Yaşam

Sosyal Anksiyete Bozukluğu İle Nasıl Başa Çıkabilirsiniz

Sosyal kaygı aktiviteleri, kaygınıza meydan okumak için yapabileceğiniz şeylerdir. Sosyal anksiyete bozukluğu (SAD)  yaşamlarının bir noktasında nüfusunun yaklaşık % 12’sini etkilediği tahmin edilmektedir.  SAB’li  kişiler hayatlarının her alanında acı çekerler; arkadaş edinmekte ve arkadaşlığı sürdürmekte, hayat arkadaşı bulmakta, iş bulmakta ve kariyer yapmakta ve hatta günlük hayatın sıradan yönlerini aşmakta zorlanırlar.

Sosyal anksiyete bozukluğu ciddi şekilde zayıflatıcı olabilir ve en iyi tedavi yaklaşımı bilişsel-davranışçı terapi (CBT)  ve/veya ilaçları ( SSRI’lar gibi  ) birleştirmeyi içerir  . Ancak sosyal kaygının üstesinden gelmek için kendi kendine yardım yoluyla yapılabilecek çok şey var.

Sosyal Anksiyete için Kendi Kendine Yardım

Kendi kendine yardım stratejileri  genellikle daha geleneksel tedavi yaklaşımlarının etkili bileşenlerinden yararlanır. Örneğin, kendi kendine yardım, gevşeme, düşünce yeniden programlama ve korkulan durumlara maruz kalma yönlerini içerebilir.

Kendinizi Oradan Çıkarın

Hafif ila orta dereceli sosyal kaygıdan muzdaripseniz, çoğu zaman bir telaş içinde olduğunuzu hissedebilirsiniz. Bir çıkmazdan çıkmanın en iyi yolu nedir ? Bir şey yap.

Sosyal anksiyete bozukluğundan (SAD) muzdaripseniz, sosyal ortamlardan ve performans durumlarından kaçınmak cazip gelse de, kendinizi dışarı atmak önemlidir. Bu, sizi rahatsız eden yerlere gitmek ve şeyler yapmak için yapılan davetleri kabul etmek anlamına gelir . Aynı zamanda, dışarıda olmayı düzgün bir şekilde ele almak için kendinizi hazırlamanız gerekir.

Yardım isteyin

Yarına, gelecek haftaya ya da bir sonraki kriz anına kadar beklemeyin. Bugün birini görmek için randevu alın. Doktorunuzu aramaktan çok utanıyorsanız , başlamanız için Ulusal Akıl Hastalıkları İttifakı’nın sunduğu gibi bir akıl sağlığı yardım hattıyla iletişime geçmeyi düşünün . İsimsiz bir yabancıyla konuşmayı daha az korkutucu bulabilirsin ve sonunda ihtiyacın olan yardımı alabilirsin. Sadece ilk adımı atın.

Sosyal Anksiyete için Bir günlük tutun

Ne kadar geliştiğinizi görebilmeniz için günlük bir günlük tutun. Düşünceleriniz ve deneyimleriniz hakkında yazmak, eski alışkanlıklara ve olumsuz düşünme kalıplarına ne zaman geri döndüğünüzü anlamanıza da yardımcı olacaktır. 

Sosyal Anksiyete
Sosyal Anksiyete

Sosyal Anksiyete için Sağlığınızı İyileştirin

Zayıf fiziksel sağlığın endişe ile ilgili sorunlarınıza katkıda bulunmamasını sağlamak için elinizden gelen her şeyi yapın. Düzenli olarak egzersiz yapın (kardiyovasküler egzersiz ve ağırlık çalışması dahil) ve sağlıklı, dengeli bir diyet yapın. Alkolden uzak durmak için elinizden geleni yapın. İçecek papatya çayı sinirlerinizi yatıştırmak için.

Halihazırda düzenli egzersiz yapmıyorsanız, bugün kendinize bir program planlamaya başlayın. Egzersiz iyi hissetme duyguları artırır ve anksiyete, azaltmakla kalmaz ama başkalarının şirkette yapılırsa bu nispeten tehditkar olmayan bir ortamda sosyal becerilerini oluşturmak için şansı sunuyor.

​Bir spor salonuna katılmak veya düzenli egzersiz derslerine katılmak için kaynaklarınız veya zamanınız yoksa, yapabileceğiniz çok şey var. Evde yürümeyi veya koşmayı veya yoga yapmayı düşünün  .

Hedefler belirlemek

Neyi başarmak istediğinizle ilgili belirsiz hedeflere sahip olmak yeterli değildir. İster sosyal anksiyete belirtilerinin üstesinden gelmek ister Akademi Ödüllü bir aktris olmak isteyin, hedeflerinizi kağıda dökmek önemlidir. Bu onları gerçek ve ölçülebilir kılar.

Hedef belirlemenin bir kısmı, nereye varmak istediğinize karar vermeyi içerir, ancak aynı zamanda öğrenmeyi ve şu anda nerede olduğunuza dair bir ölçüt belirlemeyi de içerir. Bunu yapmanın bir yolu, sosyal kaygı açısından nasıl puan aldığınızı görmek için bazı öz değerlendirme sınavları yapmaktır.

Sonra yolun aşağısında, kendinizi rutinden çıkarmaya başladıktan sonra, testi tekrar çözebilir ve puanlarınızın yükselip yükselmediğini görebilirsiniz. Sosyal başarı açısından kendinizi başkalarıyla karşılaştırmamayı unutmayın; Kendinizi bir hafta, bir ay veya bir yıl önce nasıl yaptığınızla karşılaştırın.

Sosyal Anksiyete için Kendinizi tebrik edin

Kendine güvenen bir konuşmacı olmayabilirsin, ama hayatında gurur duyacağın çok şey var. Diğerlerinden daha fazla zorlukla karşılaştığınızı ve hayatınızdaki küçük başarılar için kendinizi iyi hissetmeniz gerektiğini kabul edin. Hatta bazı günler evden çıktığın için gurur bile duyabilirsin. Küçük başarılar üzerine inşa edin ve kendiniz hakkında daha iyi hissedeceksiniz.

Kendi En İyi Avukatınız Olun

Başka hiç kimse, sizin kendinize bakabileceğiniz şekilde size bakmayacaktır. Daha iyi kararlar alabilmeniz için SAD hakkında bilgi toplayın. Size yardımcı olacaklarını düşünüyorsanız, iş yerinde ve okulda konaklama talebinde bulunun. Karşılaştığınız mücadeleleri daha iyi anlamaları için başkalarını yönlendirin. İhtiyaç duyuyorsanız partilerde zaman ayırın. Başka kimse sen olmanın nasıl bir şey olduğunu bilmiyor.

Kendinize Yeni Bir Kıyafet Alın

Perakende terapisi açıkçası  sosyal kaygı için bir tedavi değildir , ancak bazen giysiler gerçekten yeni bir tavırla yeni bir insan gibi hissetmenizi sağlayabilir  . Konfor bölgenizin dışında bir şey satın alarak kendinizi bir rutinden kurtarmaya çalışın. Hem yeni bir şeyler denemek hem de diğerlerine sizinle ilk tanıştıklarında sohbet başlatmak için benzersiz bir aksan parçası seçin.

Yalnız Olmayı Sevmek

Sosyal anksiyete ile mücadele eden bazı insanlar aynı zamanda doğal içe dönüklerdir; bu, başkalarıyla birlikte olmak yerine yalnız zaman geçirerek duygusal pillerini yeniden doldurmaları anlamına gelir. Düşüncelerinizi toplamak için (korkudan ziyade) yalnız başına zaman ayırmayı seçmek, sağlıklı ve bilinçli bir seçimdir.

Sosyal Anksiyete için Evet Demeye Başla

Belki de her şeye “Hayır” deme alışkanlığına girdiniz. Bunun yerine, neden “Evet” demeye başlamıyorsunuz? Sosyal bir şey yapmaya davet edildiyseniz, daveti kabul etmeyi alışkanlık haline getirmeye çalışın. İlk başta endişeli hissedebilseniz de, zamanla ne kadar çok yaparsanız, o kadar az korku duyacaksınız. Bir dahaki sefere masanızdan bir davet geldiğinde veya iş yerinde biri sizden gruba bir kahve molası için katılmanızı isterse, gitmek için çaba gösterin.

Hayır Demeye Başla

itici misin Başkaları zamanınızdan gerçekçi olmayan taleplerde bulunuyor veya size kötü davranıyor, ancak kendinizi savunmak için güçsüz hissediyor musunuz? Bu, “No” demek ve nasıl fazla olması nasıl daha iyi öğrenmek için bir süredir iddialı . Herkesin istediği her şeye uymak zorunda değilsiniz ve ne istediğinizi ve neye ihtiyacınız olduğunu net bir şekilde iletmezseniz, diğerleri ne düşündüğünüzü veya nasıl hissettiğinizi tahmin etmeye bırakılır.

Girişkenlik, istediğiniz şeyin peşinden agresif bir şekilde gitmekle ilgili değildir; tatmin olmak için başkalarından neye ihtiyacınız olduğu konusunda net olmaktır.

Sosyal Anksiyete için Mükemmel Olmaya Çalışmayı Bırakın

Mükemmeliyetçilik ve sosyal kaygı genellikle el ele gider. Herşey demek ve yaptığın herşey mükemmel olmak yok. Kusurlu olmaya ve bir gün için risk almaya özen gösterin.

Sosyal Anksiyete için Tatil yapın

Kulağa ne kadar basit gelse de, bazen hepimizin sadece bir manzara değişikliğine ihtiyacı vardır. Gerçekten sosyal kaygılı bir zihniyete takılıp kaldıysanız, yalnız bir gezi olsa bile hafta sonu için yeni bir yere gitmeyi deneyin. Yerel kültürlerden bazılarını içinize çekin ve kendinizi farklı bir tempoya bırakın.

Sosyal Anksiyete için Kitap okuyun

Kendi kendine yardım için bir motivasyon hikayesi veya bir sosyal kaygı kitabı seçin.Sosyal anksiyete ve nasıl iyileştirilebileceği hakkında elinize geçen her şeyi okuyun. Orada bulunan diğer insanlar hakkında gerçek hikayeler okuyun. Genel olarak yaşam hakkında motivasyonel kitaplar okuyun. Kendinizi eğitmek asla zarar vermez ve size hayatınızda değişiklik yapmanız için gereken içgörüyü veya ilhamı verebilir. 

Sosyal Anksiyete için Dikkat Etmeye Başlayın

Muhtemelen düşünceleriniz ve duygularınız o kadar otomatik hale geldi ki, günlük olarak aklınızdan neler geçtiğini bile anlamıyorsunuz. Yavaş aşağı, günümüze odaklanmak için zaman ayırın ve aklınızdan geçmesine düşünceleri incelemek; özellikle  olumsuz olanları .

Başkaları Değil Kendiniz İçin Değişiklikler Yapın

Değişmek isteme nedenleriniz konusunda dikkatli olun. Günlük yaşam acı veriyorsa, bu sosyal kaygıyı ele almak için bir nedendir. Ancak, sosyal becerileriniz ve popülerliğinizle arkadaşlarınızı Facebook’ta veya gerçek hayatta etkilemek istiyorsanız, yaptığınız değişiklikler kalıcı olmayacaktır.

Sosyal Anksiyete için İşleri Ertelemeyi Bırakın

Belki gelecekte korkularınızı yenebileceğiniz bir noktayı tasavvur edersiniz. Belki yaşlandığınızda, terapi için daha fazla paranız olduğunda veya kendinizi daha güçlü hissettiğinizde.

Gerçek şu ki, şu andan daha iyi bir zaman olamaz. Ertelemeyi bırakın ve değişim yolculuğunuza bugün başlayın.

Kendini ödüllendir

Çabalarınız için kendinizi asla ödüllendirmezseniz, rutinden çıkmak pek eğlenceli olmayacak. Sizin için ödüllendirici olacağını bildiğiniz bir şey seçin ve hayatınızda değişiklik yaptığınızda kendinizi şımartın; günlük, haftalık, aylık veya yıllık olsun. Fikirler arasında özel bir yemek, yeni bir roman ve hatta hayalini kurduğunuz bir tatil olabilir.

Küçük Bir Değişiklik Yapın

Bazen bir çıkmazdan çıkmak için yapmamız gereken değişikliklerin büyük olması gerektiğini düşünerek kendimizi kaptırabiliriz. Küçük bir değişiklik yapın ve hayatınızda dalgalanma etkileri olup olmadığına bakın.

Değişiklik, güncel olaylardan haberdar olmak ve küçük konuşmalar sırasında söyleyecek daha çok şey için her akşam haberleri izlemek kadar küçük olabilir.

Bir Bitkisel Takviye Deneyin

Gerçekten tıbbi bir şey denemek istiyorsanız, ancak henüz doktorunuz veya psikiyatristinizle ilaç konusunu konuşmaya hazır değilseniz, eczanenizden bitkisel bir takviye denemeyi düşünün.

Kaygıyı yönetmede kullanılan birçok bitkisel takviye vardır. Ancak bunu bilmek önemlidir  bitkisel takviyeleri  Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi tarafından geleneksel ilaçlar değerlendirilir aynı şekilde düzenlenmemiştir. Bitkisel bir takviye almadan önce uyarıları, uyarıları veya ilaç etkileşimlerini okuduğunuzdan emin olun.

Kendinle yarış

Beceri ve yeteneklerinizi kullanmayan bir işte mi çalışıyorsunuz? Sosyal kaygınız yüzünden her zaman “güvenli” yolu mu seçtiniz? Güvenli bölgenizi terk ederek ve bir insan olarak büyümenize yardımcı olan bu zorlukları üstlenerek bir rutinden kurtulmayı deneyin.

İş yerinde terfiyi kabul edin, yeni bir kariyer için okula dönün veya kendi işinizi kurun. Tutkunuzun ve hayallerinizin peşinden gidin ve sosyal kaygının yolunuza çıkmasına izin vermeyin.

Sahip olduklarını takdir et

Konu sosyal kaygıya geldiğinde size kötü davranılmış olsa da, muhtemelen hayatınızda şükredecek çok şey var. Sahip olduklarınız için minnettarlığınızı ifade etmek için zaman ayırın.

Yeterli Uyku

Yeterince uyuduğunuzdan emin olun; Dinlenme eksikliği, elinizden gelenin en iyisini hissetmenize ve kaygıyı şiddetlendirmenize neden olabilir.

Gülmek

Bazen  sosyal kaygısı olan insanlar, endişelenmek ve üzülmek için o kadar çok zaman harcarlar ki, gülmeyi ve eğlenmeyi unuturlar. En son ne zaman seni kahkahalarla güldüren komik bir film izledin? Seni en son güldüren kişi kimdi? Hayatınıza daha fazla kahkaha getirmeye çalışın. Eğlenmiyorsan, ne anlamı var?

Sosyal Anksiyete
Sosyal Anksiyete

Hiçbir Şeyin İşinize Yarayacağını Düşünmeyi Bırakın

Bir rutinden çıkmanın anahtarı harekete geçmektir; işlerin neden yürümeyeceğini düşünme. Bu listedeki bazı değişiklikleri yapmaya çalışın ve sonucu gözlemleyin. Bir fikri asla “benim için işe yaramayacağını” düşündüğünüz için reddetmeyin. 

Doğada Vakit Geçirin

Açık havada olmak doğal bir sakinleştirici etkiye sahiptir.  Eğer Kapalı ortamda çalışan veya zaman iç mekanları çoğunu harcarsanız, dışarıda daha sık alma deneyin. Mümkün olduğunda parkta yürüyüş yaparak rutininizi kırın.

Daha İyi Yemeye Başlayın

Eğer sosyal anksiyete muzdarip varsa, dengeli beslenmenin ve şeker kaçınarak emin olun mümkün olduğunca ve alkol.

Kötü bir diyet, beyin kimyanıza zarar verebilir ve sizi halsiz ve yıpranmış hissetmenize neden olabilir. Çok fazla kafein  ve şeker de kaygı duygularını artırabilir.

İlham Verici Alıntılar Okuyun

Eski anksiyete hastası Jamie Blyth , kişiselleştirilmiş kişisel gelişim planının bir parçası olarak motivasyonel alıntılar içeriyordu. Facebook’ta bir motivasyonel alıntı haber akışı için kaydolun veya günlük bir motivasyon blogunu ziyaret edin.

Sosyal Beceriler Uygulaması

Gab yeteneğiyle doğmamış olabilirsiniz, ancak sahip olduğunuz becerileri geliştirebilirsiniz. Şunları yapabilirsini; daha iyi göz teması kurmak , isimleri hatırlamak ve iltifat etmek .

Deneyimlerinizi Paylaşın

İster sosyal kaygıyı yenmiş olun, ister tam ortasında olun, deneyimleriniz değerlidir ve başkalarıyla paylaşılmalıdır. Hikayenizi paylaşmak, başkalarının yalnız olmadıklarını anlamalarına yardımcı olacak ve çoğunlukla kapalı kapılar ardında tutulan bir soruna daha fazla farkındalık getirecektir.

Sosyal Anksiyete için Bir Destek Grubuna Katılın

İster gerçek bir destek grubuna ister çevrimiçi bir gruba katılın , neler yaşadığınızı anlayan başkalarının arkadaşlığını rahatlatıcı bulacaksınız. Grupla zamanınızı en iyi şekilde değerlendirin; cesaretlendirin ve başkalarına yardım etmenin yollarını arayın. Yaptığınız iyilikler size geri ödenecektir.

Sosyal Anksiyete için “Gerginim” deyin

Topluluk önünde konuşan herkes biraz gergin olur. Topluluk önünde konuşma konusunda endişe duymanın en iyi panzehirlerinden biri,   başlamadan önce nasıl hissettiğinizi kabul etmektir.

Birçok ortamda, konuşmanıza gülerek ve “Sözlerime takılırsam beni affedin, topluluk önünde konuşurken biraz gerginim” gibi bir yorumla başlamak tamamen kabul edilebilir.  Konuşurken panik atak geçirme telaşından hemen kurtulmanıza yardımcı oluyorsunuz  . Diğerleri de düşündüğünüzden daha bağışlayıcı olacaktır.

Sosyal kaygının üstesinden gelmek için sosyal bir kelebek olmanıza gerek yok; olduğun gibi rahat ol.

Yeni Bir Yere Git

Her hafta aynı rutini mi takip ediyorsunuz? Aynı bakkalı, aynı benzin istasyonunu ziyaret etmek mi, aynı restoranda yemek yemek mi, yoksa aynı blokta yürümek mi?

Yeni bir yere giderek rutininizden kurtulmayı deneyin. Sadece yeni çevreyle ilgili sosyal kaygılarınıza meydan okumakla kalmayacak, aynı zamanda mahallenizin bazı harika yönlerini kaçırdığınızı keşfedebilirsiniz.

Sosyal Anksiyete için Heyecan verici bir şey yapın

Sıcak hava balonu gezintisi veya zip-line macerası gibi tamamen sıra dışı bir şey deneyin. Kendinizi heyecan verici bir maceraya bırakın ve sosyal kaygınızı unutun. Hepsinden iyisi, bir dahaki sefere biri size eğlenmek için ne yaptığınızı sorduğunda, anlatacak harika bir hikayeniz olacak.

Negatifliği Pozitiflikle Değiştirin

Pozitif olmak bulaşıcıdır. Dünyayı olumsuz bir mercekten görme alışkanlığınız varsa (ki bu SAD’li çoğu insanın yapma eğilimindeyse), ilk başta sadece bir günlüğüne de olsa iyimser olmayı deneyin. Olumsuz düşünceleri daha olumlu alternatiflerle değiştirin. 

Kendinizi Olumlu İnsanlarla Çevreleyin

Mümkünse, pozitif insanlarla daha fazla zaman geçirmeye çalışın; sizi seven, size inanan ve sosyal kaygınıza rağmen kim olduğunuzdaki güzelliği gören insanlar.

Bu insanlarla vakit geçirmek, kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak ve hayatınızda değişiklik yapmaya çalışırken zor zamanları atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Birine Hesap Vermek

Sosyal kaygınızı aşmaya çalıştığınızı kimse bilmiyorsa ve kimseye karşı sorumlu değilseniz, sonsuza kadar rutininizde kalabilirsiniz. Güvendiğiniz birini seçin (çevrimiçi bir arkadaş bile olabilir) ve ona hayatınızda değişiklik yapma planlarınızı anlatın.

Bu, bir egzersiz partnerine sahip olmaya çok benzer; diğer kişi sizi dürüst tutar ve yol size zor ve uzun gözüktüğünde vazgeçmenizi engeller.

Bir Neden İçin Kaydolun

İnandığınız ve sizi topluluğa çıkaracak ve yeni insanlarla tanışacak bir amaca katılın. Hayvanların evlat edinecekleri yuvalar bulmasına, hayır işleri için yürümesine veya üçüncü dünya açlığına karşı savaşmasına yardım edin. Kendiniz ve dünyadaki alanınızın ötesinde bir amaç bulun ve günün bazı sıradan sorunları tam da bu gibi görünebilir.

Sosyal Anksiyete için Bir Komşuya “Merhaba” Demeye Başlayın

Komşunuz her ortaya çıktığında kapınıza koşar mısınız? Bir dahaki sefere merhaba demek, el sallamak ve arkadaşça olmak için uyumlu bir çaba göstermeye çalışın. Bu ilk başta karakter dışı ve endişe uyandırıcı gelse de, zamanla bu yeni alışkanlık ikinci doğa haline gelecektir.

Kendinizi gerçekten cesur hissediyorsanız, bir  davranış deneyi deneyin : Komşunuzu, açıkça meşgul olduğu bir zamanda kahve içmeye davet edin. Reddedilmeyi araştırın ve bunun o kadar da kötü olmadığını öğrenin! Yolun aşağısındaki bir noktada, bir komşudan bir arkadaş edindiğinizi bile görebilirsiniz.

Bir Konuşmaya Başlayın

Yabancılarla konuşmaktan çekiniyor musunuz?  Markette göz temasından kaçınıyor musunuz  ? Asansörde ayaklarınıza bakar mısınız? Bugün, bu durumlarda normalde yaptığınız şeyi yapmak yerine, tam tersini yapmayı deneyin. Diğer kişiyi biraz sohbete dahil edin, sırf alıştırma yapmak ve korkmamayı öğrenmek adına.

Harika bir El Sıkışma

Gevşek el sıkışmalarıyla tanınıyor musunuz ? Tanıştığınız herkesi sağlam bir el sıkışma ve harika bir göz temasıyla şaşırtın. Bu, en iyi ilk izlenimi yaratmanıza yardımcı olabilecek, öğrenmesi kolay bir sosyal beceridir.

Ders almak

İlginizi çeken bir konuda ders alın: çömlekçilik, yemek pişirme, kayak, golf… insanlarla  tanışmanıza ve yeni bir beceri öğrenmenize yardımcı olacak her şey işinizi  görecektir. Bir sınıfa katılmak size güven oluşturma, kendinizi sosyal durumlara maruz bırakma ve potansiyel olarak yeni arkadaşlar edinme fırsatı verecektir  .

Şikayet Etmeyi ve Suçlamayı Bırakın

Belki de hayatta sana kötü bir şekilde davranıldı. Belki seni kontrol eden bir annen ya da baban vardı. Bu yaşam deneyimleri sosyal kaygınıza katkıda bulunmuş olsa da, yaşamınızın gidişatını etkilemeye devam etmelerine izin vermeniz gerekmez. Eylemleriniz ve davranışlarınız için sorumluluk almaya başlayın.

Bir Yaşam Koçu İşe Alın

Herhangi bir nedenle geleneksel tedavi sizin için bir seçenek değilse, bunun yerine bir yaşam koçuyla bazı seanslara yatırım yapmayı düşünün. Koçlar, hedeflerinizi ve başarının önündeki engelleri belirlemenize yardımcı olabilir. Sosyal kaygının üstesinden gelmenize özellikle yardımcı olamayacak olsalar da, yaşam koçları sizi daha olumlu bir günlük yaşam yoluna yönlendirmenize yardımcı olabilir. 

Güçlü Yönlerinizle Çalışın

Kendinizi bir sosyal kaygı döngüsünden kurtarmak için, bir stand-up komedyeni veya başarılı bir konser piyanisti olmak gibi bir nihai hedefinizin olması gerekmez.

Kitapları seviyorsanız, belki bir kitap kulübüne katılmak, hatta bir kitap kulübüne liderlik etmek sizin işiniz olabilir. İlgi alanlarınızı ve yeteneklerinizi ve hayatınızdaki bu alanlara nasıl daha fazla sosyallik getirebileceğinizi düşünün.

Başkasına Yardım Edin

Kendiniz hakkında daha iyi hissetmenin en iyi yollarından biri, başka birine yardım etmektir. Sosyal kaygınız olduğunda başkalarına yardım etmek zor olsa da, insanlara yardım etmenin alışılmışın dışında birçok yolu vardır.

Bir sosyal kaygı forumuna katılmayı  ve zor bir dönemden geçen birine destek sunmayı düşünün  . Yalnız olabilecek veya yalnız hisseden birini düşünün ve günlerini aydınlatmak için ona bir kart, not veya e-posta gönderin. Her gün başka biri için küçük bir şeyler yapın ve yakında kendiniz ve genel olarak yaşam hakkında daha iyi hissetmeye başlayacaksınız.

Birine söyle

Sosyal kaygıya sahip olmanın en zor kısımlarından biri, genellikle çok özel bir savaş olmasıdır.Belki de korkularınız hakkında hiç kimseyle konuşmadınız. Gerçekten bir rutinden çıkmak istiyorsanız, en az bir kişiye açılmanız gerekir.

O kişinin kim olması gerektiğini yalnızca siz bilirsiniz; belki de sizi şahsen tanımayan biriyle (bir doktor, öğretmen veya din adamı gibi) veya belki bir arkadaş veya aile üyesiyle konuşurken daha rahat hissedersiniz.

Nasıl hissettiğinizi açmaya başladığınız an, sorunlarınız o kadar az korkutucu görünecek.

Sosyal Anksiyete için Arkadaşlık üzerinde çalışın

Herkesin hayatında bir veya daha fazla arkadaşlık potansiyeli vardır . Belki tanıdığın biri seni daha yakından tanımaya çalıştı ama arkadaşlığını yarıda kestin; dizginleri eline alma ve o kişiyi bir arkadaşa dönüştürmek için çalışma zamanı.

İlk başta zor gibi görünse de zamanla işte, spor salonunda veya üniversite  sınıfınızda tanıdık bir yüz görmekten memnun olacaksınız  . İnisiyatif alın ve birlikte bir şeyler yapmaya davet edin; her zaman ilk hareketi yapmak için diğer kişiye güvenmeyin.

Bir Yarışma Yap

Rekabetçi bir yapıya sahip misiniz? Eğer öyleyse, sosyal kaygınızın üstesinden gelmeye çalışmaktan bir spor yapabilir misiniz? Akşam yemeği partilerinde acele ederseniz, anlatacak ilginç hikayelerle aşırı hazırlık yapmayı deneyin.

Her kişiye en az bir soru sormaya çalışın. Kaç kez konuştuğunuzu takip edin ve kendinize puan verin. Bunu bir oyun yap!

Sosyal Anksiyete
Sosyal Anksiyete

Sosyal Anksiyete için İstediğinizi Görselleştirin

Tam olarak ne istiyorsun? Bunu kendiniz tanımlamadıysanız, nereye gittiğinizi veya oraya nasıl gideceğinizi bilmiyorsunuz. Daha fazla arkadaş mı, daha iyi bir iş mi yoksa sürekli endişeli hissetmemek mi istiyorsunuz? İstediğiniz şeylere sahip olduğunuzu hayal edin; bu, bir çıkmazdan çıkmak için yapılması gerekenleri yapmak için sizi motive etmeye yardımcı olacaktır.

Olağan Baştan Çıkarmalardan Kaçının

Sosyalleşmek yerine internette çok fazla zaman harcamak veya televizyon seyretmek gibi kötü bir alışkanlığınız varsa, SAD ve sosyal beceriler hakkında bilgi edinme konusunda zamanı azaltmayı veya eğitim zamanı haline getirmeyi deneyin  . Sosyal kaygınızın üstesinden gelmeye ve sosyal becerilerinizi geliştirmeye odaklanmak için ne kadar zaman kazandığınızı görün.

Sosyal Anksiyete için Kurtarılmayı Beklemeyi Bırakın

Sihirli mermi görünene kadar probleminizin çözülmeyeceğini düşünüyorsanız, asla kendi başınıza değişiklik yapmaya başlayamazsınız. Yapmanız gereken değişikliklerin sorumluluğunu üstlenin ve dizginleri başka kimsenin almayacağını anlayın.

“Orada Olan ve Bunu Yapan” Biriyle Konuşun

Bu kişi çevrimiçi bir forumdaki bir arkadaşınız veya bir destek grubunda tanıştığınız biri olabilir  . Amaç, sosyal kaygı yaşamış, sıkışıp kalmanın nasıl bir his olduğunu bilen ve diğer tarafa geçmek için ne gerektiğini bilen biriyle konuşmaktır.

Sosyal Anksiyete için Film izle

Kendine güvenen karakterlere sahip filmler izleyin ve aynı şekilde davranmaya çalışın. Pek çok büyük sanatçı, taklit etmek istedikleri başkalarını izleyerek ve öğrenerek kendilerine güvenlerini kazandılar.

Sosyal Anksiyete için Tedavi Arayın

Bazen kendinizi bir çıkmazdan kurtaramazsınız; özellikle de kendinizi kazdığınız daha derin bir çukursa. Bu sizseniz ve kendinizi sosyal kaygıdan, günlük işleyişinizi önemli ölçüde engellediği noktaya kadar bunalmış buluyorsanız, dışarıdan yardım aramanın zamanı gelmiştir .

Aile doktorunuz başlamak için iyi bir yerdir. Ulaşmaktan ve bir sorununuz olduğunu kabul etmekten korksanız bile, yaptığınız için mutlu olacaksınız.

Sosyal Anksiyete için Size Ufak Bir Öneri

Kendinizi bir sosyal kaygı rutininden kurtarmaya çalışırken, sonuçta her şeyin zaman aldığını hatırlamaktır. Hayatınızda ne gibi değişiklikler yaparsanız yapın, bir gecede sosyal kaygıdan sosyal kelebeğe geçmeyeceksiniz.

Yaptığınız her küçük ilerlemeden memnun olun; her yolculuk küçük adımlarla başlar ve şimdi başlamanız ve hedefiniz hakkında çok fazla endişelenmemeniz önemlidir. Yolculuğa odaklanın ve eylemleriniz sizi oraya götürecektir.

Sosyal Anksiyeti Bozukluğu İle Nasıl Başa Çıkabilirsiniz? Adlı Yazımızı Beğendiyseniz Yaşam Bölümünden Daha Fazla Benzer İçeriğe Göz Atabilirsiniz..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu