Yaşam

Makrome Saksı Yapımı

Makrome saksı yapımı nasıl olur? Evinizdeki bitki ve çiçeklerinizi makrome sarkaç ve saksı süsleriyle süslemeye ne dersiniz? Makrome saksı yapımı ve makrome sarkaç yapımı hakkında merak ettikleriniz için okumaya devam edin.

Makrome Saksı Yapımı

Makrome Sarkaç Nasıl Yapılır?

Ev dekorasyonunuzun tamamlayıcı parçalarından biri olan makrome sarkaç modelleri balkonunuza, salonunuza ve evinizin diğer alanlarına farklı bir hava katar. Herhangi bir araç kullanmadan, el emeği ile yapılan makrome, iplikleri belli bir örme tekniğiyle düğümleme sanatıdır. Bu düğümleme sanatı kullanılarak makrome duvar süsü, bileklik ve salıncak gibi farklı tasarımlar da elde edilebilir.

Hem yaratıcılığınızı hem el becerilerinizi geliştirmeye yardımcı olan makrome saksı yapımı özel makrome ipleri ile yapılabildiği gibi, aynı zamanda evinizdeki artık iplerle de tasarlanabilir. El sanatlarına olan ilginizi makrome örme tekniği ile artırabilir, dekoratif süs eşyalarınızı kendi ellerinizle oluşturabilirsiniz. Peki, makrome saksı nasıl yapılır? Kolay sarkaç yapımı için püf noktaları nelerdir? İşte, makrome saksı yapımı ile ilgili uygulamanız gereken teknikler.

Kolay Makrome Saksılık Yapımı

  • Makrome sarkaç yapımı için ilk önce 3 metre uzunluğunda 8 adet ip kesilir. Kesilen ipler demir bir halkaya geçirilir ve her iki tarafı da eşit olacak şekilde ayarlanır.
  • İpleri halkaya geçirdikten sonra sarma düğüm tekniği uygulanır ve sarkacın başlangıç kısmı yapılır. Daha sonra ipler dörderli gruplara ayrılarak klasik makrome düğümü atılır. Bu aşama makrome saksılığa hem görsellik katmak hem de düğüm atmaya hazırlamak için gereklidir.
  • Makrome askısı yapımı için çift düğümlü ve dört iplikli makrome örgü tekniği tercih edilir. Bu işlem için dörderli gruplara ayrılan ipler tek tek örülür.
  • Örme işleminde ilk önce sağdaki ipler diğer iplerin üzerine gelecek şekilde tutulur ve alttan geçirilerek sıkı bir düğüm atılır. Aynı şekilde bir sağdan bir soldan tekrarlanan işlem, istenilen makrome uzunluğuna gelinceye kadar tekrar edilir.
  • Kare düğüm atma işlemi dört grup için de aynı şekilde tekrar edilir.13cm uzunluğunda olması için bir cetvel yardımıyla örülen bölümü ölçebilirsiniz.
  • Ölçtüğünüz kısımların her birinden iki grup ip alınarak yine kare düğüm atılır ve son aşamaya geçilir.
  • Makrome çiçeklik yapımı işleminin son aşaması için arta kalan ipleri sıkıca düğümleyip alt kısmına bir püskül oluşturabilir, daha sonra da saksınızı makrome saksılığın düğüm kısmına gelecek şekilde yerleştirebilirsiniz.
  • Saksınızı yerleştirdikten sonra demir halkadan tutup evinizin dilediğiniz köşesine asmanız ve evinizin dekorasyonuna renk katmanız mümkün.

Hazırlayacağınız makrome sarkaç için, kullanacağınız ipin sağlam ve kaliteli olması güvenlik açısından önemlidir.

Makrome Saksı Yapımı

Makrome sarkaç yapımı için tercih edeceğiniz ip renklerini yaşam alanlarınızın dekorasyonuna uygun renk tonlarında belirlerseniz, daha uyumlu bir görsellik elde edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu