SağlıkYaşam

Nasıl Daha İyi Uyursun? İyi Uykunun Önemi

Nasıl daha iyi uyursun diye hiç merak ettin mi ?Uyku hayatın en büyük armağanlarından biridir ve zihinsel ve fiziksel sağlığımız için harikalar yaratır. Bununla birlikte, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre uyku karmaşık olabilir ve yetersiz uyku halka açık bir salgındır. 1

Uyku hayatımızın üçte birini kaplar ve hayatımızın geri kalan üçte ikisi boyunca nasıl yaşadığımız, çalıştığımız ve performans gösterdiğimiz üzerinde muazzam bir etkisi vardır. Uyku gerçekten de soluduğumuz hava ve yediğimiz yemek kadar hayatidir. 

Türkiye’de yetişkin bireylerin %70’i ayda en az bir gece yetersiz uyuduğunu, %19 ve %11’i ise her gece yetersiz uyuduğunu bildirmektedir. Uykuyla ilgili sorunların her yaştan ve sosyoekonomik sınıftan 50 ila 70 milyon Türkiyeliyi etkilediği tahmin edilmektedir.

Çok uyumak, çok az uyumak veya gece uyanmaları uykunun bölünmesine neden oluyor olsun, millet olarak uyku hijyenimizi iyileştirebiliriz.

İyi Uyku Hijyeni Nedir?

Uyku hijyenini anlamak ve kendinize iyi bir rutin oluşturmak, daha iyi ve daha ferahlatıcı bir uyku çekmenize yardımcı olacaktır.

Tutarlı ol

Hafta sonları bile her gün aynı saatte yatın ve uyanın ve her gece yedi ila dokuz saat uyuduğunuzdan emin olun. Tutarsız uyku programları veya yetersiz uyku şunlara yol açabilir:

 • Kalp-damar hastalığı
 • Şeker hastalığı
 • obezite
 • Gereksiz stres seviyeleri
 • Depresyon
 • Bağımlılık
 • Endişe

Çok fazla düzenli uyuyorsanız (gecede 10 saatten fazla) bunun bir depresyon belirtisi olabileceğini unutmayın. 

Nasıl Daha İyi Uyursun
Nasıl Daha İyi Uyursun

Yatak Odanızın Rahat Olduğundan Emin Olun

Yatak odanız sığınağınız olmalı. Soğuk bir sıcaklıkta (yaklaşık 65 Fahrenhayt derece) uyuyun, ağır perdeler veya siperliklerle ışığı engelleyin ve beyaz gürültü makinesi veya kulak tıkaçlarıyla gürültüyü bastırın.

Ayrıca yatak odanızın dağınık ve temiz olduğundan emin olmalısınız. Sakinleştirici mumları veya lavanta veya papatya gibi aromaterapi kokularını bile deneyebilirsiniz . 

Ayrıca, yatak odanızı sadece uyumak ve seks için kullandığınızdan emin olun. Yatağınızı ofis veya kanepe olarak televizyon izlemek için kullanmayın.

Nasıl Daha İyi Uyursun? Yatağınıza ve Yatak Takımınıza Nasıl Yatırım Yapılır?

Uyku yüzeyiniz zihinsel ve fiziksel sağlığınız için kritik öneme sahiptir. Kötü tasarlanmış veya eski bir yatak ve yastık uykunun bölünmesine, sırt ağrısına ve boyun ağrısına neden olabilir.

 1. Destekleyici bir yatak ve yastıklar seçin : Vücudunuz için yeterli desteği ve rahatlığı olan bir yatak ve yastıkta uyuduğunuzdan emin olun.
 2. Kaliteli yatak takımı arayın : Hayatımızın yaklaşık üçte birini uyuyarak geçirdiğimizden, kaliteli yatak takımı sizin için iyi bir yatırım olabilir.

Yatmadan Önce Mavi Işıktan Kaçının

Geceleri yapay aydınlatma ve elektronik kullanımı uyku sorunlarına katkıda bulunabilir. Bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler ve televizyonlar gibi elektronik cihazlar mavi dalga boyunda ışık yayar ve beyninizi gündüz olduğunu düşünmesi için kandırabilir. Bu da sirkadiyen ritminizi bozabilir.

Birçok araştırma, akşamları mavi ışığın, beyninizin optimal sağlık için çok önemli olan doğal uyku-uyanıklık döngüsünü bozduğunu gösteriyor.

Gün boyunca, özellikle güneşten mavi ışık almak, yorgunluğu azaltırken, ruh halinizi ve performansınızı iyileştirirken uyanık kalmanıza yardımcı olabilir.

Yatmadan 30 dakika ila bir saat önce tüm elektronik cihazlardan kaçının. 

Uyuyamadığınızda Ayağa Kalk

Bazı gecelerde uykuya dalmak veya uykuda kalmak zor olabilir. Atıp dönebilir, saate bakabilir, koyunları sayabilir ve hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Uyumaya çalışırsanız ancak kendinizi 20 dakika veya daha uzun süre dönüp dururken bulursanız, yataktan çıkın ve kitap okumak, günlük tutmak, müzik dinlemek veya meditasyon yapmak gibi rahatlatıcı bir şey yapın. Sonra yatağa dönün ve tekrar deneyin. 

Nasıl Daha İyi Uyursun Öğrenmek İçin Sakinleştirici Bir Uyku Rutini Oluşturun

Nasıl Daha İyi Uyursun
Nasıl Daha İyi Uyursun

Yatmadan önce ılık bir banyo yapmak, meditasyon yapmak veya kitap okumak olsun, yatmadan önce bedeninizi ve zihninizi rahatlatan bir dinlenme rutini oluşturun. Amaç, rahat ve yorgunken, stresli değilken ve tamamen uyanıkken yatağa emeklemektir.

Nasıl Daha İyi Uyursun ve Günlük Yaşam Uykuyu Nasıl Etkiler?

Gündüz rutinimiz, yatmadan önceki gece rutinimiz kadar önemlidir. Sağlıklı bir gece uykusu alabilmemiz için gün içinde zihinsel ve fiziksel sağlığımıza dikkat etmeliyiz. Gün boyunca şunları yapmak önemlidir:

 • Dışarı çık
 • Fiziksel olarak aktif olun
 • Nikotinden kaçının
 • Akşamları alkol ve kafein tüketimini azaltın
 • Gece geç saatlerde yemek yemekten kaçının

Ortamınızın ve uyku alışkanlıklarınızın daha iyi bir uyku için optimize edilebileceği temel uyku hijyeni kavramı hemen hemen herkes için geçerlidir. Ancak ideal uyku hijyeninin nasıl göründüğü, her bireyde farklılık gösterebilir.

Başka bir deyişle, uyku rutininiz arkadaşınız için çalışmayabilir, ancak bu, uyku rutininizin doğru veya yanlış olduğu anlamına gelmez. Bu sadece sizin için çalıştığı anlamına gelir.

Ek olarak, en iyi uyumanıza neyin yardımcı olduğunu bulmak için farklı rutinler ve yöntemler denemeniz gerekebilir. Ancak uyku hijyenini iyileştirmenin altta yatan uyku problemlerini veya zihinsel sağlık bozukluklarını çözmeyebileceğini bilmek de önemlidir.

Depresyon, uykusuzluk, anksiyete ve obstrüktif uyku apnesi profesyonel tedavi gerektirebilir. Bu nedenle, tüm uyku rutini yöntemlerinizi tükettiğinizi düşünüyorsanız, bir terapist veya doktorla konuşmanın zamanı gelmiş olabilir. Mümkün olan en iyi uykuyu hak ediyorsun. 

Yazımız Hoşunuza Gittiyse Yaşam Bölümünden Daha Fazla Benzer İçeriğe Göz Atabilirsiniz..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu