Cilt BakımıGüzellik

Süt Banyosu Faydaları Nelerdir?

Süt banyosu küvetinizdeki suyu ısıtmak için sıvı veya toz halde süt eklediğiniz bir banyo çeşidi. Uzmanlar bunun egzama, sedef ve kuru cilt gibi cilt rahatsızlıkları içim faydalı olabileceğini düşünüyor.

Süt banyosunun faydaları ve riskleri hakkında daha fazlasını keşfetmek ve süt banyosu nasıl yapılır, öğrenmek için okumaya devam edin.

Süt Banyosu Faydaları Nelerdir?

Süt banyosunun faydaları nelerdir?

Süt banyosunun cilt hastalıklarının tedavisindeki etkileri konusunda yapılan araştırmalar, halen sınırlı. Bu nedenle bir tedavi yöntemi olarak kullanmadan önce daima doktorunuzla konuşun.

Kuru cilt

Kuru bir cilde sahipseniz süt banyosu, kaybedilen nemin yenilenmesine yardımcı olabilir. Süt, şu besinleri içerir: Proteinler, yağ, vitaminler, mineraller, laktik asit. Proteinler ve yağlar cildi yumuşatmaya ve yatıştırmaya katkıda bulunabilir. Laktik asit ise nazik bir eksfoliye edicidir. Eksfoliyasyonun daha yumuşak bir cilt için ölü derilerin dökülmesi açısından önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Egzama

Egzama, genelde döküntülere, pürüzlü cilt ve tahrişe neden olur. Egzamayı rahatlatmak için süt banyolarının etkinliğiyle ilgili yapılan bilimsel çalışmalar oldukça sınırlı. Örneğin bir araştırma, egzamalı bebeklerin tedavisinde anne sütü uygulamasının hidrokortizon merhem kadar etkili olduğunu ortaya koydu. Yine de kesin yorumlar için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Eğer bir yetişkin olarak egzama sorunu yaşıyorsanız süt banyosunun reçeteli ilacınızın yerini alamayacağını unutmayın.

Süt Banyosu Faydaları Nelerdir?

Sedef

Bir süt banyosu kaşıntılı, pul pul dökülmüş veya yamalı cilt dahil olmak üzere sedef hastalığı belirtilerinin tedavisine yardımcı olabilir. Ancak bu noktada da bilimsel araştırmaların sınırlı olduğunu belirtelim. Eğer süt banyosunu yapmayı seviyorsanız, sizin için güvenli olup olmadığını onaylaması için doktorunuzla konuşun.

Zehirli sarmaşık alerjisi

Süt banyosu zehirli sarmaşık belirtilerini hafifletmeye de yardımcı olabilir. Süt kızarıklık, kaşıntı ve iltihabı yatıştırabilir. Ancak zehirli sarmaşık tedavisinde süt banyosunun etkinliği üzerine yapılan araştırmalar da sınırlı.

Güneş yanıkları

Sütte bulunan proteinler, yağlar, amino asitler ve A, D vitaminleri güneş hasarı almış ciltler için sakinleştirici ve yatıştırıcı bir etki gösterebilir. Bunun için güneşten yanan cildinizi 20 dakika kadar sütle ıslatmayı deneyin. En iyi sonucu almak için banyonuza aloe vera veya başka bir nemlendirici de ekleyin.

Süt Banyosu Faydaları Nelerdir?

Süt banyosu nasıl yapılır?

Süt banyosu ne işe yarar, açıkladık. Artık süt banyosu faydaları hakkında bilgi sahibisiniz. Süt banyosunda aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli süt türlerini kullanabilirsiniz:

  • Tam yağlı süt
  • Hindistan cevizi sütü
  • Keçi sütü
  • Süt tozu
  • Pirinç veya soya sütü

Süt banyosunu yapmak için 1- 2 bardak sütü, ılık su ile dolu bir küvete ekleyebilirsiniz. Ek faydalar için uçucu yağlar, banyo tuzları, bal veya kabartma tozu da ilave etmek mümkün. Süt banyosu için ihtiyacınız olan malzemeleri, şöyle sıralayabiliriz:

  • 1-2 bardak süt tozu (veya tercih edilen süt)
  • İsteğe bağlı eklemeler: 1 su bardağı Epsom tuzu, kabartma tozu, yulaf ezmesi, bal veya 10 damla uçucu yağ

Nasıl yapılır?: Küveti ılık suyla doldurun, sütü ve isteğe bağlı malzemeleri ekleyin. Su ve sütü kolunuz veya ayağınızla karıştırın. 20 ila 30 dakika kadar içerisinde bekleyin ve rahatlayın.

Süt banyosu ne sıklıkla yapılabilir?

Süt banyosunu haftada 1 olmak üzere kişisel bakım gününüzde yapabilirsiniz. Bununla birlikte süt banyolarının herkes için güvenli olmadığını hatırlatalım. Hassas bir cildiniz varsa bunlardan kaçının. Sütün içindeki laktik asit cildinizi tahriş edebilir. Ayrıca yüksek ateşiniz varsa da süt banyosunu yapmamalısınız. Hamileyseniz, süt banyosunu denemeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu