Sağlık

Pastırma Kanser Sebebi Midir ? Bilmen Gereken Her Şey

Pastırma kanser sebebi midir diye merak edenlerden misiniz ? Sabah ilk iş olarak cızırtılı bir dilim pastırma kadar karşı konulamaz çok az şey vardır.

Bununla birlikte, birçok insan pastırmanın en besleyici gıda olmadığını bilse de, son raporlar bu şahane kırmızı eti kansere bağladı.

Bu nedenle, pastırma ve kanser arasında bilimsel bir bağlantı olup olmadığını, ne kadar pastırma güvenle yiyebileceğinizi ve ilgili sağlık risklerini azaltmanın herhangi bir yolu olup olmadığını merak edebilirsiniz.

Bu makale pastırmanın kansere neden olup olmadığını belirlemeye yönelik araştırmayı incelemektedir.

Pastırma kanser sebebi midir?

Araştırmalar pastırmanın kanser riskinizi çeşitli şekillerde artırabileceğini gösteriyor.

İşlenmiş et

İşlenmiş etler, kürleme, tütsüleme, tuzlama, konserve veya diğer yöntemlerle korunmuş herhangi bir et ürünüdür.

Pastırma gibi kurutulmuş etler, soğuk etler, sosisli sandviçler, sosis ve sarsıntılı ile birlikte işlenmiş olarak kabul edilir .

Özellikle pastırma dahil tüm işlenmiş etler, yakın zamanda Dünya Sağlık Örgütü tarafından kanserojen olarak sınıflandırılmıştır.

Bunun nedeni, çok sayıda çalışmanın daha fazla işlenmiş et alımını kolorektal, mide ve meme kanserleri dahil olmak üzere belirli kanser türlerinin daha yüksek riskine bağlamış olmasıdır.

Kansere neden olan bileşikler

Çoğu pastırma ürünü , bakteri üremesini önleyen ve tadı ve rengi iyileştiren sodyum nitrit içerir .

Sodyum nitrit, ısıya maruz kaldığında, kanserle bağlantılı bir bileşik olan nitrozamin üretebilir.

Ayrıca, kürleme, ızgara yapma ve sigara içme, polisiklik aromatik hidrokarbonlar (PAH’ler), heterosiklik aminler (HCA’lar) ve gelişmiş glikasyon son ürünleri (AGE’ler) gibi tümü kanserojen olarak kabul edilen zararlı bileşiklerin oluşumuna katkıda bulunur.

Sodyum

Pastırma, her dilimde yaklaşık 193 mg ile sodyumda çok yüksektir. Referans olarak, ABD Tarım Bakanlığı (USDA) , sodyum alımınızı günde 2.300 mg’ın altında sınırlamanızı önerir.

Yüksek miktarda sodyum artışı tüketmek sadece kan basıncı seviyenizi yükseltmekle kalmaz, aynı zamanda daha yüksek kanser riski ile bağlantılı olabilir.

Spesifik olarak, bazı araştırmalar artan sodyum alımını daha yüksek mide ve akciğer kanseri riski ile ilişkilendirmektedir.

ÖZET

Pastırma gibi işlenmiş etler kanserojen olarak kabul edilir. Özellikle kürlenmiş etler, sodyum, nitratlar, PAH’lar, HCA’lar ve AGE’ler bakımından yüksektir ve bunların tümü kanser riskinizi artırabilir.

Ne kadar pastırma yemelisin?

Yaklaşık 475.000 kişiyi kapsayan bir araştırma, günlük işlenmiş et alımındaki her 20 gramlık artışı – yaklaşık 2 dilim pastırmaya eşittir – 7 yılda % 18 daha yüksek kolorektal kanser riski ile ilişkilendirdi.

Bu nedenle, günde birkaç dilim pastırma yemek bile uzun vadede sağlığınıza zarar verebilir.

Yine de pastırma en sağlıklı kahvaltı seçeneği olmasa da, onu diyetinizden tamamen çıkarmanız gerekmez.

Aslında, bol miktarda besleyici, minimum düzeyde işlenmiş içerikle eşleştirdiğiniz sürece, sağlıklı, çok yönlü bir diyetin parçası olarak zaman zaman pastırmanın tadını çıkarabilirsiniz .

Düzenli olarak pastırma yerseniz, alımınızı mümkün olduğunca azaltmayı hedefleyin, ancak ara sıra bir hoşgörü olarak haftada bir veya iki kez tadını çıkarmaktan çekinmeyin.

ÖZET

Dengeli bir diyetin parçası olarak ara sıra pastırma yemek güvenlidir, ancak alımınızı önemli ölçüde azaltmaya çalışmalı ve çeşitli minimal işlenmiş, tam gıdalarla eşleştirmelisiniz.

Pastırma Kanser Sebebi
Pastırma Kanser Sebebi

Pastırmanın kanser sebebi olabilir ve riskini azaltmak için pişirme ipuçları

Pastırmada kansere neden olan bileşikleri azaltmanın en kolay ve en etkili yollarından biri, pişirme yönteminizi değiştirmektir.

Bunun nedeni, proteinler ve şekerler arasında yüksek sıcaklıklara maruz kaldıklarında meydana gelen kimyasal reaksiyonlar olan Maillard esmerleşme reaksiyonları olarak adlandırılan birçok zararlı, kansere neden olan bileşiğin üretilmesidir.

Bu nedenle tavada kızartma ve yüksek ısıda pişirme özellikle tehlikeli olabilir.

Sadece pastırmayı daha düşük bir sıcaklıkta pişirmek bu zararlı bileşiklerin konsantrasyonunu azaltabilir.

Bazı araştırmalar ayrıca mikrodalgada pastırmanın tavada kızartmaya kıyasla nitrozamin miktarını azalttığını gösteriyor .

Ayrıca mümkün olduğunda kürlenmemiş , nitratsız pastırma satın almalı ve düşük seviyelerde sodyum içeren ürünler aramalısınız.

ÖZET

Pastırmayı daha düşük bir sıcaklıkta pişirmek veya mikrodalgada pişirmek, zararlı bileşik konsantrasyonunu en aza indirebilir. Ayrıca, sodyum oranı düşük, kürlenmemiş, nitratsız pastırma satın almak en iyisidir.

Diyetinizden pastırmayı tamamen kesmenize gerek yokken, bu yüksek oranda işlenmiş kırmızı et , birkaç kanserojen bileşik içerebilir.

Bu nedenle, alımınızı en aza indirmek ve pastırmanın tadını günlük bir temel yemekten ziyade ara sıra bir muamele olarak çıkarmak en iyisidir .

Ek olarak, kürlenmemiş, nitritsiz pastırmayı tercih etmeli ve zararlı etkilerini azaltmak için kızartmak yerine daha düşük bir sıcaklıkta veya mikrodalgada pişirmelisiniz.

Yazımız hoşunuza gittiyse Sağlık bölümünden daha fazla benzer içeriğe göz atabilirsiniz..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu