Yaşam

Stres Yönetimi için Endişe Günlüğü

Stres yönetimi yapmakta zorlanıyor musunuz? Kendinizi stresli veya endişeli hissettiğinizde konuşacak birilerini mi arıyorsunuz; yoksa hemen bir kağıt kalem alarak düşüncelerinizi yazmaya mı başlıyorsunuz?

Çoğu insan için bu sorunun cevabı muhtemelen ilki. Bazıları duygularını insanlarla paylaşarak onların serbest kalmasını sağlar. Bununla birlikte, stres ve endişelerinizi not etmek için bir günlük tutmak da rahatsız edici duygulardan kurtulmanız konusunda etkili bir araç olabilir. Ayrıca hissettiklerinizi yakından görmenize olanak tanır ve size ileriye dönük bir rehber sunar.

Endişenin ne kadar zayıflatıcı bir şey olduğu aşikar. Bu karmaşık duygu kendi başına yetmezmiş gibi bir de stres ve korkuları besleyebilir. İnsan, yoğun endişeler yüzünden en basit görünen durumu bile gözden kaçırıp paniğe kapılabilir.

Stres Yönetimi için Endişe Günlüğü

Stres yönetimi yapmak mümkün mü?

Pek çok endişeli insan gibi siz de onlara yanıt bulmak için sık sık Google’da geziniyor olabilirsiniz. Aslında kafanızdaki endişe verici düşüncelerin karmaşasını hafifletmek son derece basit: Onları bir endişe günlüğü ile kağıda dökün. Stres ve kaygıyı yönetmeye yardımcı olabilecek etkili bir kişisel bakım uygulaması olan endişe günlüğü, endişelerinizin aslında çoğunlukla “gerçek dışı” olduğunu görmenizi sağlar. Kağıda döktükten sonra sık sık düşündüğünüz o olumsuz ihtimallerin o kadar da kötü olmadığını fark edeceksiniz. Bununla birlikte iç mekan bitkileri hem evinize hem de size enerji verebilir. Onlarla uğraşmak bile endişelerinizden kurtulmada son derece etkili olabilir.

Endişe günlüğü nasıl tutulur?

Bir endişe günlüğü tutmaya başlamak için size en çok hitap eden yöntemi seçin. Örneğin:

 • Bir kalem ve kağıt alarak endişelendiğiniz büyük, küçük her şeyi yazın.
 • 3 dakikalık bir zamanlayıcı ayarlayın ve bir liste yapın. Bu yöntemin amacı, zamanlayıcı dolmadan yazdığınız endişelerin bitecek olması.
 • Her bir endişeniz için bir sayfa doldurun ve sorunun derinine inin.

Ayrıca kendinize şu soruları sorun:

 • Gerçekten ne için endişeleniyorsunuz?
 • Ne olacağından korkuyorsunuz?
 • Bu endişe, size nereden gelmiş olabilir?
Stres Yönetimi için Endişe Günlüğü

Endişe günlüğü teknikleri söz konusu olduğunda “örümcek haritası” olarak bilinen bir tablo hazırlamak da yararlı olabilir. Kendinizinkini yapmak için şu adımları izleyin:

 1. Kağıdın ortasında bir baloncuk çizin ve içine “endişelerim” yazın.
 2. Ardından onun çevresine başka baloncuklar çizin ve onları endişelerinizle doldurun.
 3. Sonra yeni bir sayfa alın ve bu kez, çevredeki endişe baloncuklarından birini ortadaki ana balona yerleştirin.
 4. Çevresine ise şu başlıklarla dolu baloncuklar ekleyin:
 • İlk duygular
 • İlk düşünceler
 • Düşündükten sonra gelen düşünceler
 • Yeniden değerlendirme
 • Öğrenme
 • Ardından bunları, o endişeyle ilgili şekilde doldurun.
 1. Şimdi, endişeyi daha küçük baloncuklara bölmeye devam edin.

Sonuçta hangi yöntemi seçerseniz seçin dil ve imla kurallarına takılmadan, yazdıklarınızı filtrelemeden serbest bir tarzda yapmaya çalışın. Endişe günlüğünüz sayesinde, kendinizi daha mantıklı hissettiğinizde geri dönebilir ve bunların gerçek mi yoksa varsayımsal endişeler mi olduğunu yeniden değerlendirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu