Sağlık

Polikistik Over Sendromu Hakkında Her şey

Polikistik over sendromu (PKOS), doğurganlık çağındaki her 10 kadından 1’ini etkileyen bir sağlık sorunudur.

 PKOS’lu kadınların genel sağlıklarını ve görünümlerini etkileyebilecek hormonal dengesizlik ve metabolizma sorunları vardır. PKOS ayrıca kısırlığın yaygın ve tedavi edilebilir bir nedenidir

Polikistik Over Sendromu Nedir

Polikistik over sendromu olarak da bilinen polikistik over sendromu (PKOS), üreme hormonlarındaki dengesizliğin neden olduğu yaygın bir sağlık sorunudur . Hormonal dengesizlik yumurtalıklarda sorun yaratır . Yumurtalıklar, sağlıklı bir adet döngüsünün bir parçası olarak her ay salınan yumurtayı üretir. PKOS ile yumurta olması gerektiği gibi gelişmeyebilir veya olması gerektiği gibi yumurta salgılayamayabilir.

PKOS, gözden kaçan veya düzensiz adet dönemlerine neden olabilir. Düzensiz dönemler şunlara yol açabilir:

 • Kısırlık (hamile kalamama). Aslında PKOS,kadınlarda kısırlığın en yaygın nedenlerinden biridir.
 • Yumurtalıklarda kist (küçük sıvı dolu keseler) gelişimi

Polikistik Over Sendromu Kimlerde Görülür

15 ila 44 yaş arasındaki kadınların% 5 ila% 10’unda veya çocuk sahibi olabileceğiniz yıllarda PKOS var. Çoğu kadın, gebe kalmada sorun yaşadıklarında 20’li ve 30’lu yaşlarında PKOS olduğunu öğrenir ve doktorlarına başvurur. Ancak PKOS, ergenlikten sonra herhangi bir yaşta olabilir. 

Tüm ırklardan ve etnik kökenlerden kadınlar PKOS riski altındadır. Obeziteniz varsa veya PKOS’lu bir anneniz, kız kardeşiniz veya teyzeniz varsa, PKOS riskiniz daha yüksek olabilir.

Polikistik Over Sendromu’nun Semptomları Nelerdir?

PKOS’un bazı semptomları şunları içerir:

 • Düzensiz adet döngüsü . PKOS’lu kadınlar adet dönemlerini kaçırabilir veya daha az adet görebilir (yılda sekizden az). Veya adetleri 21 günde bir veya daha sık gelebilir. PKOS’lu bazı kadınlar adet dönemlerini durdurur.
 • Yüzde , çenede veya erkeklerin genellikle saçlarının olduğu vücut kısımlarında çok fazla kıl. Buna “hirsutizm” denir. Hirsutizm, PKOS’lu kadınların% 70’ini etkiler. 
 • Yüzde , göğüste ve sırtta sivilce
 • Saç derisinde saç incelmesi veya saç dökülmesi; erkek tipi kellik
 • Kilo alımı veya kilo vermede zorluk
 • Özellikle boyun kırışıklıkları boyunca, kasıklarda ve göğüslerin altında ciltte koyulaşma
 • Koltuk altlarında veya boyun bölgesinde küçük fazlalık deri kanatları olan deri etiketleri

Polikistik Over Sendromu’na Ne Sebep Olur

PKOS’un kesin nedeni bilinmemektedir. Uzmanların çoğu, genetik de dahil olmak üzere çeşitli faktörlerin rol oynadığını düşünüyor:

 • Yüksek düzeyde androjen . Androjenler bazen “erkek hormonları” olarak adlandırılır, ancak tüm kadınlar az miktarda androjen üretir. Androjenler, erkek tipi kellik gibi erkek özelliklerinin gelişimini kontrol eder. PKOS’lu kadınlar normalden daha fazla androjene sahiptir. Kadınlarda normalden daha yüksek androjen seviyeleri, yumurtalıkların her adet döngüsü sırasında yumurta bırakmasını (yumurtlama) engelleyebilir ve fazladan saç büyümesine ve PKOS’un iki belirtisi olan akneye neden olabilir.
 • Yüksek insülin seviyeleri. İnsülin, yediğiniz yemeğin enerjiye nasıl dönüştüğünü kontrol eden bir hormondur. İnsülin direnci, vücut hücrelerinin normal olarak insüline yanıt vermemesidir. Sonuç olarak, insülin kan seviyeleriniz normalden daha yüksek hale gelir. PKOS’lu pek çok kadında, özellikle aşırı kilolu veya obez olanlar, sağlıksız beslenme alışkanlıkları olan, yeterince fiziksel aktivite yapmayan ve ailesinde diyabet öyküsü olan (genellikle tip 2 diyabet) insülin direnci vardır . Zamanla insülin direnci tip 2 diyabete yol açabilir.

Polikistik Over Sendromu’na Sahhipsem Hamile Kalabilir miyim?

Evet. PKOS’a sahip olmak hamile kalamayacağınız anlamına gelmez. PKOS, kadınlarda kısırlığın en yaygın ancak tedavi edilebilir nedenlerinden biridir. PLOS’lu kadınlarda hormonal dengesizlik yumurtalıklardan yumurtaların büyümesini ve salınmasını engeller. Yumurtlamazsanız hamile kalamazsınız.

Doktorunuz yumurtlamanıza ve hamile kalma şansınızı artırmanıza yardımcı olacak yollar hakkında sizinle konuşabilir . Yumurtlama hesaplayıcıların, adet döngünüzdeki hangi günlerde doğurgan olma olasılığınızın en yüksek olduğunu görmek için de kullanabilirsiniz .

Polikistik Over Sendromu Diğer Sağlık Sorunlarıyla Bağlantılı mı?

Evet, araştırmalar PKOS ile diğer sağlık sorunları arasında bağlantılar bulmuştur:

 • Diyabet. PKOS’lu kadınların yarısından fazlası 40 yaşından önce diyabet veya prediyabet (glukoz intoleransı) geçirecektir. 
 • Yüksek tansiyon. PKOS’lu kadınlar, aynı yaştaki PKOS olmayan kadınlara kıyasla yüksek tansiyona sahip olma riski altındadır. Yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve felcin önde gelen nedenidir. 
 • Sağlıksız kolesterol. PKOS’lu kadınlar genellikle daha yüksek seviyelerde LDL (kötü) kolesterol ve düşük seviyelerde HDL (iyi) kolesterol içerir. Yüksek kolesterol, kalp hastalığı ve felç riskinizi artırır.
 • Uyku apnesi. Bu, nefes almada anlık ve tekrarlanan durmaların uykuyu kesintiye uğrattığı zamandır. PKOS’lu birçok kadının aşırı kilosu veya obezitesi vardır, bu da uyku apnesine neden olabilir. Uyku apnesi, kalp hastalığı ve diyabet riskinizi artırır.
 • Depresyon ve kaygı. Depresyon ve anksiyete PKOS’lu kadınlar arasında yaygındır.
 • Endometriyal kanser. Yumurtlama, obezite, insülin direnci ve diyabet ile ilgili sorunlar (tümü PKOS’lu kadınlarda yaygındır), endometriyum kanseri (rahim veya rahim duvarı) geliştirme riskini artırır.

Araştırmacılar, PKOS’un bu sorunlardan bazılarına neden olup olmadığını, bu sorunların PKOS’a neden olup olmadığını veya PKOS ve diğer sağlık sorunlarına neden olan başka koşullar olup olmadığını bilmiyorlar.

Polikistik Over Sendromu Semptomlarım Menopozda Kaybolur mu?

Evet ve hayır. PKOS, vücuttaki birçok sistemi etkiler. PKOS’lu birçok kadın, menopoza yaklaştıkça adet döngülerinin daha düzenli hale geldiğini fark eder . Bununla birlikte, PKOS hormonal dengesizlikleri yaşla birlikte değişmez, bu nedenle PKOS semptomları göstermeye devam edebilirler.

Ayrıca, diyabet, felç ve kalp krizi gibi PKOS ile ilgili sağlık sorunlarının riskleri yaşla birlikte artar. Bu riskler PKOS’lu kadınlarda olmayanlara göre daha yüksek olabilir.

Polikistik Over Sendromu’nun ne olduğunu ve neden olduğunu sizler için yazdım kızlar. Polikistik Over Sendromu tedavisi hakkında bilgi almak istiyorsanız Polikistik Over Sendromu’nun Tedavisi ve Teşhisi adlı yazımıza bakmayı unutmayın…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu