Yaşam

Masaj Türleri Nelerdir ve Nasıl Yapılır?

Masaj terapisinin dünyadaki kültürlerde uzun bir geçmişi bulunmaktadır. Günümüzde insanlar sağlıkla ilgili çeşitli amaçlar için birçok farklı masaj terapisi kullanmaktadır. Birçok ülkede, bazı geleneksel kullanımlara rağmen, tamamlayıcı ve alternatif tıbbın bir parçası olarak kabul edilir. Masaj, kısaca vücut yüzeyinde el, elektrik, su aracılığıyla çeşitli işlemler yapma biçiminde, iyileştirme ve bakım yöntemi olarak tanımlanabilir. Elbette bu işlemi yaptırırken güvenilir bir salonu bulmak da oldukça önemlidir.

En Çok Tercih Edilen Masaj Türleri Nelerdir?

 En çok tercih edilen masaj türlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Klasik (İsveç) Masajı
 2. Relax Masajı
 3. Antistress Masajı
 4. Medikal Masajı
 5. Aromaterapi Masajı
 6. Boyun, Sırt ve Bel Masajı
 7. Spor Masajı
 8. Ayak (Refleksoloji) Masajı
 9. Thai Masajı
masaj-nedir

1. Klasik (İsveç) Masajı Nedir?

İsveç masaj terapisi, çoğu insan için masaj denildiği zaman akla ilk gelen yöntemdir. Günümüzde en çok bilinen masaj tipi olarak İsveç masajı tekniğinin temel hedeflerinden biri, tüm vücudu gevşetmektir. Bu yöntem, kasları kalbe dönen kan yönünde uzun kayma darbeleriyle ovalayarak gerçekleştirilir. Ancak rahatlamanın ötesinde farklı yararlar da içerir. İsveç masajı, kandaki oksijen seviyesini arttırmak, kas toksinlerini azaltmak, tansiyonu arttırmak ve gerginliği kolaylaştırmak için esnekliği arttırmada son derece faydalıdır.

Ulusal Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Merkezi tarafından yürütülen ve The New York Times’ta yayınlanan bir araştırma, 45 dakikalık İsveç masajı alan gönüllülerin, stres hormonu kortizol ve arginin vasopressin-a düzeylerinde anlamlı düşüşler yaşadığını tespit etti. Gönüllülerde ayrıca bağışıklık sisteminin bir parçası olan beyaz kan hücrelerinde ve bağışıklık hücrelerinde soğuk algınlığı ve grip ile mücadeleye yardımcı olabilecek lenfositlerin sayısında bir artış da gözlenmiştir.

İsveç masajı teknikleri arasında eller ve avuç içi tarafından uygulanan dairesel basınç, sert yoğurma, vurmalı vuruş, bükme ve germe sayılabilir. İsveç masajı seansınız öncesinde ve sırasında, profesyonel masaj terapistinizle iletişim teşvik edilir, böylece masajınız ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilir.

2. Relax Masajı Nedir?

Bu masaj tedavisi stres atmak, gevşemek ve rahatlamak için mükemmel bir yoldur. Hafif, akıcı vuruşlar ve yüksek kaliteli yağ kullanarak, masaj terapistiniz kaslarınızı dikkatlice serbest bırakacak ve sinir sisteminizi sakinleştirecektir. Kendiniz küçük bir bakıma ihtiyaç duyarsanız nazik ve besleyici olan bu masajı tercih edebilirsiniz.

Yüksek stres yaşayan herkes bu tedavinin faydalarını hissedecektir. Bir akşam, hafta sonu ya da ne zaman kendinize zaman ayırırsanız tercih edebileceğiniz  bu hafif masaj:

Relax masajın faydaları:

 • Merkezi sinir sistemini sakinleştirir.
 • Bir rahatlık ve güven hissi verir.
 • Vücuttaki kortizol seviyelerini azaltır, stresi azaltır.

Tamamen rahat olmanızı sağlamak için tedavinizi alacağınız odadaki ışık ve sıcaklığı profesyonel, sertifikalı uygulayıcınız ayarlayacaktır. Terapistiniz, hafifçe gerginlik alanlarını serbest bırakmak için yatıştırıcı, yüksek kaliteli yağ kullanacaktır.

3. Antistress Masajı Nedir?

Stres önleyici masaj, sırtın tedavi edici masajı ile rahatlama masajının birleşimidir.

Stresi hafifletmeye yardım etmenin yanı sıra, anti-stres masajı dengeyi sağlamak, aynı zamanda gerginliği ve ağrılı koşulları gidermek için kullanılır.

Klinik çalışmalar düzenli masajın sadece stres vücudunu rahatlatmakla kalmayıp, düşük bağışıklık sistemini de engellediğini, aynı zamanda bağışıklık sisteminin genel işlevini geliştirdiğini, serotonin salgılanmasını arttırdığını ve ilk satır olan hücrelerin sayısını artırdığını göstermiştir.

Stres önleyici masajı, kronik hastalığı olan insanlarda ağrıyı gidermenin ve azaltmanın doğal bir yolu olarak kullanılır. Rahatsızlık, uyku kalitesi birçok sorundan kaynaklanır ve bu masajı uykusuzluk için en iyi “ilaç” lardan biridir. Hormonal stresi, kortizolü azaltır, bu da gerginliğin ve gerginliğin azalmasını önemli ölçüde etkiler. Bu masaj için aromaterapi etkisine sahip özel anti-stres yağları kullanılır, çünkü rahatlama açısından merkezi sinir sistemini koku alma duyusuyla uyarırlar.

 4. Medikal Masaj Nedir?

Geleneksel masajın aksine, doktorun tedavi planının bir parçası olarak belirli bir tıbbi tanıya odaklanır ve karpal tünel sendromu ve migren gibi çeşitli hastalıklar için önerilebilir. Kendine özgü bir masaj tarzı değildir, ancak kişiye özgü tıbbi hedeflere ulaşmak için pratikte çeşitli teknikler uygulanır.

Hastalar çok sayıda kronik problem için daha büyük bir fizik tedavinin bir parçası olarak tıbbi masajı yaptırabilirler. Otururken bel veya boyun ağrısı çeken bir çalışandan, spor yaparken kas çeken bir sporcuya, uygulama yerelleşmiş sorunları tedavi etmek için genel masaj yöntemlerini kullanır. Alanda eğitim, germe noktası terapisinin yanı sıra gerdirmeyi de içerebilir.

sırt-boyun-masajı

5. Aromaterapi Masajı Nedir?

Aromaterapi masajı, masaj yağı veya esansiyel yağlar (yüksek konsantre bitkisel yağlar) içeren losyon kullanan İsveç masajı terapisidir. Aromaterapi masajı sırasında, bu esansiyel yağ moleküllerini hem kokluyor hem de masaj yoluyla cildinize çekiyorsunuz. Bu masajın beyin sinir sistemini etkilediği bilinen bir bölge olan limbik sistemi etkileyerek zihninizde ve vücudunuzda faydalı değişiklikleri sağladığı düşünülmektedir.

Aromaterapide kullanılan her uçucu yağın farklı özelliklere sahip olduğu söylenir. Örneğin, bir kısmı sakinleşir ve diğerleri enerjik ve rahat hissetmenizi sağlar.

Yaygın olarak kullanılan bazı aroma terapi masaj yağları ve bunların özellikleri:

 • Sakinleştirici: papatya, lavanta ve sardunya yağı
 • Canlandırıcı: ylang-ylang, adaçayı adaçayı, gül ve neroli yağı
 • Enerji verici: biberiye yağı
 • Arındırma: okaliptüs, çam ve çay ağacı yağı

Neredeyse her masaj kliniğinde veya spa’da aromaterapi masajı bulabilmenize rağmen, tedavi tarzı, kişiselleştirme derecesi ve uçucu yağların kalitesi çok değişir.

Birçok terapistin önceden karıştırılmış bir veya daha fazla karışımı vardır ve sağlık kaygılarınıza dayanarak karışımı seçer. Gevşeme ve stres atma için yapılan bir masaj muhtemelen lavanta esansiyel yağını içerirken, canlandırıcı bir masaj biberiye esansiyel yağı içerebilir. Terapistiniz çeşitli karışımları koklamanızı isteyerek sizi seçim sürecine dahil edebilir.

6. Boyun, Sırt ve Bel Masajı Nedir?

Bu genellikle tutulmalara ve fıtıklara karşı, destek tedavi olarak tercih edilir. Bu nedenle doktor kontrolü ve tavsiyeleri doğrultusunda oluşturulan programa göre uygulanır.

Genellikle uykusuzluk durumlarında ya da ağrı ve tutulmalarda baş masajı tavsiye edilir. Migren gibi kronik rahatsızlıklarda da rahatlatıcı yağlarla birlikte baş masajı uygulanır.  Boyun masajı da yine benzer şikayetlerle gelen hastalara uygulanır. Ancak yine hassas bölge olan omuzda, terapistinizin sertifikalı olması, bilgi sahibi olması oldukça önemlidir. İlgili hareketlerin doktor tavsiyesi üzerine uygulayıcılığını da masaj uzmanı gerçekleştirebilir.

Çalışan kişilerde çeşitli nedenlerle omuz tutulmaları, duruş bozukluğundan kaynaklanan ağrılar gibi durumlarda omuz masajı gerekebilir. Bununla birlikte sırt masajı da devam niteliğindedir. Omurgayı rahatlatmak, kasların gevşemesini sağlamak ve daha ergonomik hale gelebilmek için ilgili bölgeye masaj uygulanır.

Bel masajı da masaj salonlarında özellikle fıtık ve benzeri durumlarla uğraşan kişilere uygulanmaktadır. Elbette sağlığı tehdit etmeden doğru noktalara doğru hareketlerle müdahale etmek kişiyi rahatlatmaktadır.

Eğer sırt,boyun ve bel ağrılarınız var ise Kayropraktik Nedir ve Nasıl Yapılır? adlı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

7. Spor Masajı Nedir?

Spor masajı, gevşeme ve ağrı hafifletmeyi desteklemenin ötesine geçer. Vücudun fiziksel aktivite ile ilgili yaralanmalardan kurtarılmasına ek olarak, performansı artırmaya ve yaralanmayı önlemeye yardımcı olabilir.

Spor masajı, özellikle koşucular, bisikletçiler, raket sporcuları ve halterciler için tekrarlanabilir. Bu masaj türü, kas gerginliğinin serbest bırakılmasına yardımcı olur ve daha güvenli bir sonraki egzersiz için doku tamirini ve kas dengesini geliştirir.

ayak-masajı

8. Ayak (Refleksoloji) Masajı Nedir?

Refleksoloji, ağrı ve vücudun herhangi bir yerinde başka faydalar sağlamak için ellere ve ayaklara basınç uygulanmasını içeren bir masaj şeklidir.

Refleksolojinin altında yatan teori, enerji ve vücuttaki enerji kanallarından belirli organlara ve vücut kısımlarına enerjisel olarak bağlanan ayak ve ellerde belirli noktaların veya “refleks alanlarının” olmasıdır. Refleks bölgelerine baskı uygulayarak, bir refleksolojistin enerji tıkanıklıklarını giderdiği ve ilgili vücut bölgesindeki sağlığı arttırdığı söylenir.

Refleks alanlarına ve bunlara karşılık gelen vücut kısımlarına bazı örnekler:

 • Baş bölgesi ayak parmaklarının uçlarında
 • Kalp ve göğüs ayak topuğunun etrafında
 • Karaciğer, pankreas ve böbrek ayak kemerinde
 • Bel ve bağırsaklar topuğa doğu

Refleksolojinin kökleri eski Mısır ve Çin’e geri dönmesine rağmen, kulak, burun ve boğaz doktoru William H. Fitzgerald, 1915’te bu “bölge tedavisi” kavramını ortaya koydu. Amerikalı fizyoterapist Eunice Ingram, 1930’larda bölge teorisini daha da geliştirdi. Refleksologlara göre, refleks noktalarına baskı, sinir sistemini dengelemeye yardımcı olur ve ağrı ve stresi azaltmaya yardımcı olan endorfin salınımını uyarır.

9. Thai Masajı Nedir?

Geleneksel İsveç masajınızdan bir değişiklik yapmak için Thai masajı tam da aradığınız şey olabilir. Masaj yağlarını kullanan ve masaj masasında uygulanan masajların aksine bu tür, tamamen yerinizde yastıklıyken genellikle yerdeki yastıklı bir minder üzerinde yapılır.

Daha popüler masaj formlarına özgü rahatlatıcı kayma ve yoğurma hareketleri yerine, Thai masajı, gerginliği azaltmak ve esnekliği ve hareket aralığını arttırmak için germe, çekme ve sallama teknikleri kullanır. Bu yüzden bu masaj türüne “tembel kişi yogası” da denir.

Terapist, sizi yoga tarzında uygun şekle taşımak için ellerini, dizlerini, bacaklarını ve ayaklarını kullanır ve ayrıca derin kas sıkışması, eklem hareketliliği ve akupressür uygular. Thai masajı ayrıca, eski Asya kültürüne göre, vücuttaki ince enerjik alanı tedavi eden enerji çalışmalarından da yararlanır. Bu enerjinin akışındaki tıkanmaları, eksiklikleri ve dengesizlikleri düzeltir ve bunun ardından müşterinin sağlığını iyileştirdiğine inanılır.

Masajın Vücuda Faydaları Nelerdir?

Genellikle tamamlayıcı ve bütünleştirici tıbbın bir parçası olarak kabul edilir. Çok çeşitli tıbbi durumlar için standart tedavilerin yanı sıra masaj tedavisi giderek daha fazla önerilmektedir.

 Masajın yararları üzerine yapılan çalışmalar stres, ağrı ve kas gerginliğini azaltmada etkili bir tedavi olduğunu göstermektedir. Masajın faydalarını doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olsa da, bazı çalışmalar aşağıdaki gibi rahatsızlıklarda masajın da yararlı olabileceğini buldu:

 • Sindirim sistemi rahatsızlığı
 • Fibromiyalji
 • Baş ağrısı
 • Strese bağlı uykusuzluk
 • Miyofasiyal ağrı sendromu
 • Yumuşak doku soyları veya yaralanmaları
 • Spor yaralanmaları
 • Temporomandibular eklem ağrısı
 • Kaygı

 Yukarıdaki gibi belirli durumlar veya hastalıkların tedavisinde sağladığı faydaların ötesinde, bazı insanlar masajdan hoşlanırlar, çünkü masaj yaptırmak genellikle bakım, rahatlık ve bağlantı hissi verir. Avantajlarına rağmen, düzenli tıbbi bakımın yerine geçme amaçlı değildir. Tedavi amaçlı seanslar için doktorunuza masaj desteği aldığınızı çalıştığınızı bildirin ve standart tedavi planlarınızı takip ettiğinizden emin olun.

Masaj Kim Tarafından Uygulanmalıdır?

Masaj terapileri hem vücudunuz hem de zihninizle ilgili sağlığınıza şaşırtıcı yararlar sağlayabilir. Bir masaj seansının büyülü deneyimi, eğer terapistiniz tam bir eğitim ve bilgi birikimine sahip bir uzmansa ve müşteri eğitimli birine masaj yaptırmanın bazı önemli kurallarını biliyorsa daha da artacaktır.

Bir seansın içeriğini ve çıkışlarını bilmek yalnızca deneyimi değerli kılmakla kalmaz, aksi takdirde garip olabilecek durumlardan kaçınmayı da sağlar. Neticede belirttiğimiz üzere masaj sağlık demektir. Bu nedenle sağlığınızı ve rahatınızı riske atmak istemezsiniz. Haliyle tıbbi konularda nasıl bir uzmana güveniyorsanız, masaj konusunda da sertifikalı masör ya da masözleri tercih etmeniz gerekir. Sertifikalı masaj terapistleri, sizin ihtiyacınıza göre vücudun hangi bölgesinde hangi basınçla uygulaması gerektiğini bilir. Bu sayede tedavi esnasında herhangi bir aksi durum, kas tutulması gibi şikayetler yaşamazsınız. İşinin uzmanı kişilerce gerçekleşecek olan terapi süresince vücudunuzun ilgili bölgesinde beklenen rahatlamayı en verimli şekilde deneyimlersiniz.

masaj-yagi

En Çok Tercih Edilen Yağlar Nelerdir?

Her kişinin kendine özgü yağı ya da masaj terapistinin önerebileceği yağ karışımları olabilir. Ancak en fazla tercih edilen yağları aşağıdaki gibidir:

1.     Melrosa yağı

2.     Badem yağı

3.     Kayısı yağı

4.     Hindistancevizi yağı

5.     Jojoba yağı

6.     Avokado yağı

7.     Zeytinyağı

8.     Susam yağı

9.     Buğday tohumu yağı

10.  Lavanta yağı

11.  Hint yağı

12.  Üzüm çekirdeği yağı

Masaj Türleri Nelerdir ve Nasıl Yapılır? adlı yazımızı beğendiyseniz daha fazlası için Yaşam kategorimize göz atabilrsiniz…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu