Sağlık

Pesketaryen Nedir ve Vejetaryen Olarak Kabul Edilir mi?

Pesketaryen bazen balık hariç tüm et ve hayvan etlerini yemekten kaçınırlar.Bu kişileri tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bir peskatarya yeme tarzını takip eden biri  , balık ve karides, istiridye, yengeç ve ıstakoz gibi diğer deniz ürünlerini ekleyerek vejeteryan bir diyet sürdürür.Pesketaryen nedir adlı yazımız size tüm ayrıntılarıyla yardım edecektir.

Başka bir deyişle, bir pesketaryen balık yiyen, ancak biftek, tavuk, domuz eti yemez. Başka herhangi bir et yemeyen, sadece balık ve deniz ürünleri yiyen kişidir. Tüm yedikleri bu değil. Peskataryalılar ayrıca tofu, fasulye, sebze, meyve, mandıra ve tahıllar gibi vejetaryen yiyecekleri de yerler.

Peskatarya Nedir ve Olmak İçin Nedenler

Bu kelime yaygın olarak kullanılmasa ve bir peskatarya gerçekten bir vejeteryan olmasa da, insanlar genellikle bu tür bir diyeti iki nedenden dolayı benimsiyorlar: Birincisi, eti kesmek ama yine de sağlıklı protein almak istiyorlar. Pesketaryen bir diyet benimsemenin diğer yaygın nedeni, tamamen vejetaryen bir diyet oluşturmaktır . Bu yöntemle, sonunda balık ve deniz ürünlerini aşamalı olarak kaldırabilirler, ancak bunu zamanla yapacaklardır.

Pesketaryen bir beslenme biçimini benimsemenin diğer nedenleri arasında, insanları vejetaryen veya vegan olmaya motive eden aynı sorunların çoğu yer alır: azaltılmış çevresel ayak izi ve hayvan zulmü endişeleri. Ve bazı insanlar dini nedenlerle peskataryan bir diyet uygular. Peskataryalılar, keten tohumu yağı ve kenevir gıdaları gibi vejetaryen alternatifler mevcut olmasına rağmen, optimum sağlık için Omega-3 yağ asitleri bakımından yüksek olan balık veya balık yağlarının ılımlı tüketiminin genellikle gerekli olduğuna inanırlar .

Balığın iyi bir protein kaynağı olduğu doğru olsa da, peskatarya diyeti yemenin tek nedeni bu olmamalıdır. Yumurta, az yağlı süt, fasulye, mercimek, fındık ve daha fazlası dahil olmak üzere vejetaryenler ve hatta veganlar için bol miktarda etsiz ve balıksız kaynak mevcuttur. Et veya balık tüketmeden protein açısından zengin bir diyet sürdürmek kesinlikle mümkündür.

pesketaryen nedir
pesketaryen nedir

Pesketaryen Nedir ve Vejetaryen Olarak Kabul Edilir mi?

Hayır. Bir peskataryan vejeteryan veya hatta bir tür vejeteryan değildir . Bir vejeteryanın ne olduğu ve ne olmadığı konusunda çok fazla kafa karışıklığı var, ancak terimin hiçbir tanımında balık veya deniz ürünleri yer almıyor.

Vejetaryen bir diyet tüm hayvanları dışlar ve balıklar hayvandır. Bu nedenle, balık içeren bir diyet veya balık tüketen bir kişi tam olarak vejeteryan olarak adlandırılamaz. Pesketaryen vejeteryan değildir ve vejeteryan diyeti balık içermez.

Yarı Vejetaryenler veya Flexitarians Nedir? 

Bir “yarı-vejetaryen” -veya bir “flexiteryan” , çoğunlukla vejeteryan bir diyet yiyen, ara sıra etle desteklenen bir kişidir, ancak kişinin ne sıklıkla et yiyebileceğine ve hala kendilerini yarı-vejeteryan veya bir esnek. Peskataryalılar “ara sıra” balıklarla sınırlı değildir ve istedikleri kadar az veya sık balık yiyebilirler.

Bu etiketler biraz kişiseldir. Peskataryan, yarı vejeteryan veya esnek olduğunuzu belirtirseniz, soranlara diyet seçimlerinizi açıklamaya hazır olun. Arkadaşlarınız, aileniz ve hatta yeni tanıştığınız kişilerin bile beslenme alışkanlıklarınızı, kısıtlamalarınızı ve nedenlerinizi merak etmesi muhtemeldir.

Daha Fazla Okuyun Diyet ve Beslenme

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu