Şeytan Tersi Nedir ve Faydaları Nelerdir

Şeytan Tersi Nedir ve Faydaları Nelerdir
17 Aralık 2018 tarihinde eklendi, 1.132 kez okundu.

Şeytan Tersi Nedir ve Faydaları Nelerdir

Şeytan tersi, genel olarak batıl inançlara yardımcı olarak kullanılır. Birçok kültürde cinleri ve şeytanı kaçırdığına inanılır. İsmi de bu inanıştan gelir. Batıl bir inancın yanı sıra şeytan tersi bitkisi, sağlığı korumaya ve geri kazanmaya büyük bir yardımcı olabilir. Latincede “Ferula Foetida”olarak isimlendirilen şeytan tersinin ana vatanı Afganistan ve Doğu Hindistan’dır. Maydanozgiller ailesinin bir üyesi olan şeytan tersi 2 metreye kadar uzayabilir. Bitkinin kök kısmı kullanılarak yağlı bir reçine elde edilir,bu reçine hem ilaç yapımında hem de alternatif tıpta kullanılır. Uçucu yağlar içermektedir. Birçok faydalı asidin yanı sıra sadece kendinde bulunan seskşterpenoid kumarinleri adlı bir bileşen de içermektedir.

Şeytan Tersi Bitkisinin Faydaları Nelerdir

Şeytan tersi bitkisi hala faydaları araştırılan bir bitkidir. Şeytan tersinin kullanımı çok popüler olmasa da yakın zamanlarda toplumlar bu bitkiyi tanımaya başlamıştır. Yine yakın bir zamanda daha popüler olması beklenmektedir.

Şeytan tersi bitkisinin reçinesi en çok bağırsaklara etki eder. Bağırsaklara sağladığı fayda diğer birçok organa sağladığından fazladır.Bağırsakları temizler ve dezenfekte eder. İrritabl bağırsak sendromunu iyileştirir. Sadece bağırsaklara değil, sindirim sisteminin diğer organlarına da iyi etkileri vardır. Şişkinlik, kabızlık, gaz birikimi, hazımsızlık, kronik gastrit, kolit gibi problemleri çözüme kavuşturur.

Solunum yollarında da bronşit, astım, boğmaca, ses kısıklığı gibi hastalıkların tedavisinde etkin rol alır.

Batıl inançlarda olduğu gibi ruh sağlığında da etkili olduğu düşünülmektedir. Şeytan tersi histeri ve cinnet gibi hastalıkların tedavisinde yardımcı olur.

Şeytan tersinin, anti tümör etkisinin olduğu gözlenmiştir.Hayvanlar üzerinde yapılan incelemelerde tümöre yakalanma oranının düştüğünü ve tümörlü hayvanların daha kolay iyileştiği görülmüştür.

Şeytan tersinden elde edilen reçine, nasır tedavisinde kullanılır.

Şeytan Tersi Bitkisinin Zararları ve Yan Etkileri

Şeytan tersi normalde kullanımında sıkıntı olmayana bir bitkidir. Zehirleyici veya doğrudan zarar verici etkisi görülmez. Ancak hamilelerin kullanmaması önerilir. Bebek için tehlikeli olabilir. Emziren anneler ve yeni doğan bebeklerin de kullanmaması gerekmektedir. Yeni doğan bebeklerin bünyesinde ters bir etki bırakabilir. Emziren annelerden ise süte geçebileceği için kullanılmaması daha doğrudur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Hürriyet | Sabah | Kanal D | Mahmure | Star TV | Posta |