GüzellikSaç Bakımı

Sarımsak Yağının Saça Faydaları Nelerdir

Soğan ve arpacık soğanı ile yakından ilgili bir bitki olan sarımsak, bize bir makarna tabağına biraz zing eklemenin bir yolundan çok daha fazlasını sunuyor. Sarımsak yemek , soğuk algınlığı ile savaşmaya, kan basıncını ve kolesterolü düşürmeye ve hatta bunama riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir.Kısacası Sarımsak yağının saça faydaları saymakla bitmez.

Sarımsak, bazılarında bağlantılı kükürt bileşikleri içerir. Çalışmalar belirli kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatmak veya durdurmak için. Sarımsak, cildimizi serbest radikallerin yaşlanma etkilerinden koruyabilen antioksidanlara sahiptir .

Sarımsak, daha kalın, daha uzun saçlar için olası bir çare olarak da dikkat çekmiştir. Ama aslında işe yarıyor mu?

Sarımsak yağının saça faydaları var mı?

Kısa cevap, evet. Topikal olarak veya diyetinizin bir parçası olarak kullanılan sarımsak, saç büyümesine yardımcı olabilecek özelliklere sahiptir, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. İşte saç büyümesine yardımcı olabilecek faydalar:

 • Sarımsağın besinsel faydalarından bazıları saçınıza kadar uzanabilir. Çiğ sarımsak, B-6 ve C vitaminleri, manganez ve selenyum gibi vitaminler ve mineraller bakımından yüksektir – bunların tümü sağlıklı saçları destekler.
 • Sarımsakta bulunan doğal antimikrobiyal ve antifungal özellikler de saçın faydalarına katkıda bulunabilir, çünkü bu özellikler bakterileri öldürmeye ve mikroplarla savaşmaya yardımcı olarak sizi ve saç derinizi sağlıklı tutar.
 • Bir  çalışma , UV hasara karşı sarımsak korumalı keratinositler bulunan ve bir anti-yaşlanma madde olarak söz gösterdi. Keratinositler, keratin üreten cilt hücreleridir. Bu hücreler, kafa derinizdeki deri de dahil olmak üzere cildinizin dış tabakasında ve saç köklerinizde bulunur.
 • 2007’de yayınlanan bir araştırma , saç derisindeki kel noktalara sarımsak jeli uygulayan alopesi areatalı katılımcıların saçlarının yeniden büyümesini iyileştirmiş olabileceğine dair anekdotsal kanıtlar buldu .

Araştırma umut verici olsa da, sarımsağın saça faydalarını doğrulamak için daha fazla bilimsel kanıt gerekiyor.

Kimyasal yanıklar

Diğer doğal ilaçlarda olduğu gibi, saçınızda veya vücudunuzun herhangi bir yerinde sarımsak kullanırken göz önünde bulundurmanız gereken riskler vardır. Bu özellikle hassas cilde sahip insanlar için geçerlidir.

Sarımsak cilde uygulandığında yanıklara neden olabilir ve ev ilaçları olarak kullanılan sarımsaktan kaynaklanan ciddi kimyasal yanıklara sebep olabilir.

Bu risk çiğ sarımsakla sınırlı değildir. Uçucu yağlar gibi sarımsak içeren ürünler de cildi ve gözleri tahriş edebilir. Bu nedenle sarımsak içeren herhangi bir tedaviye başlamadan önce doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

Sarımsak saç maskesi

Sarımsakla aşılanmış birkaç saç bakımı vardır . Sarımsak yemeklik yağı ve sarımsak esansiyel yağının aynı şey olmadığını unutmamak önemlidir. Sarımsak esansiyel yağı çok konsantredir ve çıkarılan sarımsak yağının depolanmasının bir parçası olarak sıklıkla bir alkol içerir.

Sarımsakta bulunan kükürt bileşiklerinin, herhangi bir sarımsak yağını cildinizi ve gözlerinizi potansiyel olarak çok tahriş edici hale getirdiğini unutmayın.

Mutfağınızdaki malzemeleri kullanarak kendi sarımsak kreminizi yapabilirsiniz. Cilt tahrişi riskini sınırlamak için sarımsağı hindistancevizi yağı veya zeytinyağı gibi saçlarınız için iyi olan bir yağla seyreltmek önemlidir.

İşte ihtiyacınız olan:

 • 8 diş taze sarımsak
 • Karanfil başına 2 yemek kaşığı taşıyıcı yağ sarımsak
 • çatal, sarımsak presi veya blender
 • küçük tava
 • süzgeç

Saç kremi nasıl yapılır:

 1. Bir çatal, sarımsak presi veya blender kullanarak sarımsağı ezin.
 2. Yağı bir tavada kısık ateşte ısıtın ve yağ sıcakken – sıcak değilken sarımsağı ekleyin.
 3. Sarımsağı kokusu çıkana kadar tavada döndürün – sarımsakları pişirmek istemezsiniz.
 4. Tavayı ısıdan çıkarın ve soğumaya bırakın.
 5. Karışımı bir süzgeçten geçirin ve posayı atın.
 6. Yağı bir cam kavanozda veya şişede saklayın (koyu cam, karışımın daha uzun süre dayanmasına yardımcı olabilir).

Saç kremi nasıl kullanılır:

 1. 2 yemek kaşığı yağı saç derinize nazikçe masaj yapın.
 2. Saç derinize masaj yapmaya devam edin veya saçınızı bir havluya sarın ve 10 ila 15 dakika bekleyin.
 3. Saçınızı hafif bir şampuanla yıkayın.

En iyi sonuçlar için bunu haftada iki kez tekrarlayın.

Ev yapımı sarımsak bakımınıza eşit miktarda bal-yağ ekleyerek ve aynı uygulama adımlarını izleyerek sarımsaklı saç maskesi de yapabilirsiniz.

Unutmayın, evde tedaviyi denemeden önce doktorunuzla konuşun.

Sarımsak yağının saça faydaları için alternatifler

Diğer birçok tedavi daha kalın, daha sağlıklı saçlar elde etmenize yardımcı olabilir. Başlamak için en iyi yer , saçınıza verilen zarar miktarını azaltmak için üzerinize düşeni yapmaktır .

Hasarı azaltmanıza yardımcı olacak bazı yararlı ipuçları:

 • Saçınızı kurutmamak için daha az sıklıkta yıkayın.
 • Fön makinesi kullanmak yerine havada kurutun.
 • Isı ile şekillendirme araçlarının kullanımını sınırlayın ve kullanmadan önce bir koruyucu uygulayın.
 • Daha az şekillendirici ürün kullanın.

Daha kalın, daha sağlıklı saçlara sahip olmanıza veya saç dökülmesini önlemenize yardımcı olabilecek doğal tedaviler de vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Hindistancevizi yağı: Saçınıza hindistancevizi yağı uygulamak , kırılmayı ve hasarı önlemeye yardımcı olabilir, bu da daha uzun, daha kalın saçlara neden olur. Ayrıca saçı zararlı UV ışınlarına karşı korur.
 • Avokado yağı: Avokado yağındaki mineraller, tırnak etlerini kapatmaya ve kırılmayı önlemeye yardımcı olur. Avokado yağı da mükemmel bir nemlendiricidir.
 • BiyotinBir biyotin takviyesi almak saç sağlığını iyileştirebilir. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, 2015 yılında yapılan bir çalışma , biyotinin kalınlığı ve uzunluğu artırabileceğini düşündürmektedir.

Vitamin ve mineraller açısından zengin, dengeli bir diyet yemek de saçınızın sağlığını ve görünümünü iyileştirebilir ve incelmeyi önleyebilir.

Sarımsak Yağının Saça Faydaları
Sarımsak Yağının Saça Faydaları

Doktorunuzu ne zaman görmelisiniz?

Sarımsak yağının saça faydaları konusunda daha fazla araştırma yapılması gerekiyor, ancak saçınızın sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilecek başka tedaviler de var. İyi yemek yemek ve sert ürünlerin kullanımını sınırlamak ve ısıyla şekillendirme aletlerine zarar vermek saçınıza gerçekten fayda sağlayabilir.

Saç incelmesi veya saç dökülmesi konusunda endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun. Kırılgan ve incelmiş saçlar genellikle günlük şekillendirmeden kaynaklanan hasarın bir sonucu olsa da, tiroid bozuklukları ve polikistik over sendromu (PCOS) ve ilaçlar gibi bazı tıbbi durumlardan da kaynaklanabilir .

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu