Cilt BakımıGüzellik

Pişiğe Ne İyi Gelir?

Pişiğe Ne İyi Gelir? Özellikle havaların ısınmasıyla ortaya çıkan pişik problemi birçok nedenden ötürü medyana gelebilir. Yaygın olarak bebeklerde görülüne pişik aslında yetişkinlerin de sık sık karşılaştığı bir durumdur. Sıcak havalarda cildin dar ve sıkı giyişiler içinde tüm gün nemli kalması pişiğin nedenleri arasında sayılırken en yaygın olanı fazla kilolar olarak kabul edilir. Özellikle etek, elbise gibi kıyafetlerde fazla kilo nedeniyle bacakların birbirine sürtünmesi ve bu bölgenin nemli kalması, kasığa yakın bacak aralarında kızarıklık ve yanma gibi durumlarla beraber pişik oluşmasına neden olur.

Pişik nedir, nasıl geçer, bebekler ve yetişkinlerin tedavisi birbirinden nasıl ayrılır gibi soruların cevabını sizin için araştırdık. Yazımızı okumaya devam edin.

Pişiğe Ne İyi Gelir?

Pişik nedir?

Deride gerçekleşen bir durum olan pişiğe tıpta amonyak dermatiti adı verilir. Genellikle sıcak havalarda artan pişik kırmızı lekeler, yanma, pullanma, sivilcelenme gibi durumların başlamasıyla ortaya çıkar. Zamanında tedavi edilmediği sürece cilt üzerinde yaralara bile neden olabilir. Bebeklerden de bileneceği üzere pişik genellikle popo, genital bölge etrafı ve kasık çevresinde meydana gelir. Yetişkinlerde bu durum fazla kiloların neden olduğu bacakların birbirine sürtünmesi nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Pişik neden olur?

Genellikle birkaç nedene bağlı olarak ortaya çıkan pişik bebeklerde ve yetişkinlerde farklı durumlar sebebiyle meydana gelir.

Bebeklerde pişik neden olur?

Öncelikle pişiğin tıptaki adının amonyak dermatiti olmasının nedeni tetikleyicisinin amonyak olmasından kaynaklanır. İdrarda bir amonyak türü olan üreye rastlanır. Üre aslında cildi tahriş etmese de, özellikle bebeklerde bebek bezinin sık değiştirilmemesi ve ürenin cilde uzun süre temas etmesi pişik probleminin ortaya çıkmasına neden olabilir. Üre içinde bulunan bir bakteri türü, sıcak ile ürenin amonyağa dönüşmesine neden olur. Sıcak havalarda pişik probleminin artması, üredeki bakterilerin amonyak dönüşümünü daha hızlı olmasından kaynaklanır.

Ayrıca bebeğin bezinin değiştirildiği sırada kullanılan ürünler de pişiğin tetikleyicisi olabilir. Ayrıca temizleyici ve ıslak mendillerin fazla kullanılması, bebeğin altının çok ıslak kalması da pişiğin başlıca nedenleri arasındadır. Çok nadir de görülse kullanılan bazı antibiyotikler ve çinko yetersizliği de pişik oluşumuna neden olabilir.

Yetişkinlerde pişik neden olur?

Gelelim yetişkinlerde neden pişiğin olduğuna. Genellikle yukarıda da bahsettiğimiz gibi yetişkinlerde ortaya çıkan pişiğin en büyük nedeni hareketsizlik ya da aşırı kilo ve hareket olarak kabul edilir. Eğer basen bölgenizde fazla kilolarınız varsa hareket ettikçe bacaklarınız birbirine sürtünür ve ısınmanın etkisi ile bu bölge nemli kalır. Gün sonu ortaya kızarıklık, acı ve yanma gibi durumlar çıkabilir.

Tabii bunun dışında yetişkin pişiğinin birkaç farklı nedeni daha vardır. Eğer bağışıklığınız düşükse mantar ve enfeksiyon kapma riskiniz de artabilir. Ayrıca kasık bölgesinin yeterince temizlenmemesi de pişik olasılığını arttırabilir.

Pişiğe Ne İyi Gelir?

Pişiğe ne iyi gelir?

Pişiğin oluşmasını engellemek için en iyi yöntem bebeklerde de yetişkinlerde de doğru şekilde yapılan temizliktir. Genital ve kasık bölgesinin iyice temizlenmesi, kuru bırakılması pişiğin oluşmasını engeller, pişik olan derinin de birkaç gün içinde iyileşmesine yardımcı olur. Tabii farklı nedenlerle ortaya çıkması yetişkinlerde ve bebeklerde farklı bakım yöntemlerini de beraberinde getirir.

Bebeklerde pişiğe ne iyi gelir?

Bebeğinizin bezini mutlaka cildine uygun şekilde seçmeli ve bezi sık sık değiştirmelisiniz. Bebeğinizin altını temizlerken cildine uygun kimyasal içermeyen mendiller kullanmalısınız. Temizlenen bölgenin ıslaklığının giderilmesi için pudra kullanabilirsiniz. Bebeğinizin pişik olmuş cildine mutlaka krem sürmelisiniz. Bebekler için uygun birçok pişik kremi, losyonu ve merhemi bulunmaktadır. Bunlardan bebeğinizin cildine uygun olan temiz içerikli seçeneklere yönelerek gün içinde sık sık pişik olmuş bölgeye uygulamalısınız.

Bu tedaviler yeterli olmadığı takdirde mutlaka bir uzmandan yardım almanız gerektiğini de unutmayın.

Yetişkinlerde pişiğe ne iyi gelir?

Yetişkinlerde ortaya çıkan pişik probleminde de tıpkı bebeklerdeki gibi ilk kural temizliğin ihmal edilmemesidir. Pişikli bölgenin iyice kurulanması oldukça önemlidir. Pişik olan bölgeye çinko içeren losyon ve krem kullanılması da pişiğin hafiflemesine yardımcı olabilir.

Ayrıca yetişkinler de bu bölgelere bebek pudrası kullanmayı deneyebilir. Bu nemi önleyerek bölgeyi kuru tutmaya yardımcı olur. Aynı zamanda bacakların birbirine sürtünmesini de engeller. Eğer elbise ya da etek giyecekseniz baldır kısımlarınızın altına kadar gelen taytları deneyebilirsiniz. Bu taytlar da bacaklarınızın birbirine sürtünmesini engelleyerek pişik oluşmasını önler ve olası yanmaları da engelleyerek gün boyu rahat etmenizi sağlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu