç milyon Amerikalı, evliliklerinin bir noktasında eşlerinden ayrı yaşıyor ve üniversite öğrencilerinin %75’i şu veya bu zamanda Uzak mesafeli bir ilişki içinde. Araştırmalar, Uzak mesafeli çiftlerin ilişkilerinde coğrafi olarak yakın olan çiftlere göre aynı veya daha fazla doyuma sahip olma eğiliminde olduğunu ve ilişkilerine daha yüksek düzeyde bağlılık ve daha az kapana kısılmışlık duygusuna sahip olduklarını göstermiştir.

“En büyük faydalarından biri, birbirinizle çok daha fazla konuşup birbiriniz hakkında bir şeyler öğrenmenizdir, çünkü sohbet etmek için yan yana oturup Netflix izlerken veya ayak işlerini yaparken veya birlikte aktiviteler yaparken harcayabileceğinizden daha fazla zaman harcarsınız. ”diyor ilişkiler konusunda uzmanlaşmış bir psikoterapist olan Lori Gottlieb .

“Ayrıca daha ilginç insanlar olmanız ve ilişkiye katacak daha çok şeyiniz olması için kendi arkadaşlıklarınızı ve ilgi alanlarınızı geliştirmenin yararı da var. Aynı şehirde yaşayan insanlardan daha fazla yalnız zaman geçiriyorsunuz, bu yüzden birbirinizi görmek için çok heyecanlısınız ve birlikte geçirdiğiniz zamana gerçekten değer veriyorsunuz” diyor Gottlieb.

Tabii ki, uzak mesafeli ilişki sorunları var, ancak iki kişi bunu yürütmeye kararlıysa, görünüm kasvetli değildir. Uzaktan sevmenin bazı zorluklarını nasıl aşacağımızı ve uzak mesafeli ilişki tüyoları için uzmanlarla konuştuk.

Uzak Mesafe İlişkisi
Uzak Mesafe İlişkisi

Uzak Mesafe İlişkisi İçinde Teknoloji En İyi Arkadaşınızdır

Gottlieb, uzak mesafeli ilişkilerin artık her zamankinden daha kolay olduğunu söylüyor çünkü teknoloji sayesinde bağlantıda kalmanın pek çok yolu var .

“Bir ilişkinin yapıştırıcısının çoğu günlük ayrıntılardadır ve teknolojiyle bunu gerçek zamanlı olarak, anında, fotoğraflar, metinler ve FaceTime ile paylaşabilirsiniz. Bu, mektuplardan veya uzak mesafeli telefon görüşmelerinden çok farklı” diyor Gottlieb. “Ayrıca, uzak mesafeli ilişkilerde olan insanlar bağlantıda kalmak için teknolojiye daha fazla güvendikleri için, bazı yönlerden teknoloji, birbirlerini [sık sık] gören, ancak aynı odada oturan çiftlerden daha fazla sözlü iletişim kurmalarına izin veriyor. ”

Gottlieb ayrıca, sadece genellemeler yerine ayrıntıları partnerinizle paylaşmanın önemli olduğunu tavsiye ediyor. Örneğin, “Bu yemeğe gittim ve harika zaman geçirdim” demeyin. Bunun yerine, gerçekten ayrıntılara dalın. Orada kimlerin olduğunu, ne hakkında konuştuğunu, ne yediğini ve sana nasıl hissettirdiğini konuş. Tanık olmak için orada olmasalar bile, eşiniz için her gün canlanacak.

İlişkiye Bağlı Olun

Bu, uzak mesafeli ilişkilere dahil olan herkes için geçerlidir, ancak özellikle üniversitede uzak mesafeli ilişkiler peşinde koşan insanlar için geçerlidir. Değerli zamanınızı boşa harcamadan önce bir kişiye gerçekten bağlı olduğunuzu bilmek önemlidir. Smart Dating Academy’nin kurucusu Bela Gandhi, “Üniversitedeyseniz, gerçekten bu kişiyi sevip sevmediğinizi ve üniversitede bekar olmaya değip değmediğini düşünün” diyor . Gandhi’ye göre üniversitede bekar olmanın önemi, bir ilişkide gerçekten ne istediğinizi ve neye ihtiyacınız olduğunu belirlemek için suları deneyip test etmenizdir. “uzak mesafeli bir [ilişkinin] hareketlerinden geçen ve üniversite yıllarını boşa harcayan çok fazla insan görüyorum.”

Üniversitede uzak mesafeli bir ilişkide kalmayı seçerseniz, bundan sonra ne olacağına dair bir planınız olması ve ikinizin de bu amaç için çalışmanız zorunludur. Gandhi’nin üniversitede Uzak mesafelere gitmenin zor olabileceğini söylemesinin bir başka nedeni de bu. Kendi geleceğinizin ne getireceğini pek bilemezken, geleceğinizi başka birinin etrafında planlamak ürkütücüdür.

Dört yıl arayla hayatta kaldıktan sonra, üniversiteden sonra mesafeyi bitirmek için elinizden gelenin en iyisini yapın. Gandhi, “İdeal olarak, mezun olduktan sonra ikiniz de aynı şehirde çalışıyorsunuz” diyor. “Zaman testine dayanacak Uzak mesafeli ilişkiler, mesafeyi bir noktada sona erdirmek için bir plana ihtiyaç duyar.”

Uzak Mesafe İlişkisi İçin Bitiş Tarihi Belirleyin

Uzak mesafeli aşk, sınırlı bir süre için harika bir şey olsa da, sonunda muhtemelen eşinizle aynı yerde olmak istersiniz. Her iki tarafın da bunun ne zaman olacağını bilmesine yardımcı olur. Gottlieb, “Ayrı olmak zor, bu yüzden ikiniz de ilişkiye eşit derecede bağlı olmalısınız ve bu durumun ne kadar süreceği ve nihayetinde aynı yerde yaşama planının ne olduğu konusunda aynı sayfada olmalısınız ” diyor.

Ayrı Olsanız Bile Birlikte Bir Şeyler Yapın

Fiziksel olarak aynı yerde olmamanız, birlikte eğlenemeyeceğiniz anlamına gelmez. Gandhi, “Skype üzerinden birlikte, farklı yerlerde olsanız bile aynı filmi izleyebileceğiniz bir film gecesi planlayın” diyor.

Netflix veya diğer akış hizmetleri, partnerinizle birlikte dizi izlemeyi her zamankinden daha kolay hale getiriyor . Gandhi ayrıca birlikte çevrimiçi testler veya oyunlar yapmanızı ve yeni ve ilginç sohbetler başlatmak için sonuçları tartışmanızı önerir.

Uzak Mesafe İlişkisi İçinde Eğlenceli Planlar Yapın

Bir dahaki sefere birbirinizi gördüğünüzde ikinizin ne yapacağının ayrıntılarını sevin. “ Bir sonraki hafta sonunuzu birlikte planlayın . Birlikte yapacağınız eğlenceli şeyler hakkında konuşmayı bir ritüel haline getirin. Belki birlikte olduğunuz her gece aynı yerlere gitmek yerine yeni restoranlar denemeye karar verebilirsiniz” diyor Gandhi. Bu, her iki ortağın da sabırsızlıkla bekleyebileceği bir şey yaratacaktır.

Gandhi ayrıca, birlikte yatma hissi yaratmak için ikiniz de pijamalarınız olduğunuzda “iyi geceler görüntülü görüşmeleri” planlamanızı önerir.

Uzak Mesafe İlişkisi
Uzak Mesafe İlişkisi

Uzak Mesafe İlişkisi İçinde İlişkinize Güvenin

Hem Lee hem de Rudolph’a göre, güvensizlik bir partnerin diğerini çok sık kontrol etmesine neden olabilir. Bu, yanlış nedenlerle aşırı çağrı ve metin gönderilmesine neden olabilir ve gereksiz gerginliğe yol açabilir.

“Çiftlerin iletişim kurmasının yapıcı nedeni, eşlerine yaşamları ve onlar için neyin önemli olduğu hakkında bir fikir vermektir. İletişim güvensizlik tarafından ele geçirildiğinde, endişeli ortak güvence altına alınmayacak ve diğer ortak sürekli kontrol [in] tarafından kapatılacaktır,” diye uyarıyor Lee ve Rudolph. “Mesafe ile ayrılan çiftlerdeki etkileşim sıklığı, her ikisi de evdeyken aynı etkileşim parametreleriyle ilişkilendirilmelidir. Her iki taraf için de kabul edilebilir bir düzeyde olması gerekiyor.”

Bir Programa Bağlı Kalmak

Zamanlama önemlidir, özellikle birlikte geçirdiğiniz zaman çok değerliyse. Uzak mesafeli ilişkileri sürdürmek için birbirinizi gerçekten görmeniz, ne zaman görüşeceğinizi bilmeniz ve diğer kişinin bu plana sadık kalacağına güvenebilmeniz gerekir.

Gottlieb, “Birbirinizi görmeden uzun süreler geçirmek istemezsiniz” diyor.

Açık Kurallar ve Sınırlar Belirleyin

Diğer kişinin sosyal medyada görmesini istemediğiniz hiçbir şeyi yapmayın , Lee ve Rudolph’a tavsiyede bulunun.

Gandhi, uzak mesafeli partnerinizi rahatsız veya tehdit altında hissettirebilecek durumlardan uzak durmak için elinizden gelenin en iyisini yapmanız gerektiğini de ekliyor. Partnerinizle her sosyal etkileşim için önceden check-in yapmanıza veya onay almanıza gerek yoktur, ancak her ikiniz için de geçerli olan net sınırlar ve kurallar belirlemeli ve bunlara uymalısınız. Daha Fazlası İçin Aşk Kategorimize Göz Atabilirsiniz..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu