GüzellikSaç Bakımı

Perde Kahkül Modelleri

Perde kahkül 2022 yılında da popülerliğini korumaya devam ediyor. Saça boyut katan, yüz şeklini belirginleştiren, saçın hacimli görünmesini sağlayan bu model biraz farklılık arayan herkesin ilk tercihlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Klasik kakül kadar kısa olmayan curtain bangs’in kullanımı ve şekillendirmesi de oldukça kolay.

Bu yazımızda perde kahkül nedir, kimlere yakılır, nasıl kesilir ve nasıl şekillendirir sorularının cevabını vereceğiz. Eğer siz de perde kahkül denemeyi düşünüyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Perde Kahkül Modelleri

Perde kahkül (curtain bangs) nedir?

Genelde saçı ortadan ayrıldığı ve yüzün orta kısmından başlayarak sırayla kaşlar, gözler, elmacık kemikleri ve kulaklara doğru inen kakül modellerinden birine curtain bangs denir. Ortadan ayıralan saçların ve sol taraflarına aynı şekilde ve uzunlukta yapılan bu kakül kesimi tıpkı kitaplarda ve filmlerde gördüğümüz bombeli şekilde duran romantik perdeleri anımsatır. Alın hizasında kullanılan düz kakül modellerine göre birçok farklı modelde şekillendirilebilmesi nedeniyle de fazlasıyla sevilir. Üstelik kendi saç boyunuza göre kişiselleştirme imkanınız da vardır. Yani saçlarınız kulaklarınızın ya da omzunuzun hizasında olan bir kısalıktaysa perde kakülü biraz daha kısa tutabilir ya da sırtınıza kadar inan uzun saçlarınız için en kısa kısmını kaşlarınızın hizasından da başlatabilirsiniz.

Hangi yüz şekillerine yakışır?

Perde kahkül diğer kakül modellerinden farklı olarak her yüz şekline yakışabilir. Klasik kakül yaptırmak isteyenler için genellikle alın genişliği ön planda olur. Eğer geniş bir alnınız varsa kahkül ile yüzünüz harika bir uyum yakalar. Fakat perde kahkül için bu kural geçerli değildir. Yüz şekliniz uzun, oval, yuvarlak, köşeli ya da kalp şeklinde olsun. Her yüz tipi bu modeli yapabilir. Hatta saçınızın ön kısımlarının kısa kalan kısımların uzun olduğu bu saç modeli ile yüzünüz daha kemikli görünebilir ve çene hattınız da belirginleşebilir.

Perde Kahkül Modelleri

Nasıl kesilir?

Saç öncelikle ortadan ikiye ayrılır ve perde kahkülün planladığı kalınlıkta önlerden iki tutam saç ayrılır. Asimetrik bir kesim ile kaşların üstü bir hizadan başlayarak makas paralel şekilde tutularak kulakların olduğu kısma doğru uzayarak ilerler. Yani kaşlardan kısa başlayıp aşağıya doğru uzun bir kesim yapılır. Aynı işlem diğer kısma da uygulanır. Eğer kesim küt bir şekilde olduysa makas düz tutularak saçlın uçlarından ince ince kesim yapılır. Sonucunda perde kahküllerinize kavuşmuş olursunuz.

Perde kahkül ve perçem arasındaki fark nedir?

Perçem ve perde kahkül en çok karıştırılan iki farklı saç kesimi arasında. Fakat bu iki modeli birbirinden ayıran en önemli nokta perçem perde kahkülden farklı olarak yüzün tek tarafına alınarak da kullanılabilir. Perde kahkül ise saçın iki yanından eşit kısalıktan başlayıp, eşit uzunluğa doğru gittiği için genellikle saç ortadan ayrılarak şekillenir. Perçemde ise genel bir kesim kuralı yok gibi bir şeydir. Yine asimetrik bir kesimde yapılır fakat perçem yapmak için saçları iki yandan ayırmaya gerek duyulmaz.

Nasıl şekillendirilir?

Perde kahküllerinizi istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. Burada seçenekleriniz sınırsız. İster kıvırcık bir modelde kullanın ister düz, her saç şekline uyum sağlayacak. Ayrıca eğer perde kahkülleriniz varsa, bu kahkülleri ön plana çıkarmak için saçın geri kalan kısımlarını toplayarak perde kahkülleri daha da ön plana çıkarmayı deneyin. Bunun için kaküllerinizi yüzünüze düşürün ve saçınızı geri kalan kısımlarını tepeden bir atkuyruğu yapın. Aynı şekilde topuz, örgü gibi saç modelleri ile de perde kahküllerinizi kullanabilirsiniz.

Dalgalı saçta nasıl kullanılır?

Saniyoruz ki en çok dalgalı saçlara yakışıyor. Saçın doğal dalgalı yapısı sayesinde ön kısımların hacimli bir görüntüde olması saçın genel itibariyle canlı ve hacimli görünmesini de sağlıyor. Kahküllerinizi doğal haline bırakabileceğiniz gibi Elidor 7/24 Belirgin Bukleler Saç Şekillendirici Krem kullanarak da şekillendirebilirsiniz. Avcunuzun içine aldığınız kremi perde kahküllerinize uygulayın. Eliniz ile dalgalarınızı belirginleştirdiğiniz bir şekil verin ve bırakın. İşte bu kadar basit. Gün boyu harika dalgalara sahip olacak perde kahkülleriniz hazır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu