Kış Aylarında Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Kış Aylarında Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır?
27 Aralık 2018 tarihinde eklendi, 250 kez okundu.

Soğuk havalar ile birlikte grip, nezle, soğuk algınlıkları da artış gösterdi, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek bu hastalıklar ile savaşabilirsiniz. Kış aylarında beslenme düzeni için tüketilmesi gereken besinleri sıklıkla tüketerek hastalıklara yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.

Mutlaka Tüketilmesi Gereken Besinler

Stres, hava koşulları, çevresel etkenler, beslenme ve uyku düzeni gibi pek çok faktör bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden oluyor. Bağışıklık sistemi zayıfladığı takdirde gripten kansere kadar tüm hastalıklara açık hale geliniyor. Kış aylarında yenmesi gereken besinler ile bağışıklık sisteminiz güçlenecektir.

Mantar

Kırmızı ette bulunan B12 vitamini mantarda da bulunur ve yüksek miktarda D vitamini içerir. İçerdiği selenyum minerali ile bağışıklığı güçlendiren antioksidanları salgılar, kanser gibi hastalıklara karşı doğal koruma sağlar. Fosfat, potasyum gibi maddeleri içermesi nedeniyle mantar beyaz kan hücrelerinin üretimini de hızlandırır.

Soğan ve Sarımsak

Doğal antibiyotik olarak adlandırılan sarımsak, kış aylarının vazgeçilmez sebzesidir. Soğan ve sarımsak, kötü kolestrolü düşürür, iyi kolestrolü yükseltir. Sarımsak, vücudu enfeksiyonlara karşı korurken soğan da güçlü bir idrar söktürücüdür. Haftada beş dişten fazla sarımsak yediğinizde mide ve bağırsak kanserine karşı büyük bir savaş açabilirsiniz.

Nar

Antioksidan deposu olan nar, kış aylarında mutlaka tüketilmesi gereken besinler arasında bulunur. Araştırmalar sonucunda narın anti – tümör etkisi ile kansere karşı birebir savaştığı kanıtlanmıştır. Kalp damar sağlığının korunması ve soğuk algınlıktan kaçınmak için haftada en az üç kere nar tüketmelisiniz.

Zerdeçal

A ve E vitamini, potasyum, demir ve manganez B6 içeren zerdeçal, sağlıklı hücreleri korur. Özellikle kış aylarında kas, kemik ve eklem ağrıları yaşıyorsanız zerdeçal tüketerek ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Şeker ve kalp hastalıklarına karşı zerdeçalı mutlaka haftada iki kere tüketmelisiniz.

Kefir

Probiyotik özelliği bulunan kefiri, mutlaka günde bir bardak içmeye özen göstermelisiniz. Sağlıklı bağırsaklar için kefir tüketimi oldukça önemlidir, aynı zamanda kalsiyum, B12, B1, K vitaminleri biotin ve magnezyum içerir. Kemik ve kas sağlığını korumasının yanı sıra hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde oldukça önemlidir. Kefiri marketlerden satın alabilir ya da evde kendiniz yaparak tüketebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Hürriyet | Sabah | Kanal D | Mahmure | Star TV | Posta |