Saç Bakımı

Kısa Saç Modelleri

Kısa saç modelleri kullanan kadınların sayısı günden güne artıyor. Oldukça modern ve iddialı bir görünüm veren kısa saç birbirinden farklı birçok model ve seçeneğe sahip. Bob, lob, pixie cut, küt, katlı kesim ve daha birçoğu her sezon trend olan kısa saç modelleri arasında da yer alıyor. Fakat bir konuya açıklık getirelim ki, kısa kestirdiğiniz saçları sadece açık modellerle kullanmak zorunda değilsiniz. Hatta kısa saçlarınızı da topuz yapabilir, örgüler ile şekillendirebilirsiniz. İşte günlük hayatınızda, gece davetlerinde, iş toplantılarında ya da akşam yemeklerinde kullanabileceğiniz kısa saç modelleri.

Kısa Saç Modelleri: Kadınlar İçin En Güzel Fikirler -1 - Saç Bakım Güzellik

Küt saç modelleri

Kısa saç modellerine baktığımızda ilk sıralarda kulak altında biten bir uzunlukta küt kesim modellerini görüyoruz. Genellikle her yüz tipine yakışan kısa küt saç, yuvarlak ve oval yüzlerde yüz hattını keskinleştirerek elmacık kemiklerinin de daha belirgin olmasını sağlar. Genellikle fönlü ve açık şekilde kullanılan küt saçlara farklı modeller de deneyebilirsiniz. Saçınızı ikiye ayırıp, tepeden bir at kuyruğu ya da topuz yapabilir. Aralara ince örgüler ekleyerek bohem bir tarz da yakalayabilir, son yılların trendlerinden olan saç aksesuarları ile enerjik bir görünüm yaratabilirsiniz.

Kısa katlı saç modelleri

Az önce de bahsettiğimiz gibi eğer kıvırcık saçlarınız varsa, katlı bir kesim ile onları dizginlemeniz mümkün. Bunun yanında düz ya da dalgalı saçlar için de birçok katlı kesim modeli var. Özellikle ince telli ve çabuk sönen saçlarınız varsa, saçınızın üstünden başlayan birkaç kat saçınızın hacimli görünmesini sağlayacak. Saçın tamamına katlı kesim düşünmüyorsanız, önleri perçem ile kısaltarak v şeklinde bir görünüm de sağlayabilirsiniz. Saçınızı açık kullandığınız zamanlar için Elidor 7/24 Elektriklenme Önleyici Saç Şekillendirici Krem kullanarak dilediğiniz şekli verebilirsiniz.

Bob saç kesimi

Biraz farklı bir kesim ilhamı arıyorsanız. 1920’lerden beri trend olan bob saç kesimine ne dersiniz? Birçok farklı seçeneği olan bob kesim genel itibariyle saçın kulak altı bir hizada kesilmesiyle elde edilir. Ayrıca saçın alt kısımları genellikle içe doğru yapılan bir fön ile kullanılır. Arka kısımlar ise öne göre daha kısa bir kesimde ve bombeli bir görünümde olur.

Kısa Saç Modelleri: Kadınlar İçin En Güzel Fikirler -3 - Saç Bakım Güzellik

Kısa kıvırcık saç modelleri

Eğer saçlarınız kıvırcıksa ve kısa bir model istiyorsanız, ghost cut kesim sizin için ideal saç kesimlerinden biri olabilir. Kıvırcık saçların genellikle gür olması yanlış saç kesim tercihi ile elektriklenmeye ve kabarmaya neden olabilir. Bu yüzden aralara belirgin olmayan katlar verdirerek saçlarınızı daha kolay şekillendirmeniz mümkün. Küt bir kesim tercih etmek istiyorsanız, küt kesimin saçı daha gür ve hacimli gösterdiğini söyleyelim. Saçınızın en alt kısımları üstlerden daha hacimli durabilir. Bu yüzden kat düşünmüyorsanız bile saçın kesildiği hizayı dümdüz kestirmek yerine hafif incelterek kullanmak işinizi kolaylaştıracak. Şekillendirmek için de duştan çıktığınız saçlarınıza Elidor 7/24 Belirgin Bukleler Saç Şekillendirici Krem sürerek, ellerinizle buklelerinizi belirginleştirebilirsiniz. Bu sayede gün boyu hacimli ve elektriklenmeyen buklelere sahip olacaksınız.

Kısa saç örgü modelleri

Örgü saç modelleri denilince seçenekler neredeyse sınırsız. Özellikle de oldukça fazla modelle kişiselleştirilebilen örgü saç; düğünlerden, spora, günlük kullanımdan, iş yerine kadar birçok stil, tarz ve ortama uyum sağlıyor. Kısa saçlarınız için arkadan bir mısır örgü yapmanız mümkün olmasa da kullanabileceğiniz birkaç modelden bahsedelim. Geçen yazın trendlerinden olan saçın önlerinden iki ince örgüyü mutlaka hatırlıyorsunuzdur. Kısa saça oldukça yakışan bu model için saçınızı ortadan ayırıp iki kenara ince örgüler yapmanız yeterli. Ayrıca kulağınızın bir yanından gelip yatay olarak diğer yanına giden bir örgü tacı da çok severek kullanabilirsiniz. Biraz farklılık için kısa saçlarınızın alt kısımlarına, içlere ve önlere küçük ince örgüler eklemeyi ve renkli tokalarla sabitlemeyi deneyin. Ya da spor yapacağınız zamanlar için yüzünüzün önünden başlayarak arkaya doğru giden ince balıksırtı örgülerden birkaç tane yapabilirsiniz. Hatta festival saçı olarak da bilenen bu modele, rengarenk ipler ve tokalar ekleyerek kullanmayı da deneyebilirsiniz.

Kısa saç topuz ve atkuyruğu modelleri

Peki ya topuza ne dersiniz? Eğer saçınız enseden bir salaş topuz yapabileceğiniz uzunluktaysa, saçınızın önlerinden ya da yanlarından çıkan saç tellerine aldırmayın. Bu modeli daha da güzel yapan küçük detaylar olacak. Saçınızı ortadan ya da yandan ayırın ve ense kısmınızdan toplayın. Eğer topuz olmuyorsa aynı şekilde mini bir atkuyruğu da yapabilirsiniz. Bunun yanında tepeden yarım topuz ya da atkuyruğu da yapabilirsiniz. Baş parmaklarınızı kulağınızın üstünden geçirerek bir çizgi çekin. Elinizde kalan üst kısımdaki saçları düzelterek başınızın tepesinden toplayın. Kulaklarınızın kenarından ve önlerden birkaç tutam da saç çıkarın. İşte hazırsınız.

Not: Kısa saça en çok yakışan şeyin bir kakül olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Özellikle küt kesim saçlarınız oldukça kısa bir modeldeyse onu kakülle taçlandırmayı da deneyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu