Sağlık

Menopoz Göbeği Nedir ? : Göbek Şişmesinin Nedenleri

Menopoz Göbeği Nedir diye merak ediyorsunuzdur. 50 yaşına yaklaştıkça, dönemlerinizin eskisinden daha düzensiz hale geldiğini veya kısaldığını fark edebilirsiniz.

Bu, yaşlanmanın doğal bir parçası olan menopoza yaklaştığınızın bir göstergesidir . Perimenopoz , döneminizin durmasından önceki aylar veya yıllar olarak tanımlanır ve menopoz, bu geçişin sonunda adet görmeden 12 aya gitmekle işaretlenir.

Menopoz, aylık döneminizin sona ermesine ek olarak, vücudunuzda birçok başka değişikliğe de neden olur. Vücudunuzun hormonlarındaki değişiklikler ve hızla değişen ruh halleri yaygındır ve orta bölgenizde kilo artışı fark edebilirsiniz. Bazı insanlar bu semptomu “menopoz göbeği” olarak adlandırır.

Vücut şekliniz kilo almadan değişebilir veya orta bölgenize iniyormuş gibi görünen kilolar alabilirsiniz. Yaşlandıkça bu göbek şişkinliğini yaşamak kaçınılmaz gibi görünebilir, ancak bu durumu yönetebilirsiniz.

Menopoz öncesi ve sırasında karın şişkinliği 

Menopoz öncesi ve sırasında göbek şişkinliği, vücudunuzda aynı anda olan birkaç farklı şeyle ilişkili olabilir ve bunlardan etkilenebilir.

Menopoz Göbeği nedir ve hormonal değişiklikler ve kilo alımı

Menopoza yaklaştıkça vücudunuzdaki östrojen seviyeleri hızla düşer. Aynı zamanda androjen adı verilen bir hormonun seviyelerini arttırır. Bu, kendi başına kilo alımına neden olabilen hormonal bir dengesizliğe neden olabilir.

Hormonal dengesizliği olan insanlar da yeni bir açlık seviyesi yaşayabilir. Ayrıca farklı yiyecek türleri için aç olduğunuzu da fark edebilirsiniz. Adet dönemleriniz hormonal değişimler nedeniyle sizi tuzlu, tatlı ve karbonhidrattan zengin gıdalara acıktırabilir, menopoz da aynı şeyi yapabilir.

Menopoz Göbeği Nedir
Menopoz Göbeği Nedir

Menopoz şişkinliği

Şişkinlik , perimenopoz ve menopozun yaygın bir belirtisidir. Karnınız, ne yediğinize bağlı olarak gün boyunca değişebilir ve büyüyebilir. Su tutma veya gaz tutma, bu tür şişkinliğin kaynağı olabilir.

Bu şişkinlik başlı başına kilo alımı değildir ve adet döneminiz olduğunda alıştığınız şişkinliğe benzeyebilir. Döneminizi almayı bıraktığınızda, artık şişkinlik yaşamadığınızı görebilirsiniz.

Vücut kütlesi kayması

Menopoz sırasında ve sonrasında vücut şekliniz değişebilir . Poponuzda ve uyluklarınızda bulunan yağlar karnınıza doğru hareket edebilir. Tartıdaki sayı çok fazla hareket etmese de kıyafetlerinizin eskisi gibi uymadığını fark edebilirsiniz. Bu, diyetiniz ve genetiğinizle bağlantılıdır, ancak aynı zamanda vücudunuzdaki hormonal değişikliklerin bir sonucudur.

Kilo vermek mümkün mü? 

Menopoz nedeniyle vücudunuz farklı görünebilir ve sorun değil. Boyunuza ve vücut tipinize göre ılımlı bir ağırlık aralığında kalmak yine de önemlidir.

Bir doktorla konuşmak, orta kilonun sizin için neye benzediğini anlamanıza yardımcı olabilir.

Vücut kitle indeksiniz (BMI) gibi faktörleri de göz önünde bulundurabilirsiniz . Ancak, ölçüm araçlarının benzersiz sağlık koşullarınız hakkında size söyleyebilecekleri açısından sınırları olduğunu unutmayın. Amacınız buysa, menopoz sırasında ve sonrasında kilo vermek mümkündür , ancak eskisinden biraz daha uzun sürebilir.

Diyet

Yemek yeme şeklinizi değiştirerek menopozdan bazı göbek şişkinliklerini değiştirebilirsiniz. Yüksek yağ, şeker ve tuz tüketimi menopoz sırasında aşırı kilo alımı yapar.

Lif ve antioksidanlar açısından yüksek bir diyet, menopoz geçişi sırasında vücudunuzun yaşadığı oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Meyveler, fındık, lahana ve hatta bitter çikolata antioksidan özelliklere sahiptir .

Demir açısından zengin ve kalsiyum açısından yoğun gıdalar ruh halindeki değişiklikler ve sıcak basması gibi bazı menopoz semptomlarını hafifletir.

Kafein ve alkolü kesmek daha iyi uyumanıza yardımcı olabilecek ve ardından semptomlarınızı yönetmenize yardımcı olabilecek ,sıcak basmalarını da belirli ölçüde azaltacaktır.

Ayrıca vücudunuzun toksinleri atmasına ve nemli kalmasına yardımcı olmak için olabildiğince fazla su içmelisiniz. Bir doktor, bu geçiş sırasında alabileceğiniz besin takviyeleri hakkında da tavsiyelerde bulunabilir.

Egzersiz yapmak

Menopoz sırasında, enerji seviyelerinizin düştüğünü görebilirsiniz. Bu, egzersiz yapmak istemediğinizi hissetmenize neden olabilir. Ancak menopoz geçişi sırasında aktif kalmak, ağırlığın gitmesini istemediğiniz yerlerden kaydırılmasında büyük bir fark yaratabilir.

Egzersiz, yoğun bir egzersiz anlamına gelmek zorunda değildir. Dışarıda yürüyüş yapmak, kalp atış hızınızı artırırken , kilo vermenize yardımcı olabilecek günlük D vitamini dozunuzu da artırabilir .

Yoga gibi diğer düşük etkili egzersizler size yardımcı olabilir:

  • esnekliği korumak
  • kemik yoğunluğunuzu iyileştirin
  • çerçevenize baskı yapmadan size tanımlanmış kas tonusu verin

Menopoz göbeği nedir ve stresi azaltmak için ne yapılabilir.

Azaltılması stres ve anksiyete bazı sağlıksız yeme alışkanlıklarını frenlemek olabilir. Dahası, stres aslında göbek şişkinliği yaşamanızın nedeninin bir parçası olabilir.

Stresi azaltmanın ilk kısmı, vücudunuzun nasıl görünmesi “gerektiği” fikrini bırakmaktır. Hedefiniz kilo vermekse, menopoz sonrası vücudunuzu strese sokmak sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olmaz.

Menopoz sırasında ve sonrasında, stresi azaltan aktiviteleri günlük rutininize dahil etmeye odaklanın. Dışarıda vakit geçirmek, bahçe işleri yapmak ve sık sık dinlenmek hormonlarınızın yeni dengelerini bulmasına yardımcı olabilir. Farkındalık ve meditasyon menopozla ilgili semptomları azaltmaya ve yönetmeye yardımcı olur.

Prosedürler

Menopozdan kaynaklanan fazla kiloların sizi bilinçsiz hale getirdiğini düşünüyorsanız, liposuction ve CoolSculpting gibi kozmetik prosedürleri merak ediyor olabilirsiniz.

  • Liposuction , belirli bölgelerdeki yağları alarak göbek şişkinliğini yerinde tedavi edebilir. Menopozdan sonra, vücudunuz kütlesinin bir kısmını karnınıza kaydırmaya devam ettiği için liposuction sonuçlarının kalıcı olmaması mümkündür. Ciddi olarak düşünüyorsanız, bunun hakkında konuşmak için saygın bir sağlayıcı bulun.
  • Menopozdan sonra CoolSculpting , yağ görünümünü azaltmada da etkili olabilir. CoolSculpting, liposuction’dan daha az invazivdir ve endişelenecek herhangi bir kesi veya yara izi yoktur. Öte yandan, menopoz sırasında vücudunuz değişmeye devam ettiği için CoolSculpting’in sonuçları kalıcı olmayabilir.
  • Bir karın germe bazı insanlar menopozdan sonra düşünün başka kozmetik tedavidir. Bu tedavi hastanede ameliyat gerektirir ve önemli bir iyileşme süreci olabilir. Menopozdan sonra karın germe ameliyatı yaptırmadan önce risk faktörlerinizi ve kalıcı sonuçlar alma olasılığınızı bildiğinizden emin olun.

Menopoz göbeği nedir ve bunu önleyebilir misiniz?

Menopozun vücut şeklinizi ne kadar etkilediğini sınırlamak için atabileceğiniz önleyici adımlar da vardır. Menopozun vücudunuzu nasıl etkilediği konusunda genetiğin ve önceki sağlık geçmişinizin bir rol oynadığını unutmayın, bu nedenle bu adımlar bazı menopoz göbek şişkinliğini tamamen önlemeyebilir.

  • Aktif bir yaşam tarzı sürdürün. Haftada 3 ila 4 kez aktif olabiliyorsanız , kalp atış hızınızı sürekli olarak yükseltebiliyorsanız ve/veya kuvvet antrenmanına katılabiliyorsanız, östrojen seviyeleriniz düştükçe daha az menopoz semptomları yaşadığınızı görebilirsiniz.
  • Sigarayı bırakmayı düşünün. Sigara içiyorsanız ve geçmişte bırakmayı ertelediyseniz, menopoz bunu yeniden düşünmek için harika bir zamandır. Yaşlandıkça, sigaranın sağlığa etkileri artmaya devam ediyor. Eğer varsa sigarayı bırakmak , size daha yüksek enerji düzeyine sahip ve daha vücudunuza özen motive olurlar bulabilirsiniz.
  • Özel sağlık endişeleriniz hakkında bir doktorla konuşun. Menopoz tipik olarak vücudunuza biraz daha farklı bakmanız gerekeceğinin ve ileride farklı sağlık endişeleriniz olabileceğinin bir göstergesidir. Zihniyetinizi, gelecek yıllarda vücudunuzu olabildiğince iyi idare edecek şekilde ayarlayın.

Yazımız Hoşunuza Gittiyse Sağlık veya Kadın Sağlığı kategorimizden daha fazla benzer içeriğe göz atabilirsiniz…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu