Soya Nedir Ve Faydaları Nelerdir?

Soya Nedir Ve Faydaları Nelerdir?
24 Aralık 2018 tarihinde eklendi, 433 kez okundu.

Çok eski zamanlardan beri kullanıldığı bilinen soya; Çin, Kore gibi mutfaklarda bolca kullanılmaktadır. Ticaretin ilk zamanlarında ticari öneme sahip olan soya bitkisi, gittiği pek çok ülkede çabucak yayılıp yetiştirilmeye başlanmıştır. Günümüzde ise Afrika kıtası haricinde birçok ülkede bolca tüketilen bir bitkidir. Patates gibi dünyada satış ve tüketimi çoktur. Üretimini en çok yapan ülke ise Brezilya’dır.

Soya Fasülyesi Besin Değeri

Diyet listelerinde sıklıkla karşılaştığımız soya fasulyesi, 100 gramlık tüketiminde yaklaşık 200 kalori aldığımız bir besindir.Kalori yüksekse diyet için neden kullanılıyor dediğinizi duyar gibiyim.Çünkü besin değeri bakımından çok zengindir. Aynı zamanda günlük lif ihtiyacınızın da büyük bir bölümünü karşılamaktadır. Diğer besinlerle kıyaslandığında en çok şaşırtan şey ise içerisindeki protein miktarının çok fazla olması.100 gramında 17 gram proteine rastlamaktayız. Bu sebepten dolayı protein tozu üretenler çoğu zaman süt,yumurta gibi besinlerden ürettikleri protein tozuna soya da katıyorlar. Vitaminler açısından A,E,B vitaminleri bulunmaktadır. Mineral bakımından ise fosfor, potasyum, çinko , bakır gibi mineraller yer almaktadır. Özellikle minerallerden demir ve kalsiyum,vitaminlerden ise B ve K vitaminleri bolca bulunmaktadır.

Soyanın Birbirinden Değerli Faydaları  

Cilt Sağlığında Birebirdir

Soya fasulyesinde bol miktarda omega 3 ve E vitamini bulunmaktadır. Aynı zamanda içerisinde yer alan farklı birçok madde de cildin yenilenmesini sağlar. Eğer cildinizin sönük durduğundan şikayetçiyseniz soya kullanımı parlak bir cilt görünümü sağlayacaktır.

Kanseri Önler

Soya fasulyesi de diğer birçok bitki gibi günümüzde sık sık adından söz ettiren hastalıklardan biri olan kanseri önlemede içerisindeki daidzein ve genistein maddeleri sayesinde etkilidir. Kanserli tümörün hücrelerini etkisiz hale getirmede genistein etkilidir ve salgılattığı bir protein sayesinde de kanserli hücrelerin hızlı bölünüp yayılmasını engelliyor. Özellikle erkeklerin karşılaştığı prostat kanseri riskini azalttığı gözlemlenmiştir. Bunun için düzenli olarak soya ve soya fasulyesi ürünleri tüketilmelidir. Fakat yine dikkat edilmesi gereken kısım ise şudur. Bitkilerin fazla tüketilmesi iyi değildir,yeteri kadar tüketilmeli hatta gerekiyorsa bir

Yüksek Kolesterolü Düşürür

Soyanın yapısında bulunan proteinler yüksek kolesterolü düşürmeyi sağlar. Pek çok yaştan insanda ve özellikle menapoz dönemindeki kadınlarda kolesterolü düşürdüğü araştırma sonuçlarıyla kanıtlanmıştır. Fakat tabiki her hasta da aynı etkiyi göstermemektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Hürriyet | Sabah | Kanal D | Mahmure | Star TV | Posta |