Yaşam

Love Bombing Nedir?

Love Bombing Nedir? Daha önce hiç sağlıksız bir ilişkinin hayatınızın en harika romantizmi gibi geldiği oldu mu? Cevabınız evetse yalnız değilsiniz. Bazı durumlarda, bunun nedeni “love bombing”dir; yani partnerinizin aşk eylemleri adıyla gerçekleştirdiği manipülatif, ince davranış kalıpları.

Bu davranışlar -aşırı ilgi ve şefkat gibi- ilk başta mükemmel derecede hoş ve düpedüz rüya gibi görünse de genellikle bir kontrol taktiği olarak kullanılırlar. Belki siz de bunu daha önce deneyimlediniz: Biriyle o kadar çok iletişim kurarsınız ki kendinizi coşkulu ve canlı hissedersiniz. İş veya okul gibi yükümlülükleri ihmal etmek anlamına gelse bile her zaman onunla birlikte olmak istersiniz. Çünkü her sözünüzü dikkatle dinler. Aileniz ve arkadaşlarınızla tanışmak ister ve çok erken görünse de onca berbat randevudan sonra bu kadar iyi bir şeyi hak ettiğinize inanmak istersiniz. Ama bir parçanız ona ne kadar bağlı olduğunuzdan bunalmış, hatta belki biraz korkmuş hissediyordur. Yine de yavaşlayamıyorsunuzdur…

Kime sorduğunuza bağlı olarak, yukarıdaki senaryo “love bombing”i veya sadece aşık olmayı tanımlayabilir. Uzmanlar, ikisi arasındaki farkı anlamanın her zaman kolay olmadığı konusunda hemfikir. Sağlıksız bir ilişkinin gerçeğiyle yüzleşmek de zor olabilir -birinin en iyi versiyonuna düştüğünüzde geri çekilmek veya vazgeçmek gerçekten zordur.

Özetle duygusal olarak manipülatif bir durumdan kaçınmak her zaman mümkün değil. Aynı zamanda istismar da asla mağdurun hatası değil. Ancak, love bombing’in yaygın belirtilerini anlamak, duygusal olarak fazla ileri gitmeden önce potansiyel olarak sorunlu davranışları tespit etmenize yardımcı olabilir.

Love Bombing Nedir, Nasıl Anlaşılır?-1 - Saç Bakım Güzellik

Love bombing nedir?

Love bombing, en kısa tanımıyla bir partnerin diğerini manipüle etmek için ona aşırı ilgi ve dikkat göstermesidir. TV, filmler ve peri masalları aracılığıyla kültürümüz bize love bombing olarak bildiğimiz davranışların, romantizmin normal bir beklentisi olduğunu söylediği için bunu tespit etmek genellikle zordur.

Özellikle iyi geçmeyen randevulara aşinaysanız love bombing’e maruz kaldığınızda bu size iyi bir şeymiş gibi gelebilir. Yine de gözlerinizdeki sis perdesini kaldırmak için yaygın taciz edici davranış kalıplarını anlamak çok önemli…

Love bombing nasıl anlaşılır?

Genelde duygusal olarak manipülatif veya istismarcı bir partnerin size gerçekte kim olduğunu göstermesi zaman alır. Bunu akılda tutarak, love bombing’in dikkat edilmesi gereken en erken belirtilerini şu şekilde sıralamak mümkün:

Yoğun iletişimcilerdir

Yeni biriyle tanışıp çok iyi anlaştığınızda sürekli bir iletişim akışına sahip olmanız oldukça doğal. Ancak sizi mesajlara, aramalara, DM’lere ve beğenilerle boğarsa; bunlar teknoloji tabanlı love bombing’in işaretleri olabilir.

Bunu anlamak için partnerinizin iletişim tarzının size nasıl hissettirdiğini düşünün. Bir şeylerin yolunda gitmediğini gösteren işaretler arasında, şaşırtıcı derecede agresif veya sinirli bir ton ile başkalarıyla zaman geçirirken size endişeli hissettiren kıskançlık sayılabilir. Arkadaşlarınızla dışarıdayken ve “Sonra konuşalım” diye mesaj attığınızda, sağlıklı ilişkilerdeki çoğu partner, “Tamam bebeğim” diye yanıt verir. Bunu aklınızda tutarak kendinizi suçlu hissetmek yerine eğlenin ve güvende olun.

Hediyeleri abartılıdır

Düşünceli sürprizler, tatlı notlar ve mum ışığında akşam yemekleri, sevdiğiniz birini etkilemenin tipik yolları. Ancak bazı cömert hediyeler -özellikle ilişkinin başlangıç ​​aşamasındayken- istismar eğilimlerinin erken bir işareti olabilir.

Love Bombing Nedir?

Sizi bir noktaya getirir ve sonra size kötü davranırlar

Yeni bir aşka yelken açtığınızda elbette coşkulu hissedersiniz. Bununla birlikte, “Tek istediğim sensin” veya “Kimse seninle karşılaştırılamaz” gibi görkemli, aşırı hoşgörülü iltifatlar, özellikle tanışalı sadece birkaç hafta olmuşsa, manipülasyon belirtileri olabilir. Çünkü bu tür yorumlar bağlılık duygusunu hızlandırır.

Sağlıklı ilişkilerde ilgi veya şefkatin aniden öfkeye, sahiplenme veya kontrol etme eğilimlerine dönüştüğünü göremezsiniz. Oysa love bombing’de “balayı evresi” sona erdiğinde ani değişiklikler ortaya çıkar.

Aşırı muhtaçlardır ve sınırlarınıza saygı duymazlar

Başlangıçta sizinle 7/24 birlikte olmak isteyen bir partner hoşunuza gidebilir ve genelde siz de onunla çok zaman geçirmek istersiniz. Love bombing ise gerçekten bunaltıcı hissettirir. Yalnız kalmak istediğinizde veya arkadaşlarınızı, ailenizi onsuz görmeyi planladığınızda üzülebilir veya size tavır yapabilir. Siz de bu yüzden onu her plana dahil edebilir ve en sevdiğiniz hobilerinizi ihmal edebilirsiniz. Sınırları aşmak, istismarcının sizi kendi dünyasının daha derinine çekmek için kullandığı bir başka stratejidir.

Aranızdaki bağ tuhaf bir şekilde “yoğun”dur

Hassas, samimi konuşmalar güçlü bir ilişki kurmaya yardımcı olur ancak bu samimi “bağ” love bombing durumunda genellikle daha yoğundur. Örneğin, haftalar içinde, sizin “ruh eşi” olduğunuzu ve daha önce hiç bu kadar anlaşılmış hissetmediğini söyleyebilir. Aranızdaki sevgi ve güven duyguları o kadar hızlı inşa edilir ki, kişinin duvarlarını ve sınırlarını alçaltabilir. Böyle olunca love bombing yapan kişi rahatsız edici bir davranış sergilediğinde, yanlış bir şey yapıp yapmadığınızı sorgularsınız ya da davranışı tek seferlik bir olay olarak haklı çıkarırsınız.

Yeni bir ilişki hakkında endişeli hissediyorsanız ne yapmalısınız?

Yukarıda bazılarını sıraladığımız manipülatif kalıplar, çok ince olabilir. Bu yüzden karşınızdaki insanın nazik davranışından şüphelenmenizi önermiyoruz. Ancak bir şeyler hakkında kötü hissettiğinizde içgüdülerinize güvenin. Love bombing’den şüpheleniyorsanız ilişkiyi hemen bitirmenize gerek yok. Yine de uzmanlara göre yavaşlamalı ve durumunuzu yeniden değerlendirmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu