Sağlık

Topuk Dikeni Nedir ve Tedavisi Nasıl Yapılır

Topuk Dikeni Nedir ?

İnsan vücudu, uyum sağlayan ve öğrenen, deneyimleriyle kendini sürekli inşa etmenin ve güçlendirmenin yollarını bulan karmaşık ve muhteşem bir sistemdir. Bunun bir örneği olan topuk dikeni, kemiklerimizin strese verdiği tepkidir.
Bağlar ve tendonlar gibi yumuşak dokular kendilerini kemiklerin içine sokar; bağlar kemiği kemiğe bağlarken tendonlar kası kemiğe bağlar. Ekleme alanı, bu yumuşak dokuların stresi veya gerilmesinden kaynaklanan yaralanma veya iltihaplanmaya maruz kaldığında, kemik, mevcut kemik üzerine yeni kemik bırakarak yanıt verebilir. Bu, kemiğin kendini güçlendirme şeklidir.

Bir topuk dikeni yürüme, koşma ve atlama gibi aktivitelerden kaynaklanan tekrarlayan kas ve bağ gerilmeleri nedeniyle zamanla oluşan topuk kemiğinin alt kısmından kemiksi bir çıkıntı veya büyümedir.

Popüler inanışın aksine, topuk dikeni basitçe eldeki soruna verilen tepkidir ve mutlaka ağrınızın nedeni değildir. Aslında, çoğunda Topuk Dikeni vardır.
Genellikle topuk kemiğini ayağın ucuna bağlayan fibröz dokunun iltihaplanması olan plantar fasiit olarak bilinen bir durumla ilişkilidir .

Topuk dikeninin kendisinin suçlu olmasından ziyade , sabahları ilk adımlarda veya istirahatten sonraki ilk adımlarda topukta keskin ağrıya neden olan plantar fasiit gibi ilişkili yumuşak doku yaralanmasıdır . Bazıları ağrının donuk bir ağrıya dönüştüğünü ve gün boyunca artan aktivite ile geri geldiğini bildiriyor.

Risk Altında mıyım?

Yumuşak doku yaralanması nedeniyle topuk dikeni ve buna bağlı topuk ağrısı geliştirme riskinizi şu şekilde artırabilirsiniz:

  • desteksiz ayakkabı giymek
  • mevcut ayak sorunlarını ele almamak
  • anormal yürüyüş
  • kötü ayak duruşu
  • ayaklarınızın üzerinde artan zaman
  • güçlü sporlar veya aktiviteler
  • ağırlık

Tüm bu faktörler, ayaklarınızın yumuşak dokularına, özellikle de plantar fasyaya yüksek stres ve baskı uygular.

Ağrıyı Nasıl Yönetirim?

Topuk dikenleri dinlenme, egzersiz, kişiye özel ayak ortezleri , destekleyici ayakkabılar, gece ateli, ibuprofen gibi reçetesiz satılan ilaçlar ve/veya kortizon enjeksiyonları ile yönetilir .

Bir topuk dikeni ve ilişkili yumuşak doku suşları ile uğraşırken hem dinlenme hem de egzersiz şiddetle tavsiye edilir . Ayağın kaslarını ve tendonlarını germek gerginliği azaltacak ve direnç eğitimi onları güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

Duvara ve/veya basamaklara yapılan baldır hareketleri özellikle yararlıdır. Gerginliğinizi 15-30 saniye tutmayı unutmayın . Egzersizi her bacak için 10 kez tekrarlayın ve en iyi sonuçları almak için bu seti gün boyunca birkaç kez yapın. Tamamen düz bir ayakkabı yerine, kemer destekli yastıklı bir tabana sahip ayakkabılar
arayın .

Bir iyi bir ayakkabı aynı zamanda iyi bir burulma stabilitesi, sağlam bir topuk sayacı, ve geniş bir ayak kutu olacaktır. Ek olarak, ev içi ayakkabılar için, ön ayak, orta ayak ve ayak bileği çevresinde kemer desteği ve kayışları olan mantar ayaklı sandaletler veya terlikler tercih edin.
Uyurken gece ateli takmak da plantar fasyanın uzamasına ve dolayısıyla gerginliğin azalmasına yardımcı olabilir.
ön ayak, orta ayak ve ayak bileği çevresinde. Uyurken gece ateli takmak da plantar fasyanın uzamasına ve dolayısıyla gerginliğin azalmasına yardımcı olabilir.

Özel ayak ortezleri hakkında tavsiye almak için yerel chiropodist ile konuşun . Özel bir iç taban, ayağınızı tüm doğru yerlerde destekleyecek ve zararlı telafileri veya anormal yürüyüş modellerini düzeltecektir. Ayrıca, ilave yastıklama sağlamak için bir topuk pedi veya topukta belirli bir lokalize ağrı alanını boşaltmak için bir at nalı pedi eklenebilir.

Topuk Dikeni
Topuk Dikeni

Hareket kabiliyetinizi kısıtlayan çok büyük bir acı çekiyorsanız , geçici ancak etkili bir rahatlama sağlayabilecek kortizon enjeksiyonları hakkında bir Toronto ayak uzmanıyla konuşun . Yılda en fazla üç kortizon iğnesi alabilirsiniz .
Konservatif önlemler bir yıl içinde ağrınızı gidermezse, yaşam kalitesini yeniden sağlamak için plantar fasyayı gevşetmek veya kemik çıkıntısını çıkarmak için ameliyat gerekebilir.

Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Ne yazık ki, bir topuk dikeni veya bu konuda herhangi bir kemik dikeni kalıcıdır ve ameliyatsız çıkarılamaz. Bununla birlikte, yumuşak doku yaralanmasına yönelik tedavi aramazsanız, topuk dikeni ile ilişkili ağrı muhtemelen kötüleşecek ve kronikleşecektir.
Bu, yürüyüşünüzde ağrıya uyum sağlamak ve ağrıyı telafi etmek için değişikliklere yol açarak topallayan bir yürüyüşe ve kalça ve diz eklemlerinde ikincil yaralanmalara neden olabilir. Yürümekten veya aktiviteden hep birlikte kaçınırsanız, kilo alma şansınız yüksektir. Öte yandan, topuk ağrısı olan kişilerin çoğu, konservatif yöntemlerle tedavi edildiğinde iyileşme yaşayacaktır.

Bir Ayak Uzmanını Ne Zaman Görmeliyim?

Topuk Dikeni
Topuk Dikeni

Herhangi bir ayak ağrısı , konsültasyon için genel bir doktor, lisanslı bir kiropodist veya ayak hastalıkları uzmanı görmek için geçerli bir nedendir .

Ayak hastalıkları uzmanları veya ayak hastalıkları uzmanları, ayak fonksiyon bozukluklarının, bozukluklarının ve hastalıklarının değerlendirilmesi, yönetimi ve önlenmesinde uzmanlaşmış birinci basamak sağlık uzmanlarıdır. Topuk ağrısı veya topuk dikeni için uygun bir sağlık uzmanına ne kadar erken giderseniz, ağrınızdan o kadar çabuk kurtulursunuz.

Spurs’u Önlemek için Ne Yapabilirim?

Yardım etmek önlemek topuk dikeni sen giyerek topuk kemiğinin zarar azaltabilir ler upportive ayakkabı . Her zaman spor aktivitelerinden önce ve sonra esnemeyi unutmayın ve çok fazla aktiviteye çok hızlı girmek yerine aktivite seviyenizi kademeli olarak artırın.

Ayaklarınızın şekline ve hareket alanını dikkate senin ile herhangi anomalileri tespit etmek için yürüyüş paterni ve uzun süre ayakta durma kaçının.
Ayrıca günlük germe hareketleri ile baldır ve plantar fasyanızdaki esnekliği artırabilir, sert yüzeylerde çıplak ayakla yürümekten kaçınabilir ve sağlıklı bir vücut ağırlığını koruyabilirsiniz.

Topuk Dikeni Olduğundan Nasıl Emin Olabilirim ?

Bir kemik çıkıntısı, yalnızca röntgen veya ultrason gibi tanısal görüntüleme ile kesin olarak teşhis edilebilir. Topuk(lar)ınızda çok lokalize bir ağrı alanınız varsa ve sabah ilk adımlarınızda ağrı hissediyorsanız, kemik çıkıntınız olup olmadığını belirlemek için bu testler hakkında doktorunuzla konuşun.

Sağlık kategorisinden Daha Fazla Benzer İçeriğe Göz Atabilirsiniz..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu