Sağlık

Kudret Narı Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Kudret narı olarak da bilinen acı kavun,  çeşitli faydalar sağladığı söylenen tropikal, meyve benzeri bir kabaktır. Acı kavun yemek olarak, karela suyu olarak bilinen bir meyve suyu olarak veya çay olarak tüketilebilir.Kudret narı faydaları saymakla bitmez.

Acı kavun, diyabet gibi durumların tedavisine yardımcı olduğu düşünülen bileşikler içerir. Kudret narı özleri de diyet takviyesi formunda yaygın olarak bulunur.

Kudret Narı Faydaları ve Sağlığa Yararı

Acı kavunun bir antioksidan görevi gördüğü ve anti-inflamatuar, anti-kanser, anti-diyabetik, antibakteriyel, anti-obezite ve immünomodülatör özellikler içerdiği söylenir. 1

Bazıları acı kavunun kanserle savaşabileceğine ve kilo kaybını teşvik edebileceğine inanıyor. Tüm bu kullanımları destekleyecek yeterli bilimsel kanıt yoktur. İşte acı kavun ve olası faydaları hakkında mevcut araştırmalardan bazılarına bir göz atın.

Şeker hastalığı

Ön araştırmalar acı kavun bulunan bileşikler insülin, benzer etkilere sahip olabileceğini düşündürmektedir 2  sizin hücrelere girmek için kan şekerini izin sorumlu bir hormondur. Bu insülin benzeri aktivite, insülin direncine karşı korunmaya yardımcı olabileceğinden ve kan şekerinizin yükselmesini engelleyebileceğinden, acı kavunun diyabetle savaşmaya yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

Ön araştırmalar, acı kavunun hipoglisemik etkileri olduğunu öne sürse de, şu anda bu bulguları destekleyen klinik çalışma eksikliği var.

Kudret Narı Faydaları ve Olası yan etkiler

Acı kavun, ağız yoluyla üç aya kadar tüketildiğinde çoğu insan için muhtemelen güvenlidir. Ancak baş ağrısı, baş dönmesi, mide rahatsızlığı, karın ağrısı ve şişkinlik gibi yan etkileri tetikleyebilir. 3

Cilde uygulandığında acı kavunun güvenli olup olmadığını belirlemek için yeterli kanıt yoktur. Ayrıca kudret narının uzun süreli kullanım için güvenli olup olmadığını bilmek için yeterli kanıt yoktur.

Tek bir vaka raporu , kudret narının paroksismal atriyal fibrilasyonu indükleyebileceğini düşündürmektedir. 4

Acı kavun kan şekerinizi düşürebileceğinden, kan şekerini düşüren bir ilaçla birlikte kudret narı kullanmak kan şekerinizin tehlikeli derecede düşük seviyelere düşmesine neden olabilir. Kan şekerini düşüren herhangi bir ilaç alıyorsanız, acı kavun takviyesi almadan önce doktorunuza danışın.

Hamile kadınlar kudret narı kullanmamalıdır.

Kudret Narı Faydaları
Kudret Narı Faydaları

Dozaj ve Hazırlık

Kudret narı için uygun bir doz veya doz aralığı belirlemek için yeterli kanıt yoktur. Sizin için uygun doz, yaşınız, cinsiyetiniz ve tıbbi geçmişiniz gibi faktörlere bağlı olabilir.

Sağlık uzmanları, tüketicilere, doğal olarak etiketlenen takviyelerin her zaman güvenli veya etkili olmadığını tavsiye ediyor. Sizin için uygun bir dozu belirlemek için sağlık uzmanınıza danışmanız önemlidir. Bu eki kullanmayı seçerseniz, US Pharmacopeia, ConsumerLab.com veya NSF International gibi kalite testi sağlayan bir üçüncü taraf kuruluştan onay mührü olan bir ürün arayın.

Kudret Narı Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir? adlı yazımız hoşunuza gittiyse Sağlık Alanından daha fazla benzer içeriğe göz atın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu