Safra Kesesi Kanseri Nedir ? Belirtileri Nelerdir Tedavisi Var mı ?

Safra Kesesi Kanseri Nedir ? Belirtileri Nelerdir Tedavisi Var mı ?
24 Ocak 2019 tarihinde eklendi, 233 kez okundu.

Böbrek taşlarından sonra en çok rastlanan rahatsızlık safra kesesi taşlarıdır. Bir diğeri ise safra kesesinde oluşan tümörlerdir. Sindirim sistemi kanser çeşitlerinden biri olan safra kesesi kanserinin ne olduğunu biliyor musunuz? Peki safra kesesi kanseri belirtileri nelerdir? Sizler için çok ilerledikten sonra kendini belli eden bu kanser türü hakkında merak edilen her şeyi araştırdık.

Safra kesesinin duvarında ortaya çıkan tümörlere; safra kesesi iltihapları, obezite ve nitrozamin gibi durumlar neden olur. Kanser genelikle son evresinde ortaya çıktığından 50 ve 60 yaşları bulur. Bu durumda da tedavi edilmesi zorlaşır. Bu yüzden erken teşhis oldukça önemlidir. Safra kesesindeki taşları teşhis etmek oldukça kolaydır. Çünkü yaygın belirtilerle ortaya çıkar. Ancak duvarında oluşan kanser çok sinsi ilerler. Bu kansere yakalanma riski altına bulunan kişilerin başında ağır enfeksiyonlu hastalıklar geçirenlerdir. Ayrıca kesede daha öncede taş bulunan kişilerde de bu kanser türünün çıkma olasılığı fazladır. Sağlıksız beslenen kişilerde de safra kesesi kanseri sıklıkla görülür. Yüzde 80 oranda kadınlarda görülen safra kesesi taşların kansere neden olduğu tespit edilmiştir. 

Safra Keseisi

PEKİ SAFRA KESESİNDEKİ TAŞLAR KESİN KANSER YAPAR MI?

Yapılan araştırmalarda erken alınmayan taşların kansere neden olabileceği tespit edilmiştir. Ancak bu kesin nedenler arasında değildir. Safra kesesi taşlar ve kanseri farklı nedenlerden ötürü ortaya çıkar. Kansere safra kesesi kanallarının kapanması ve enfeksiyonlar ilk olarak neden olur. 

SAFRA KESESİ KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

– Cildin ve göz çevresinin sararması

 Şiddetli karın ağrıları 

– Sürekli kusma ve mide bulantısı

 Sindirim problemlerinin sık sık yaşanması

– Aşırı zayıflama

 Dışkılamada beyaz alanların görülmesi

– İdrarın daha koyu akması

– Yemeklere karşı tahamülsüzlük

 Karının iç kısımlarında büyük bir kitle hissetme gibi belirtilerle kendini gösterir.

Safra Kesesi Kanseri Belirtileri

SAFRA KESESİ KANSERİ TANI VE TEDAVİ SÜRECİ

Belirtiler ardından uzman doktora görülen hastadan öncelikle biyopsi alınır. MR görüntüleri, ultrason taramaları ve kan testleri yapılır. Uzmanlar hastanın yaşına ve cinsiyetine göre tedavi sürecini belirler. Daha önceden herhangi bir kanserin olup olmadığı için hastanın aile öyküsünde bakılır. Tüm bunların yanı sıra en doğru sonuç biyopsi ile alınır. Herhangi bir tümörün gelişip gelişmediği tespit edildikten sonra evresine bakılır. İlk evrelerde olan kansere ilaç tedavisi uygulanır. Ancak ilerlemiş safra kesesi kanserinin diğer organlara zarar vermemesi için kemoterapi ya da ameliyat sürecine başlanılır. 

SAFRA KESESİNE İYİ GELEN BESİNLER NELERDİR?

BİTKİLER

Nane yağı, rezene ve zencefil kökü safra kesesinde zararlı hücrelerin çoğalmasını engelleyen en etkili bitkilerdir. Bu bitkiler içerdikleri anti-inflamatur maddeler sayesinde toksinlenme riskini azaltır. Bu sayede safra kesesinde hem taş hem de tümör oluşumunu önlemeye yardımcı olurlar.

LİFLİ GIDALAR

Yüksek lif içeren besinler sindirimi kolaylaştırdığı için safra hastalıklarına yakalanma oranını azaltıyor. Yapılan araştırmalarda özellikle elma gibi yüksek lifli besinler yüzde 20 oranda ortaya çıkacak olan kanser ve taşların oluşumunu önler. 

MEYVE VE SEBZELER

Sebzeleri çiğ tüketmek safra hastalıklarına oldukça katkı sağlar. Sindirimi kolaylaştıran enzimlerden kolayca yararlanmak için özellikle lahana ve yoğurt karışımı düzenli tüketilmelidir. 

Bunların yanı sıra; maydanoz, zencefil ve yeşil yapraklı sebzeler tüketilebilir. 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Hürriyet | Sabah | Kanal D | Mahmure | Star TV | Posta |