Yaşam

Sürekli Kavga Eden Çiftler için 7 İpucu

Sürekli kavga eden çiftler olması son derece normaldir. Eğer bu makaleye tıkladıysanız muhtemelen güçlendirmek istediğiniz bir beceri var. Belki de asla tartışmayan birisiniz, çünkü uyumun en kolay yolunun endişeleri dile getirmemek olduğunu düşünüyorsunuz. Ya da belki çabuk sinirleniyorsunuz ve küçük anlaşmazlıklar genellikle topyekün savaşa dönüşüyor.

Ne tür bir tartışmacı olursanız olun, sizin için bazı tavsiyelerimiz var. Çok kavga etseniz de etmeseniz de şunu daima hatırlamak önemli: Anlaşmazlıklar başkalarıyla ilişki kurmanın doğal bir parçası. Aslında, ara sıra çıkan çatışmalar, empati kurabiliyorsanız ilişkileri derinleştirir. Zor şeyler söz konusu olduğunda bile dürüst ve açık sözlü olabileceğimizi fark ettiğimizde ilişkilerimiz yepyeni bir yakınlık düzeyine ulaşır. Bununla birlikte, kilit nokta, sevginizi ifade etmek için gösterdiğiniz özen ve niyetle tartışmaktır…

İlişki terapistleri, adil bir şekilde tartışmaya yardımcı olacak bazı ipuçlarını şu şekilde sıralıyor:

Sürekli Kavga Eden Çiftlere 7 İpucu-1 - Saç Bakım Güzellik

Sürekli Kavga Eden Çiftler için 7 İpucu: Derin bir nefes alın

Eğer çok kızgınsanız yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri derin bir nefes almaya çalışmak ve buradaki nihai hedefinizi kendinize hatırlatmak. Dinlenme ve sindirme tepkinizi harekete geçiren diyafram nefesi alıştırması yapabilirsiniz (stres tepkisinin tersi). Örneğin, bir elinizi göğsünüze, diğerini karnınıza koyabilirsiniz. Ardından burnunuzdan yavaşça nefes alıp verin. Bunu yapmak size sakinleşme ve durumu daha bütünsel olarak görme fırsatı verir.

Uzaklaşın ve partnerinizin ihtiyaçlarını kendinizle birlikte düşünün. Eğer uzaklaşıp “Partnerimin ihtiyacı olan bu, benim ihtiyacım olan bu ve şu anda ikimiz için de mantıklı olan bu” diyebilen biriyseniz, tartışmaya daha çok bir ekip gibi yaklaşırsınız.

Tartışma görüşmenizi planlayın

Haksız bir kavgadan kaçınmanın sağlam bir yolu, partnerinize belirli bir sorunu önceden tartışmak istediğinizi söylemektir- bu, pusunun tersidir. Belirli konuları tartışmak için zaman ayırmak partnerinizin de konu hakkında düşünmesini sağlar. Bunu yaparken, konuşmaya saldırıya uğramış hissetmek yerine savunmasızlıkla yaklaşabilirler. Peki bir diğer fikir? Anlaşmazlıkları e-posta yoluyla çözmek de partnerlere düşüncelerini düzenlemeleri ve şefkatle ifade etmeleri için zaman verebilir.

Sürekli Kavga Eden Çiftler için 7 İpucu: Konuya bağlı kalın

Anın sıcağıyla, şimdiye kadar yaşadığınız her sorunu tek bir tartışmada aradan çıkarmak cezbedici gelebilir. Ama bu kesinlikle tartıştığınız kişi için bunaltıcı ve neden gerçekten kızgın olduğunuzu açıklamanın verimli bir yolu değil. Bu yüzden hedef uygulanabilir bir çözüme ulaşmaksa, ele almak istediğiniz tek noktaya odaklanmaya çalışın.

Sürekli Kavga Eden Çiftler için 7 İpucu

Sürekli Kavga Eden Çiftler için 7 İpucu: Kazanmak için savaşmayın

Partnerinizin ve sizin aynı takımda olduğunuzu kendinize hatırlattıktan sonra, onu yenme dürtüsünü durdurmaya çalışın. Gerçek kazanç muhtemelen birlikte iyi hissetmeniz anlamına gelir.

Sürekli Kavga Eden Çiftler için 7 İpucu: Duyduğunuzu tekrarlayın

Açık kalmanın en iyi yollarından biri, partnerinizin duyulduğunu, anlaşıldığını ve gerekirse açıklığa kavuşturulabileceğini hissetmesi için söylediklerini tekrarlamak. Örneğin “Duyduğum şey, benden bir şey yapmamı isterken çekindiğin ve asla yerine getirmediğim” diyebilirsiniz. Bu küçük ipucu, her birinizin karşılıklı anlayış ve ortak zemin için çabalamanıza izin verir. Bazen bir şeyi tekrar duymak, birinin incitici bir şey söyleme eğilimini kesmek için yeterli olabilir.

“Ben” ifadeleri kullanın

Bu, herhangi bir zor konuşma için bir başlangıç. Diğer kişi hakkında olumsuz bir geri bildirim oluşturduğunuzda, yapıcı olmaktan çok kritik görünebilir. Size odaklanan ifadeler kullanmak, yorumların daha az sert hissetmesine yardımcı olabilir. “Ben” ifadeleri kullanmadan önce, “Şu durumdan nefret ediyorum” gibi şeyler içermemeleri gerektiğini unutmayın. Bunun yerine, “X olduğunda, Y’yi hissediyorum” gibi ifadeler deneyin. Bunu yapmak olası gerilimi ortadan kaldırmaz, ancak karşınızdakinin sizi anlamasına yardımcı olabilir.

Mola verin ama öylece gitmeyin

Gergin anlarda soğukkanlı kalmanın ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Yine de sevgi dolu, ilgili ve kasıtlı bir mola, sakinleşmenize yardımcı olabilir. Bunu önermeden önce, belirtmekte fayda var: Tartışmaya mola vermek, cümlenin ortasında aniden dışarı çıkıp partnerinizi orada öylece bırakmak değildir.

Mola vermek, çatışmanın tırmandığı bir yerdeysek ve stres altındaysak “Gerçekten strese girmiş gibi görünüyoruz. Neden bu konuşmaya x zaman içinde geri dönmüyoruz” gibi bir şey söyleyebilmektir. Bunu yapmak ilişki için endişe ve sevgi göstermek anlamına gelir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu