Sağlık

Kürtaj Sonrası Hamile Kalınır mı? Ne Kadar Süre Geçmeli?

Kürtaj sonrası hamile kalınabilir mi? Kürtaj yaptırmaya karar veren birçok kadın hala gelecekte bebek sahibi olmak istemektedir. Ancak kürtaj olmak gelecekteki hamileliği nasıl etkiler?

Kürtaj yaptırmak çoğu durumda doğurganlığınızı etkilemez. Henüz adet görmemiş olsanız bile, kürtajdan sadece birkaç hafta sonra hamile kalabilirsiniz. Bu, kürtaj olmadan önce hamileliğinizde ne kadar ilerlediğinize bağlı olacaktır.

Kürtaj sonrası hamile kalmaya çalışıyorsanız veya tekrar hamile kalmaktan kaçınmak istiyorsanız, işlemden sonraki haftalar ve aylarda neler bekleyeceğiniz hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Kürtaj Sonrası Hamile Kalabilir misiniz?

Kürtaj, adet döngüsünü yeniden başlatır. Yumurtlama , yumurtalıktan bir yumurta salındığında, tipik olarak 28 günlük adet döngüsünün 14. günü civarında gerçekleşir. Bu, kürtajdan sadece birkaç hafta sonra muhtemelen yumurtlayacağınız anlamına gelir.

Başka bir deyişle, işlemden sadece birkaç hafta sonra korunmasız cinsel ilişkiye girerseniz, henüz adet görmemiş olsanız bile fiziksel olarak tekrar hamile kalmanız mümkündür.

Bununla birlikte, herkesin 28 günlük bir döngüsü yoktur, bu nedenle kesin zamanlama değişebilir. Bazı kadınların adet döngüleri doğal olarak daha kısadır. Bu, işlemden sadece sekiz gün sonra yumurtlamaya başlayabilecekleri ve daha erken hamile kalabilecekleri anlamına gelir.

Yumurtlamadan önce ne kadar zaman geçtiği, hamileliğinizin kürtajdan önce ne kadar sürdüğüne de bağlıdır. Hamilelik hormonları, işlemden sonra birkaç hafta vücudunuzda kalabilir. Bu yumurtlamayı ve adet görmeyi geciktirecektir.

Hamilelik belirtileri kürtaj sonrasında herhangi gebelik belirtilerinin benzer olacaktır. İçerirler:

 • hassas göğüsler
 • kokulara veya tatlara duyarlılık
 • mide bulantısı ya da kusma
 • tükenmişlik
 • kaçırılan dönem

Kürtajdan sonraki altı hafta içinde adet görmediyseniz, evde hamilelik testi yapın. Sonuçlar olumluysa doktorunuzu arayın. Hamile olup olmadığınızı veya iptal edilen hamilelikten kalan hamilelik hormonlarınız olup olmadığını belirlemek için bir kan testi yapabilirler.

Kürtaj sonrası hamile kalmak için ne kadar beklemelisiniz?

Kürtajdan sonra, doktorlar enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olmak için genellikle en az bir ila iki hafta seks yapmayı beklemenizi önerir.

Kürtajdan sonra tekrar hamile kalma kararı, nihayetinde doktorunuzla birlikte vermeniz gereken bir karardır. Geçmişte doktorlar, tekrar hamile kalmaya çalışmadan önce kadınların en az üç ay beklemesi gerektiklerini söylerlerdi. Bu artık geçerli değil.

Kendinizi zihinsel, duygusal ve fiziksel olarak tekrar hamile kalmaya hazır hissediyorsanız beklemenize gerek yoktur. Ancak, kürtajınızın ardından herhangi bir komplikasyon yaşadıysanız veya duygusal olarak hazır değilseniz, tekrar iyileşene kadar beklemek akıllıca olabilir.

Kürtajdan kaynaklanan herhangi bir komplikasyonunuz varsa, tekrar seks yapmanın ne zaman güvenli olduğunu doktorunuza sorun. Hem tıbbi hem de cerrahi kürtajlardan sonra ciddi komplikasyonlar nadirdir, ancak bazı sorunlar ortaya çıkabilir.

Komplikasyonlar cerrahi kürtajlarda daha yaygındır . Olası komplikasyonlar şunları içerir:

 • enfeksiyonlar
 • servikal yırtıklar veya yırtılmalar
 • rahim perforasyonu
 • kanama
 • tutulan doku
 • işlem sırasında kullanılan ilaçlara alerjik reaksiyonlar

Tıbbi nedenlerle kürtaj yaptırmanız gerekiyorsa, bir sonraki hamileliğinizde aynı sorunları yaşamayacağınızdan emin olmak için kapsamlı bir tıbbi muayene yaptırın.

Kürtaj Sonrası
Kürtaj Sonrası

Kürtaj gelecekteki gebelik komplikasyonları riskini artırır mı?

Kürtajın , sonraki gebeliklerde doğurganlık veya komplikasyonlarla ilgili sorunlara neden olduğuna inanılmamaktadır . Bununla birlikte, bazı araştırmalar kürtaj prosedürlerinin erken doğum veya düşük doğum ağırlıklı bir çocuk sahibi olma riskinizi artırabileceğini öne sürüyor . Bununla birlikte, çalışmalar bu riskler konusunda çelişkilidir.

Hatta bir araştırma , ilk üç aylık dönemde cerrahi kürtaj yaptıran kadınların bir sonraki gebeliklerinde düşük yapma riskinin daha yüksek olduğunu buldu. Ancak bu risklerin hala nadir olarak kabul edildiğini anlamak önemlidir. Henüz nedensel bir bağlantı kurulmamıştır.

Risk, yapılan kürtajın türüne bağlı olabilir . İşte ana iki tür hakkında daha fazlası:

tıbbi kürtaj

Bir tıbbi düşük bir hap fetüsü iptal etmek erken gebelikte çekildiğinde olduğunu. Şu anda, tıbbi düşüklerin bir kadının gelecekteki gebeliklerinde sorun yaşama riskini artırdığına dair hiçbir kanıt yok.

Bir çalışma , tıbbi kürtajın aşağıdaki riskleri artırmadığını buldu:

 • dış gebelik
 • düşük
 • düşük doğum ağırlığı
 • daha sonraki bir hamilelikte erken doğum

Cerrahi Kürtaj

Bir cerrahi düşük fetüs emme ve curet adı verilen bir keskin kaşık şekilli aracı kullanılarak kaldırıldığında ise. Bu tür kürtaj, dilatasyon ve kürtaj (D ve C) olarak da adlandırılır.

Nadir durumlarda, cerrahi kürtaj rahim duvarında skarlaşmaya neden olabilir ( Asherman sendromu ). Birden fazla cerrahi kürtaj geçirdiyseniz, rahim duvarında yara izi için yüksek risk altında olabilirsiniz. Skar, gelecekte hamile kalmayı zorlaştırabilir. Ayrıca düşük ve ölü doğum olasılığını da artırabilir.

Kürtajın lisanslı bir sağlık kuruluşu tarafından güvenli ve steril bir ortamda yapılması son derece önemlidir.

Kürtajdan sonrası gebelik testleri kesin sonuç verir?

Hamilelik testleri, insan koryonik gonadotropin (hcg) adı verilen yüksek düzeyde bir hormon arar . Hamilelik hormonları kürtajdan sonra hızla düşer, ancak hemen normal seviyelere tamamen düşmez.

Her yerden alabilir 16 günden 2 aya kadar vücuttaki hcg seviyelerinin hamilelik testi ile tespit edilen seviyelerin altına düşmesi için. Bu süre içinde hamilelik testi yaparsanız, hala hamile olsanız da olmasanız da, muhtemelen pozitif sonuç alırsınız.

Kürtajdan kısa bir süre sonra tekrar hamile olduğunuzu düşünüyorsanız, bir sağlık uzmanına görünün. Reçetesiz (OTC) hamilelik testi kullanmak yerine kan bazlı bir hamilelik testi sağlayabilirler. Ayrıca hamileliğin sonlandırıldığını doğrulamak için bir ultrason da yapabilirler .

Kürtaj Sonrası

Kürtajdan sonra bir sonraki yumurtlama döngüsünde tekrar hamile kalmak fiziksel olarak mümkündür.

Tekrar hamile kalmaktan kaçınmaya çalışıyorsanız , kürtajdan hemen sonra bir doğum kontrol yöntemi kullanmaya başlayın . Bir sağlık hizmeti sağlayıcısı, sizin için en iyisini seçmenize yardımcı olabilir.

Vakaların çoğunda, kürtaj olmak gelecekte tekrar hamile kalma yeteneğinizi etkilemez. Ayrıca sağlıklı bir hamilelik geçirme yeteneğinizi de etkilemez.

Nadir durumlarda, cerrahi kürtaj rahim duvarında skar oluşmasına neden olabilir. Bu, tekrar hamile kalmayı zorlaştırabilir.

Kürtaj Sonrası Kendinize Nasıl Bakacağınızı Bilmiyorsanız Kürtaj Sonrası Dönem Nasıl Geçirilmelidir? Adlı Yazımızı Okuyabilirsiniz.

Kürtaj Sonrası Adet Oluyorsanız Kürtaj Sonrası Adet Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir? Adlı Yazımızı Okuyabilirsiniz.

Kürtaj Sonrası Kanamanız Oluyorsa Kürtaj Sonrası Kanama Nedir? Ne Zaman Olur? Adlı Yazımızı Okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu