GüzellikSaç Bakımı

Saç Rengi Nasıl Açılır?

Saç rengi nasıl açılır? Havaların ısınmasıyla beraber hepimiz kendimizde bir değişiklik istiyoruz. Bu da genellikle saçlarımızın rengini ya da modelini değiştirmek oluyor. Yazın gelmesiyle beraber saçlarımızda sarılar görmek, ombre ya da sombre gibi teknikler yaptırarak saçlarımızı biraz canlandırmak genellikle ilk başvurulan yöntemlerden oluyor. Tabii bir de daha doğal görünümden yana olanlar için saç açıcılar. Özellikle papatyaların çıkması ile yapılan papatya suları, sahilde saçlarımıza sürüp açılmasını beklediğimiz anlar oldukça keyif de verici.

Saçlarınızın rengini açabileceğiniz pek çok yöntem olduğunu söylesek. Bu yazımızda saç rengi nasıl açılır, hangi yöntemler ile saçlarınızı açabilirsiniz gibi soruların cevaplarına değineceğiz.

Saç Rengi Nasıl Açılır?

Saç nasıl açılır?

Öncelikle özellikle 2000’li yılların başında oldukça trend olan oksijenli suyu hatırlar mısınız? Neredeyse çoğu kadın saç rengini açmak için oksijenli su ve boyaların içinde yer alan peroksitleri kullanmıştır. Fakat bunların aslında kimyasallar olması nedeniyle saç tellerine zarar verdiği konusuna o zamanlar bu kadar hakim değildik. Bu maddeleri saçlarımızda biraz fazla beklettiğimizde saçlarımızın yanmasına neden olabiliyoruz. Bu yüzden son zamanlarda bu trend ürünler neredeyse unutuldu bile. Şimdi saçlar için faydalı daha doğal ve alternatif ürünler ile de saçlarımızın rengini açabiliyoruz. Bu konuya geçmeden boyalı saçların renginin nasıl açılacağından biraz bahsedelim.

Saçlarınızı boyattınız ve rengi çok koyu olduysa, boyama sonrasında her gün saçlarınızı yıkamayı deneyin. Bu fazla boyanın akmasına ve saç renginizin açılmasına yardımcı olur.

Karbonat ve su ile bir macun yapın ve saçlarınıza uygulayın. 10 dakika bekletin ve saçlarınızı iyice yıkayın. Karbonat da saç renginizin akmasına yardımcı olacaktır. İstediğiniz rengi elde edene kadar aralıklar ile birkaç kez deneyebilirsiniz. Tabii alerjik reaksiyon göstermediğinize de mutlaka emin olun. Bunun için hazırladığınız karışımdan bir miktar kolunuzun iç kısmına sürüp bir süre bekleyebilirsiniz. Bu süre içinde herhangi bir kaşıntı, kızarıklık ve karıncalanma ile karşılaşırsanız asla kullanmayın.

Son olarak piyasadaki saç açısı hazır ürünleri de kullanmayı deneyebilirsiniz. Genellikle saça doğrudan sürülüp güneşe çıkma ya da fön makinesi ile kurutma gerektiren bu ürünler kullanımı açısından da büyük kolaylık sunuyor.

Saç Rengi Nasıl Açılır?

Alternatif saç açma yöntemleri

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi doğal yöntemler kullanarak saçlarınızın rengini açmanız mümkün. Bu yöntemler genellikle boyasız saçlar üzerinde çok daha gözle görülür şekilde işe yarar. Ayrıca çoğu saçlar için oldukça faydalı içeriklere sahip olması nedeniyle saçlarınıza bakım yapar.

Papatya suyu ile saç açma

Klasik ama vazgeçilmeyen yöntemlerden olan papatya suyu, doğal yollar ile saç rengini açma denildiğinde her listenin ilk sırasında yer alıyor. İhtiyacınız olan tek şey biraz kuru papatya ve su. Bir tencere için biraz su ekleyin. Su miktarını papatya suyunu ekleyeceğiniz şişe kadar düşünebilirsiniz. Suyun içine papatyaları atın ve kaynamaya bırakın. Kaynadıkça suyun sarı bir renk aldığını görecekseniz. Suyun rengi değiştikten sonra soğumaya bırakabilirsiniz. Su soğuduktan sonra papatyaları süzün ve suyu bir şişeye ayırın. İşte saç açmak için papatya suyunuz hazır. Güneşe çıkmadan saçlarınıza uygulamanız yeterli.

Tarçın ile saç açma

Saç renginizi açmak için tarçın da kullanabileceğinizi biliyor muydunuz?  1 çorba kaşığı tarçın, 2 yemek kaşığı bal ve zeytinyağını karıştırın. (Bal ve zeytinyağını aynı zamanda saçlarınızın ve saç derisinin nemlenmesini de sağlayacak) karışımı saçlarınıza uygulayın ve 20- 30 dakika kadar bekletin ve ardından saçınızı yıkayın. Bazı kullanıcı deneyimleri tarçının koyu saçlar üzerinde hafif kızıl ve turuncu bir renge neden olduğunu da söylüyor. Bu yüzden ilk denemenizde hafif turunculuk fark ederseniz ve bunu sevmezseniz farklı yöntemler deneyebilirsiniz.

Elma sirkesi ile saç açma

Saç bakımının mucizevi ürünleri arasında kabul edilen elma sirkesi saçlarımıza birçok fayda sunmasıyla da biliniyor. Saç ve saç derisini arındıran, parlatan ve canlandıran elma sirkesi aynı zamanda saç renginizin açılmasına da yardımcı olabilir. 1 çay bardağı elma sirkesi ile 6 çay bardağı suyu karıştırdıktan sonra karışımı saçınıza sürün. 15 dakika kadar bekledikten sonra saçlarınızı ılık su ile yıkayın. Elma sirkesinin asidik olması nedeniyle saçlarınıza uyguladıktan sonra güneşe çıkmamaya özen gösterin. Güneş asit ile etkileşime geçerek matlaşmaya neden olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu