Sizin İçin İdeal Egzersiz Programı Hangisi?

Sizin İçin İdeal Egzersiz Programı Hangisi?
12 Aralık 2018 tarihinde eklendi, 288 kez okundu.

Uzun süredir egzersiz yapmayı düşünüyor ve bir türlü program oluşturamıyorsanız ya da oluşturduğunuz egzersiz programı ağır veya kolay geliyorsa ideal egzersiz programı oluşturamamışsınız demektir.
Her kişi birbirinden farklıdır ve özel programlar ile spor yapmalıdır.Kendinizi iyi tanıdığınızı düşünüyor ve evde spor yapmak istiyorsanız aşağıdaki ipuçları size yardımcı olacaktır. Yine de en doğru egzersiz programı uzman kişiler tarafından yapılan kişiye özel programlar olacaktır.

Sağlıklı bir egzersiz programı ve diyet ile fit bir görünüme kavuşabilirsiniz.

İdeal Egzersiz Programları

• Kolay Programlar: Egzersize yeni başlayanlar ve çeşitli sağlık sebepleri ile kendini zorlamadan spor yapmak isteyenler için en ideal programdır. İşte yapılması gerekenler:
– Haftada beş gün orta tempo ile toplamda 150 dakika yürümeye özen gösterin.Beş gün için ortalama yarım saat yürüyerek sağlıklı ve fit bir görünüme kavuşmanın ilk adımını atabilirsiniz.
– Haftada üç gün toplamda bir saatlik koşu yapın. Koşu saatlerinin yirmi beş dakikayı aşmamasına özen gösterin ve zorlandığınız takdirde bırakın.
– Koşu, yürüyüş ya da yüzme gibi egzersizleri haftanın bir ya da iki gününe sıkıştırmaktan kaçının. Uygun olduğunuz günlerde sporunuzu günlere bölerek yapmaya özen gösterin.

• Zor Programlar: Daha öncesinde spor geçmişiniz var ise ve sağlık açısından bir rahatsızlığınız yoksa zor programlar ile başlayabilir, sağlıklı günler için ilk adımları atabilirsiniz. Yapılması gerekenler:
–  Her gün yaklaşık beş kilometre koşabilir ya da hızlı tempo ile iki saat yürüyebilirsiniz. Uygun olduğunuz günlerde yapmak üzere haftanın en az iki günü egzersiz yapabilirsiniz.
– Çeşitli spor kuruluşlarının düzenlediği yüksek tempolu antrenmanlara katılabilirsiniz. Haftada en az doksan dakikanızı bu antrenmanlarla geçirebilirsiniz.
– Haftada en az iki defa doğa yürüyüşleri ile zorlu patikalarda yürüyebilir, orta tempo koşu yapabilirsiniz. Bu antrenmanlar için çeşitli ekipmanlarınızı da mutlaka yanınız da bulundurun.
– Haftada en az yüz yirmi dakika dövüş antrenmanlarına katılabilirsiniz.

Egzersiz programlarını yaparken mutlaka kendinizi dinlemelisiniz, zorlandığınız yerlerde bırakabilir, uzman kişilerden yardım alabilirsiniz. Egzersiz sırasında kalp çarpıntısı,nefes darlığı gibi durumlar yaşarsanız en kısa sürede bir acil yardım kuruluşuna başvurmalısınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Hürriyet | Sabah | Kanal D | Mahmure | Star TV | Posta |