Cilt BakımıGüzellik

Sebum Nedir? Faydaları Nelerdir?

Sebum nedir? Cilt ve saç bakımınıza özen gösteriyorsanız ve bir bakım rutininiz varsa sebum kelimesini mutlaka duymuşsunuzdur. Cildin ve saç derisinin oluşturduğu doğal yağ olarak bilinen sebum aslında oldukça faydalıdır. Fakat bazı durumlarda sebum eksikliği ya da fazla sebum üretimi cilt ve saç bakım rutininizde değişikliklere gitmenize neden olabilir. Sebum nedir? Faydaları nelerdir? Sebum dengesi nasıl korunur gibi soruların cevabını sizin için araştırdık. Yazımızı okumaya devam edin.

Sebum Nedir? Faydaları Nelerdir?

Sebum nedir?

Vücudumuzda birçok yağ bezi bulunur. Cilt ve saç derisi kendini dış etkenlere karşı korumak, nemlendirmek ve dayanıklılığı arttırmak için bu yağ bezlerinden ortaya çıkan sebum denilen bir yağ üretir. Sebum aslında cilt ve saçı korumak için üretilse de bazı durumlarda fazla ya da az üretilmesi cilt ve saç problemlerinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Sebum sadece yağdan değil, ter, cilt hücreleri ve lipitlerden oluşur.

Yağ bezleri aslında genel olarak tüylü bölgelerde bulunduğu düşünülse de aslında vücudun her yerinde yer alır. Hatta en çok yağ üretilen bölgelerden biri de göz kapakları ve sırttır.

Sebumun cilde faydaları nelerdir?

  • Sebumun en önemli etkilerinden biri cildin nem dengesini korumasıdır. Cildiniz zaten yağlı bir yağıya sahip olsa bile, nemlendirmediğiniz takdirde cilt daha fazla sebum üreterek kendini nemlendirmeye çalışır.
  • Cildi dıştan gelen bakterilere, kir ve mantarlara karşı koruma sağlar.
  • Cildin nem dengesini koruduğu için esnekliğine de yardımcı olur.
  • Cildin canlı ve sağlıklı görünmesini sağlar.

Sebum dengesi nedir?

Sebum dengesi, cilt ve saçlarda fazla ve az yağlanmayı önlemek anlamına gelir. Her iki durum da saçlarınızın ve cildinizin yapısını değiştirebilir. Cildiniz ve saç deriniz az sebum ürettiği takdirde ortaya kuruluk ve kuruluk ile bağlantılı olarak birçok problem ortaya çıkar. Bunlardan en belirgin olanları sebumun az olduğu durumlarda saç derisinde kurumaya bağlı oluşan kepekler ya da ölü deri döküntüleridir. Cilt için ise kuru cilt pul pul görünmeye ve çatlamaya müsaittir. Fazla sebum ise ciltte yağlanma ve beraberinde sivilce ve siyah nokta gibi cilt problemlerini ortaya çıkabilir. Saçlarda ise hızlı yağlanma ile kirli bir görünüm ve şekil verememe durumlar ile karşılaşabilirsiniz. Sebum dengesi ile bu problemlerin önüne geçerek saçlarınızın ve cildinizin sağlığını koruyabilirsiniz.

Peki sebum dengesini nasıl koruyabilirsiniz?

Sebum Nedir? Faydaları Nelerdir?

Sebum arttıran yiyecekler nelerdir?

Sebum artışının en önemli nedenlerinden biri aslında hormonal durumlardır. Özellikle ergenlikte cilt ve saçlarda çok fazla yağlılık ile karşılaşılabilir. Tabii hamilelik, regl gibi durumlarda da benzer şekilde sebum artışı yaşanabilir.

Sebumu fazlalaştıran bir diğer neden de tabii ki beslenme biçimi. Yediğiniz yiyecekler cildinizde ve saçlarınızda yağlanmaya neden olabilir. Sebum artışına neden olan yiyeceklerden uzak durarak sebum dengenizi koruyabilirsiniz. Peki hangi yiyecekler sebum artışına neden olur?

Acılı ve baharatlı yiyecekler, işlenmiş gıdalar, yağlı atıştırmalıklar, bazı kuruyemişler, sıvı tatlandırıcılar ciltte sebum artışına neden olabilir.

Gerekli durumlarda sebum nasıl azaltılır?

Eğer cildinizin ve saçlarınızın son zamanlarda çok fazla sebum ürettiğini düşünüyorsanız bunu yeni bir bakım rutini edinerek dengeleyebilirsiniz. Bakım rutininin detaylarına geçmeden önce bol su tüketmeyi ve beslenmenizi sağlıklı gıdalar ile değiştirmeyi de deneyebilirsiniz. Tabii günlük akışınız arasına egzersiz ve iyi bir uyku düzeni eklemek de vücudunuzun sistemini iyileştirecektir.

Öncelikle kullandığınız tüm cilt bakım ürünlerini ve hatta makyaj malzemelerini cilt tipinize göre seçmelisiniz. Eğer son zamanlarda cildiniz yağlandıysa yağlı ciltler için uygun cilt bakım ürünleri edinmenizde fayda var. Bu noktada Simple Daily Detox Serisi ürünlerini bakım rutininiz arasına dahil edebilirsiniz. Makyaj temizleme mendili, Yüz yıkama jeli, peeling ve nemlendirici bulunan bu seri cildinizi nazikçe temizleyip nemlendirirken aynı zamanda mat bir görünümde olmasına da yardımcı olur.

Eğer çok az sebum üretiyorsanız bu durumu dengelemek için de kendinizi içten ve dıştan nemlendirmeyi ihmal etmeyin. Bol bol su tüketin ve cildinize sık sık nemlendirici krem uygulayın. Saçlarınızın nemini de ihmal etmeyin ve en az haftada 1 kez nemlendirici ve besleyici bir maske uygulayın.

Ayrıca Cilt Bakımında Kullanabileceğiniz Doğal Yağlar yazımız da ilginizi çekebilir. Bu yazımızdan cilt tipinize uygun doğal yağları seçerek cildinize olan faydalarını keşfedebilirsiniz.

Saçtaki sebum nedir?

Saç derisinde yaşanan sebum artışı da saçların yumuşamasını sağlar. Fakat fazla sebum saç derisini su geçirmez yaparak derinin temizlenmesini engelleyebilir. Artış ilk olarak saç derisinde başlar. Vücudunuzun sebum artışı yaşadığı dönemleri saç ve saç derinizden anlamanız da mümkünüdür. Eğer son zamanlarda saçlarınız çok kısa sürede yağlanıyorsa beslenmenize dikkat edebilir ve cilt bakım rutininizi de değiştirebilirsiniz. Saçlarınızda sebum dengesini koruyamadığınız takdirde ortaya yağlı kepek problemi de ortaya çıkabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu