Yaşam

Orman Banyosu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Orman Banyosu Nedir?

Orman banyosu, “ormanın tıbbını veya atmosferini almak” olarak tercüme edilebilecek Japon uygulaması olan shinrin-yoku’ya dayanmaktadır . 1980’lerde Japonya’da başlamış olsa da, son zamanlarda dünya çapında daha popüler hale geldi.

Yüksek düzeyde iş stresine ve otoimmün hastalık oranlarındaki artışa tepki olarak doğan orman banyosu, şehirlere göç eden insanları kaybeden kırsal alanların ekonomisini iyileştirmek için de uyarlandı. Orman banyosu, teknolojiye doymuş dünyamızın çevre dostu, sağlıklı bir panzehiri haline geldi.

Ağaçlar arasında bu tür sürükleyici bir deneyimde yürümek ve rahatlamanın çeşitli sağlık yararları sunabileceği ortaya çıktı. 

Orman Yıkanmasının Faydaları

Yemyeşil bir ortamda vakit geçirme pratiği sizin için nasıl iyi olur? Bu doğal yeşil dünyada niyetle ve tamamen mevcut bir şekilde “olmak” için zaman ayırdığınızda, araştırmalar birçok zihin-beden faydasını gösterir. 2

Farkındalık

Doğada yürüyüş yapmanın bariz faydalarından biri de ekranlardan uzaklaşmaktır. Aynı zamanda doğanın tadını çıkarırken, ruminasyonu , endişeyi ve takıntılı düşünmeyi de kapatıyoruz . Bunun yerine, bir mola veriyoruz ve kendimize yeniden şarj etmek ve takdir etmek için zaman veriyoruz.

Orman banyosu, farkındalığı içerir . Çeşitli meditasyon biçimleri ve aynı zamanda günlük yaşam yoluyla bir farkındalık durumuna ulaşabiliriz. Orman banyosu sırasında, dikkatli aktiviteler sırasında olduğu gibi, duyularımızı güçlendiriyor, yargıyı askıya alıyor ve “şimdi” ye odaklanıyoruz.

Ağaç Yağı

Bitkiler ve ağaçlar fitocid adı verilen bir madde yayar. Bu uçucu yağ, bitkileri ve ağaçları böceklerden ve mikroplardan korur. Antimikrobiyal özellikleri bağışıklığı etkileyebilir.

Orman havasında nefes almak, kanımızdaki doğal öldürücü (NK) hücrelerin seviyesini artırır. Vücudumuz bu NK hücrelerini enfeksiyonlar ve kanserlerle savaşmak için kullanır. Bir Japon araştırması, ormanda yıkanan insanlar tarafından bu NK hücrelerinin sayısında ve aktivitesinde bir artış olduğunu gösterdi.  Bağışıklık sistemi işlevini etkilemeye ek olarak, fitokitler uykuyu iyileştirir, ruh halini ve dikkati yükseltir ve yaratıcılığı artırır .

Stres azaltma

Orman banyolarının olumlu etkileri daha iyi bilinir hale geliyor. Yakın tarihli bir çalışmada, ormanlardan geçmeyi alışkanlık haline getiren katılımcılar, kan basıncının düştüğüne dair kanıtlar gösterdi. Ağaç yağına maruz kalmak ve ormanda yürüyüş yapmak da kaygının azalmasına katkıda bulunabilir.

Geçmişteki bilimsel araştırmalar, ormanda yıkananların vücutlarında adrenalin ve noradrenalin gibi stres hormonlarının azaldığına dair kanıtlar gösterdiğini buldu. Orman terapisi sadece geçici stresli bir durum değil, aynı zamanda kronik stres yaşayanlara da yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Aslında, diğer stres yönetimi araçlarına ek olarak , orman terapisi giderek daha popüler bir stres azaltma yöntemi haline geliyor. Psikologlar, psikososyal strese bağlı hastalık riskini azaltmak için orman terapisini öneriyorlar .

Bir araştırmada, araştırmacılar değerlendirilmiş orman tedavisinin yaklaşık altı çalışmalar 2010 ve 2020 arasında yayınlanmış.

Orman terapisi, genel psikolojik refahı destekleyen ve stres ve zihinsel sağlık sorunları yaşayanlar için kullanılabilecek uygun maliyetli bir yöntem olarak kabul edildi. Sonuçlar “doğa, farkındalık ve psikolojik iyi olma ölçüleri arasında önemli bir pozitif ilişki” gösterdi.

Orman Banyosu
Orman Banyosu

Orman Banyosu Uygulamasına Nasıl Başlarım?

Orman banyosu, rahatlamanın ve canlanmanın basit bir yoludur. Bedenlerimize ve duyularımıza güveniyoruz ve kendi hızımızda ilerliyoruz. Orman banyosu, düzenli bir uygulamaya bağlılık gerektirir; bir kerede yapılan hızlı bir düzeltme veya her derde deva değil.

İngiltere’de yeşil alanlar üzerine yapılan araştırmalar, doğada haftada en az 120 dakika geçirmenin  sağlık ve esenlik ile ilişkili olduğunu gösterdi. İki saati, çok sayıda ağaçla dolu yerel bir parkta daha kısa yürüyüşlere ya da bir ormanın gölgesi altında bir öğleden sonraya bölmeniz fark etmez.

Takviminize zaman ayırmanız gerekse bile, düzenli olarak orman banyosu yapmayı unutmayın.

Doğada hızlı bir yürüyüş yapmak ve işe geri dönmek için aktiviteyi aceleye getirmek, diyelim ki, o kadar etkili olmayabilir. Yürürken yüksek sesle müzik çalmanız da önerilmez.

Orman terapisi farklı bir zihniyet gerektirir. Daha rahat, meditatif bir deneyime başlıyorsunuz. Bir ormanda doğada geziniyor ve vakit geçiriyorsunuz. Tüm duyularınızla meşgulsünüz. Ortaya çıkan hisleri ve doğal dünyayla nasıl bağlantı kurduğunuzu fark ediyorsunuz.

Bu doğaya dönüş süreci sizi yüksek bir duyusal farkındalık durumuna ve bir huzur duygusuna getirebilir. Yeşil alana girdikten sonra dakikalar içinde vücudunuz gevşer, kan basıncınız dengelenir, stres hormonları azalır, kas gerginliği azalır ve sağlık yararları devreye girer. 

Size Yol Gösterecek Sorular

Ormanda yürürken dikkat etmek isteyebileceğiniz şeyler şunlardır:

 • Ne görüyorsun?
 • Burada farklı ağaç türleri var mı?
 • Yakınlarda şarkı söyleyen kuşları duyuyor musunuz?
 • Yürürken yerdeki yaprakların ve dalların çıtırtısını duyabiliyor musunuz?
 • Sessizliği duyabiliyor musun?
 • Bir hayvan yakınlarda bir yere koştu mu?
 • Hışırtılı rüzgarı hissediyor musun?
 • Yürürken vücudunuzu hissediyor musunuz?
 • Ağaçların kokusunu soluyabilir misin?
 • Derin nefes alıp verebilir misin?
 • Üzerinizdeki gökyüzünü ve mavi tonunu fark ettiniz mi?
 • Ormanla olan bağlantınızı hissedebiliyor musunuz?
 • Uzanıp yaprakların yumuşaklığını veya çam iğnelerinin keskinliğini hissedebiliyor musunuz? 
 • Huzur hissediyor musun?
 • Burada geçirdiğiniz zamanın tadını çıkarabilir misiniz?

Orman Banyosu Reçetesi

Orman banyosu güçlü bir sağlıklı yaşam aracıdır. Bu, doğaya dayalı bir müdahaledir, bu nedenle kimyasal yan etkiler konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Ayrıca, özellikle ruh sağlığı rahatsızlıkları için standart tedaviyi desteklemek için tamamlayıcı bir tedavi olabilir.

Orman banyosu, psikolojik ve diğer hastalık türleri için risk altında olanlar için önleyici bir önlem olarak da hizmet edebilir . Çok fazla yeşil alana sahip olmayan kentsel ortamlarda bulunanlar özellikle yeşil cep parkları bulmaya teşvik edilmektedir. Ayrıca ABD genelinde size yardımcı olacak bir orman banyosu rehberi de arayabilirsiniz.

Yeterince fiziksel egzersiz yapmayan hastalardan bıkmış bazı doktorlar kendilerine rehberlik ediyor ve orman banyosu için reçeteler yazıyorlar.

7 gün 24 saat içinde bulunduğumuz bir dünyada, hareketli hayatlar yaşamanın olumsuz etkileri sağlığımıza ve mutluluğumuza büyük zarar verdi. Orman banyosu, doğaya ve kendimize geri dönmenin iyileştirici bir yolunu sunar. Araştırmalar, çocuklardan yaşlı popülasyonlara kadar tüm yaş gruplarında bu uygulamanın olumlu sağlık sonuçlarını göstermeye devam ediyor.

Orman Banyosu Nedir? Faydaları Nelerdir? Adlı Yazımızı Beğendiyseniz Kişisel Gelişim Bölümünden Daha Fazla Benzer İçeriğe Göz Atabilirsiniz..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu