Sağlık

Kuzukulağı Bitkisinin Faydaları Nelerdir

Kuzukulağı, sağlıklı, dengeli bir diyetin parçası olabilen ve pişmiş veya çiğ olarak tüketilebilen oldukça besleyici yeşil yapraklı bir sebzedir . Ancak öğünlerinize kuzukulağı eklemeden önce, daha popüler olan iki çeşit arasındaki farkı anlamak önemlidir.

Kuzukulağı ( Rumex acetosa ) , Polygonaceae veya karabuğday ailesinin bir parçası olan ve Kuzey Amerika dahil tüm dünyada yetişen çok yıllık bir bitkidir  . Bu yeşil yapraklı sık salatalara ilave edilir ve bazen “ıspanak dok”, “bahçe kuzukulağı” veya “ortak kuzukulağı denir.”

Koyun kuzukulağı ( Rumex acetosella ) da çok yıllık bir bitkidir ve Polygonaceae familyasının bir üyesidir . “Kızıl kuzukulağı”, “ekşi ot” veya “tarla kuzukulağı” olarak da adlandırılan bu bitki, tıbbi amaçlar için yaygın olarak kullanılmasına rağmen çorba dahil gıdalarda kullanılabilir. Ancak, ot kullanarak sağlık iddiaların bazı tartışmalı ve bilimsel araştırma tarafından edilmemiş- vardır.

Farklı türleri ve sağlığa faydaları hakkında daha fazla bilgi edinin ve ayrıca taze yapraklı yeşil çeşidini diyetinize nasıl ekleyeceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kuzukulağı Beslenme Değerleri

1 bardak (133 gram) taze, doğranmış kuzukulağı için aşağıdaki besin değerleri geçerlidir.

  • Kalori : 29
  • Yağ : 1g
  • Sodyum : 5g
  • Karbonhidratlar : 4g
  • lif : 4g
  • Şekerler : 0g
  • Protein : 3g
  • A Vitamini : 5.320 IU

Karbonhidratlar

Bir fincan kuzukulağı , neredeyse tamamı lif olan 4.26 gram karbonhidrat sağlar ve bu da onu çok doyurucu ve doyurucu bir sebze yapar. Yapraklı yeşillikler, düşük kalorili ve yüksek lifli oldukları için düşük karbonhidratlı diyetlerde besleyici bir temel olabilir  .

Protein

Bir porsiyon, 1 fincan porsiyon başına 3 gram ile şaşırtıcı derecede iyi bir protein kaynağıdır .

Şişman

Porsiyon başına yağ oranı 1 gramın hemen altındadır ve çok düşüktür.

Vitamin ve Mineraller

Bir bardak kuzukulağı A vitamini (5.320 IU veya günlük tavsiye edilen alımının% 106) arasında, C vitamini (önerilen günlük alımının yaklaşık 4% (64 mg ya da günlük tavsiye alımının% 106), ve folatı  ). Ayrıca az miktarda tiamin, riboflavin, niasin, B6 vitamini ve pantotenik asit alacaksınız.

İçinde bulunan mineraller arasında kalsiyum (59mg), demir (3.2mg), magnezyum (137mg) fosfor (84mg), potasyum (519mg), manganez (0.5mg) ve az miktarda sodyum, çinko, bakır ve diğer gerekli mineraller bulunur.

Kuzukulağının Sağlık yararları

Herhangi bir dengeli diyete sağlıklı bir katkı olabilir ve düşük karbonhidratlı, düşük kalorili içeriği, kısıtlayıcı diyetlere ve kilo verme planlarına bağlı olanlara hitap edebilir. Glutensiz diyetinizde güvenle tüketebilirsiniz ve ketojenik diyet gibi düşük karbonhidratlı diyetlerinize kuzukulağı ekleyebilirsiniz.

Bir beslenme merkezidir ve önemli miktarlarda önemli mikro besinler sağlar. Aynı zamanda belirli sağlık faydaları, ancak tıbbi bir durum varsa öncelikle doktorunuza kontrol ediniz olabilir.

Bağışıklığı Artırır

Bağışıklık sisteminizin düzgün çalışmasına yardımcı olan yağda çözünen bir vitamin olan harika bir A vitamini kaynağıdır .  Ayrıca C vitamini, enfeksiyona koğuşa vücudunuzun yardımcı olan önemli antioksidan bir destek alırsınız. 

Üreme Sağlığını Destekler

Araştırmalar, A vitamini açısından zengin bir diyetin üreme sağlığını da iyileştirebileceğini gösteriyor. 

Sağlıklı Görme ve Cildi Korur

A vitamini vizyonun korunmasına yardımcı olur ve ayrıca sağlıklı cilt, saç ve tırnakları destekler. 

Bağırsak Düzenini ve Kilo Kaybını Destekler

Bir 1 fincan porsiyon fiberin 4 gram, düzenli barsak hareketleri korunmasına yardımcı olur. Diyet lifi ayrıca kolesterol seviyelerini ve kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur. Buna ek olarak, lif açısından zengin besinler yol açabilir.

Kronik Hastalıklara Karşı Korur

Lif açısından zengin bir diyet, kanser, obezite ve tip 2 diyabet gibi belirli sağlık koşullarına karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Kanser ve Diğer Hastalıkların Tedavisine Yardımcı Olabilir

Koyun kuzukulağı, meme kanserini iyileştirdiği ve HIV/AIDS ve diyabet gibi diğer hastalıkları önlediği söylenen bitki çayının özel bir karışımı olan Essiac çayının ana bileşenidir  . Ancak tıbbi yararları hakkında herhangi iddiaları destekleyecek hiçbir güçlü kanıt yoktur. Bu nedenle, çoğu sağlık uzmanı, kronik hastalıkların tedavisine yardımcı olmak için koyun kuzukulağı kullanılmasını önermez.

Bu bitkinin savunucuları, bu bitkiyi sıvı tutulmasını, enfeksiyonları ve kanser ve diyabet gibi kronik hastalıkları tedavi etmek için kullanabilir, ancak bu faydaları desteklemek için yeterli kanıt yoktur. Ulusal Kanser Enstitüsü de dahil olmak üzere bazı sağlık uzmanları,  bitki çayı olarak kullanıldığında tümör büyümesini teşvik etme potansiyeli hakkında endişelerini dile getirdiler.

Kuzukulağı
Kuzukulağı

Kuzukulağı Alerjileri

Önemli bir alerjen gibi görünmüyor. Kuzukulağına karşı yaygın bir alerjik reaksiyon olmamasına rağmen, bazı insanlar yine de bir reaksiyon yaşayabilir. Yaygın gıda alerjisi semptomları arasında kurdeşen, kusma, gözlerde yaşarma, hapşırma ve nefes almada zorluk yer alır.  Eğer bir alerji belirtisinden şüpheleniyorsanız, uygun bir değerlendirme ve tanı için doktorunuza başvurun.

Kuzukulağı Yan Etkileri

Ölçülü olarak tüketildiğinde (genellikle yiyeceklerde bulunan miktarlarda),güvenli kabul edilir. Ancak yüksek miktarda oksalik asit içerir , bu da oksalat zehirlenmesi olasılığı nedeniyle büyük miktarlarda tüketilmesinin zararlı olabileceği anlamına gelir. Yan etkileri böbreklere hasar, karaciğer ve gastrointestinal sistem içerebilir.

Kurutulmuş bitki formundaki hali hamile veya emziren çocuklar ve kadınlar için güvenli olmayabilir. 

Kuzukulağı Çeşitleri

Bahçe kuzukulağı (rıhtım olarak da bilinir), taze, yapraklı bir yeşildir. Çoğu bakkalın ürün bölümünde bu çeşiti bulacaksınız. Yemek pişirmek veya çay, meyve suyu veya jöle yapmak için kullanılabilir.

Koyun kuzukulağı, birçok naturopatik pazarda ve özel marketlerde veya çevrimiçi olarak bitki, tonik veya çay olarak bulunan çiçekli bir bitkidir.

En İyisi Olduğunda

İlkbaharın sonundan yaz ortasına kadar, genellikle mayıs-haziran ayları arasında büyüyen bir bitkidir. Birçok aşçı, en iyisinin, otun daha az acı olduğu erken ilkbaharda geldiğini söyler. Çok az kahverengi lekesi olan veya hiç olmayan parlak yeşil yapraklar arayın.

Kuzukulağı Depolama ve Gıda Güvenliği

Eve getirdiğinizde, bir kağıt havluya gevşek bir şekilde sarın, plastik bir torbaya koyun ve kullanmaya hazır olana kadar buzdolabında saklayın. Genellikle bir ila iki hafta taze kalır.

Çoğu taze bitki gibi, kuzukulağı da dondurulabilir, ancak dondurduğunuzda doku değişebilir. Birkaç farklı dondurma yöntemi vardır. Bitkiyi doğrayabilir ve bir buz kalıbının bölümlerine yerleştirebilir, ardından donması için suyla doldurabilirsiniz. Veya bir torbaya koyabilir ve dondurucuya yerleştirmeden önce vakumla sızdırmaz hale gelmesi için fazla havayı çıkarabilirsiniz.

Kuzukulağı Nasıl hazırlanır

Bazılarının limon kabuğu rendesi ile karşılaştırdığı keskin, asidik bir tada sahiptir. Ok şeklinde sebze lezzet kompleks katmanı sağlar yeşil salata , çorbalar, soslar ve yemekler de kullanılabilir  .

Keskin asiditesi genellikle peynir veya yumurta yemekleri gibi yağlı yemeklerde kullanılır. Yağlı balıkları (örneğin somon gibi ) tereyağı ve doğranmış kuzukulağı ile süsleyebilirsiniz. Bitkiyi Marcona bademli bir peynir tepsisine de ekleyebilirsiniz.

Çay yapmak da bitkinin popüler bir kullanımıdır. Bununla birlikte, çayı tariflerinin çoğu , bu bitki ile aynı olmayan roselle ( Hibiscus sabdariffa ) olarak da bilinen kurutulmuş Jamaika kuzukulağı gerektirir .

Kuzukulağı Bitkisinin Faydaları Nelerdir Adlı Yazımızı Beğendiyseniz Sağlık Bölümünden Daha Fazla Benzer İçeriğe Göz Atabilirsiniz..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu