AşkGenelİlişkiler

Kırık Kalp İyileştirme Rehberi

Kırık kalp iyileştirme rehberi sayesinde kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Biten bir ilişkinin acısı, birçok insanın hayatında bir kereden fazla yaşadığı bir acıdır. Filmler ve kitaplar, kırık bir kalbin ardından geri dönmeyi kolaylaştırır. Mutlu sonlar ya bir çiftin tekrar bir araya geldiğini ya da birinin daha da iyi bir ilişkiye geçtiğini görür. 

Gerçek hayatta, ilişki sorunları beyaz perdede olduğu gibi genellikle iki saatte çözülmez ve hikayelerin her zaman düzenli sonları olmaz. 

Bir ilişkinin sonuyla uzlaşmaya çalışıyorsanız, yaygın olarak tekrarlanan basmakalıp sözler, atasözleri ve klişeler pek yardımcı olmaz.

Kalp kırıklığından kurtulmak herkes için aynı süreç değildir. Hatta aynı kişide, bir ilişkiden diğerine değişerek, yaşamları boyunca değişebilir. 

Hiç kimse size ne kadar sürede iyileşmeniz gerektiğini kesin olarak söyleyemez, ancak kırık bir kalbi onarma sürecini, istekleriniz ve ihtiyaçlarınız hakkında daha fazla bilgi edinme fırsatına dönüştürmenin bazı yolları vardır. 

Sonuç olarak, sağlıklı başa çıkma becerilerinizi geliştirmek ve güçlendirmek için bu bilgileri kullanabilirsiniz . Deneyimlediğiniz büyüme, kendinizle olan ilişkinizin yanı sıra başkalarıyla gelecekteki ilişkilerde gezinmenize yardımcı olacaktır. 

Kırık Kalp Onarmanın Yolları

Bir ayrılığın hemen ardından, kaybın yasını tutmak için kendinize zaman ayırmanın sorun olmadığını bilin. Doğrudan problem çözme moduna geçmeniz gerekmez – aslında, duygularınızı tam olarak somutlaştırmanıza izin vermediğinizde bunu yapmak, süreci daha uzun ve zor hale getirebilir. 

İlk günlerde, kendinizi izole etme dürtüsüne direnmeye çalışın. Üzüntü, suçluluk, kafa karışıklığı ve diğer yoğun duygular bunaltıcı olabilir. Sizi önemseyen insanlara ulaşın. Hayatınızdaki değişiklikleri kabullenmek için ailenizin ve arkadaşlarınızın desteğine ihtiyacınız olacak . 

Bir sonraki adıma hazır olduğunuzda, şifa sürecinde size rehberlik edecek bazı yapılması ve yapılmaması gerekenler burada. 

Duygularınızın Yönetmesine İzin Vermeyin 

Bir ilişkinin sonunu başarısızlık olarak görmemeye çalışın. Bunun yerine, bunu öğrenmek ve büyümek için bir fırsat olarak düşünün. Daha önce başkalarını yaşadım eğer bu ilk ilişki olsaydı önemli değil ya. 15 ya da 50 yaşında olan herkes kendini daha iyi tanıyabilir ve ilişki becerilerini geliştirmek için çalışabilir. 

İlişkinin sona erme şekli de dahil olmak üzere, çok fazla öfke duyabilirsiniz . Hatta eski sevgilinizden “ intikam” almak için cazip olabilir veya yeni ilişkiler de dahil olmak üzere onların hayatına müdahale etme veya hayatını bozma hayalleri kurabilirsiniz. 

Başka birine zarar vermenin acınızı azaltmayacağını unutmayın. Aslında, kendinizi daha kötü hissetmeniz daha olasıdır ve kendi iyileşmenizin ilerlemesini yavaşlatacaktır. 

Kırık Kalp Onarmak için Kendinize İyi Bakın 

İyi bir öz bakım duygusal, fiziksel ve ruhsaldır. Her alanda kendi benzersiz ihtiyaçlarınız vardır, ancak besleyici bir diyet, düzenli egzersiz, sosyal destek sistemi ve stresle başa çıkma stratejileri gibi hemen hemen herkes için yararlı olan bazı genel öz bakım eylemleri vardır. bir kaç.

Sabırlı, nazik, kibar ve kendinize karşı vermeye çalışın. Ayrılığın acısının sadece duygusal olmadığını bilmek yardımcı olabilir; Araştırmalar, insanların fiziksel kayıp sancıları da hissedebildiklerini göstermiştir.

Ayrıca “büyük resim” perspektifini geri yüklemek için çalışmanız gerekebilir. Romantik bir ilişki içindeyken, hayatınızın merkezi bir parçası olabilir, ancak romantik aşk besleyici olabilecek tek tür değildir. Arkadaşlarınız, aileniz ve kendinizle olan ilişkilerinizi beslemeye devam edin .

Biten bir ilişkideki rolünüz hakkında suçluluk veya utanç hissediyorsanız, bu duygular üzerinde çalışırken kendinize iyi bir arkadaş olmak zor olabilir. Kendinize şefkat göstermenin , başkalarından bu tür enerjiyi çekmenizi daha olası hale getirdiğini unutmayın . 

Bir ilişkiden vazgeçemeyeceğinizi fark ederseniz veya zaman geçtikçe (arkadaşlarınız ve ailenizin desteğiyle bile) kayıpla başa çıkamayacağınızı düşünüyorsanız, danışmanlık almak isteyebilirsiniz. 

Güvenilir, bilgili, yetenekli ve şefkatli bir terapistle çalışmak , hayatınızdaki herhangi bir büyük değişiklik döneminde iyi bir kişisel bakımdır, ancak özellikle kayıpla başa çıkarken yardımcı olabilir.

Kırık Kalp
Kırık Kalp

Kırık Kalp Onarmak için Geçmişte Takılıp Kalmayın

Hepimiz “gül renkli gözlüklerle” hayatlarımıza veya belirli ilişkilerimize geriye dönüp bakma eğilimindeyiz. “Pembe bir geçmişe bakışın” etkisi, sorunları görmeyi reddedip yalnızca iyi kısımlara (ki muhtemelen gözden kaçıracağınız) odaklanmanızdır. 

Bazen hem iyi hem de kötü anılar zihninizde sonsuz bir döngüde oynuyormuş gibi hissedebilir. Bu müdahaleci düşünceler iyileşme sürecini yavaşlatabilir ve oldukça üzücü olabilir. 

Zor olsa da, bakış açısını kaybetmemeye çalışın. Hiçbir ilişki tamamen kötü değildir, ancak hiçbiri mükemmel de değildir. İlişkiyi övüyorsanız veya eski sevgilinizi bir kaide üzerine koymaya devam ettiğinizi fark ediyorsanız, kendinize biraz duygusal ve belki de fiziksel mesafe koymanız gerektiğinin bir işareti olabilir.

Örneğin, dijital çağda eski sevgilinizi sosyal medya üzerinden “kontrol etmekten” kaçınmak için mücadele edebilirsiniz.  Eğer kendinizi bakmaktan alıkoyamıyorsanız, bunları takipten çıkabilir veya profilini engelleyebilirsiniz.

Sürekli olarak yaşamlarına geri çekilip bir zamanlar ne olduğunu ve asla ne olmayacağını düşünürseniz, kendi şifanıza devam edemezsiniz. 

Eski sevgiliniz yeni bir ilişkiye başlarsa, sosyal medyada paylaşımlarını görmek (her zaman gerçeğin doğru bir temsili olmasa bile) eski duyguların sizin için yeniden ortaya çıkmasına neden olabilir. Ayrıca, onlarla olan ilişkinizin çözülmemiş yönleriyle meşgul olmanızı da sağlayabilir. 

Güzel Anıları Takdir Edin

İlişkiniz kötü bir şekilde sona ermiş olsa bile, büyük olasılıkla, o kadar da kötü değildi. Geriye dönüp bunun neyin iyi olduğuna bakmanız normaldir ve eski sevgiliniz ve paylaştığınız aşk hakkında bazı şeyleri özlediğinizi fark edebilirsiniz. 

Aynı zamanda, ilişki sona erdiğinde kalan boş alandan bunalmış hissedebilir veya yaşananlar hakkında onun dağılmasına yol açan kızgınlık besleyebilirsiniz. 

Duygulardaki bu değişimleri atlatmak iyileşme sürecinin bir parçasıdır. Mutlu bir anı geldiğinde, bunun için minnettar olmanıza izin verin – sonra devam edin.

Kırık Kalp Onarmak için İhtiyaçlarınızı İnkar Etmeyin

İhtiyaçlarınız (özellikle karşılanmayanlar) konusunda kendinize karşı dürüst olmak acı verici bir süreç olabilir. Onları görmezden gelmenin daha kolay ve daha az acı verici olacağını hissedebilirsiniz. 

Kendinizi acıya “uyuşturmak” kısa vadede daha iyi hissettirse de, uzun vadede iyileşmenizi sadece zorlaştıracaktır. İhtiyaçların yokmuş gibi davranmak, hem başkalarıyla olan ilişkilerinde hem de kendinle olan ilişkilerinde büyümeni imkansız kılar. 

İhtiyaçlarınızı Yeniden Değerlendirin

Bir ayrılığın ardından, romantik bir ilişkide istek ve ihtiyaçlarınızı düşünmek için iyi bir zamandır. Günlük tutmayı veya listeler oluşturmayı yararlı bulabilirsiniz . 

Kendinize “Sevgi dolu ve olgun bir ilişki kuramayan ortaklar mı seçtim?” gibi sorular sorun. ve “Bu kişinin değişeceğini mi yoksa onları değiştirebileceğimi mi umuyordum?” 

Önceki ilişkinizin ihtiyaçlarınızı karşılayamadığını kabul etmek acı verici olabilir . Dürüstçe düşünmek için zaman ayırmak zor olabilir, ancak bir kez yaptığınızda, gelecekteki bir ortakta aramanız gereken nitelikleri netleştirebileceksiniz. 

Bir “Geri Tepme” İlişkisine Atlamayın

Yeni bir romantik partner bulma konusunda bir aciliyet duygusu hissedebilirsiniz, ancak sözde “geri tepme” ilişkileri, önceki ilişkinizi sürdürmenizi engeller. 

Yakın zamanda sona eren bir ilişki üzerinde düşünmek için zaman ayırmazsanız, kalıpları tekrarlayabilir veya aynı hataları yeni bir ilişkide yapabilirsiniz.

Faydalı olmadığını bilseniz bile eski düşünce ve davranış biçimlerinden kurtulmak zor olabilir. Ancak tanıma, değişiklik yapmanın ilk adımıdır. 

Kırık Kalp
Kırık Kalp

Kırık Kalp Onarmak için Hazır Olduğunuzda Tekrar Deneyin

Bazen insanlar bir çiftin parçası olmaya alıştıklarında bekarlıkla baş etmekte zorlanırlar. Bu uzun vadeli bir ilişki sona erdikten sonra özellikle doğru olabilir. 

Tek bir insan kimliğinizi ile mücadele ediyorsanız, değerinizi kim olduğunu, birlikte olduğun değil kim geldiğini hatırlamaya çalışın. 

Kendi başınıza olmak size kendinize odaklanma fırsatı verir – ancak başkalarıyla ilgilenmeye alışkınsanız ve genellikle kendi ihtiyaçlarınızı düşünmekten daha kolay bulursanız bu zor olabilir. 

Bazen, kendi başlarına sosyalleşme konusunda kendinden emin olmayan insanlar, bir çiftin parçası olduklarında sosyal ortamlarda daha rahat olurlar. Diğerleri, bir ilişki içinde olsunlar ya da olmasınlar sosyal olmaktan hoşlanabilirler, ancak bir ayrılıktan sonra dışarı çıkmaya direnebilirler.

Sosyal durumlardan kaçınma eğilimi, genellikle eski bir partneri veya ilişki hakkında soru sorabilecek tanıdığınız birini görme endişesi ile size eski sevgiliyi hatırlatacak yerlerden, etkinliklerden ve insanlardan kaçınma isteğinin bir karışımıdır.

Acele etmenize gerek olmasa da, zaman geçtikçe başka bir ilişki olasılığına açılmaya başlayabilirsiniz.

Özellikle incindikten sonra tekrar aşık olmayı düşünmek korkutucu olabilir, ancak kırık bir kalbin acısı ne kadar derin olursa olsun, aşkı da aynı derecede derinden deneyimlediğiniz anlamına geldiğini hatırlamaya çalışın.

Beklenmedik yerlerde ortaya çıkabileceğinden, aşk sizi bulduğunda bir ilişki aramayabilirsiniz. Daha bilinçli bakıyorsanız, dışarı çıktığınızda başkalarıyla tanışmaya açık olun ve hoşunuza giden yerleri ve etkinlikleri seçin.

Bir spor takımı veya yerel kütüphane, kendiniz olmaktan daha güvenli ve rahat hissettiğiniz yerlerde başkalarıyla olumlu bağlantılar kurma ve kalıcı ilişkiler (hem arkadaşlar hem de romantik ortaklar) bulma olasılığınız daha yüksektir.

Kırık Kalp Onarmak için Affedin 

Eski sevgilinizi affetmek zaman alabilir ve özellikle incinmiş veya ihanete uğramışsanız, kolay gelmeyebilir. Birini affetmenin, onun incitici davranışlarını ve eylemlerini göz yumduğunuz anlamına gelmediğini unutmamak önemlidir .

Aslında, bazen affetme eylemi diğer kişiyle ilgili değildir. Bağışlama yerine varmak, artık sizin için sağlıklı olmayan bir kişiye ve duruma zaman ve enerji harcamayı bırakmanıza izin verir .

Kırık bir kalbi onarmak ve hayatına devam etmek için affetmeye hazır olman gereken başka biri var: kendin.

Eski sevgilini affetmeyi daha kolay bulabilirsin ama sahip olacağın en uzun süreli ve en güçlü ilişkinin kendinle olduğunu unutma.

Geçmişi değiştiremezsin ama ondan öğrenebilirsin. İster bekar ister bir ilişki içinde olun, hataların tekrarlanmasını önlemek, büyümenize izin vermek ve öz sevgiyi geliştirmeye devam etmek için her zaman davranışları değiştirebilir veya paradigmanızı değiştirebilirsiniz.

Kırık Kalp İyileştirme Rehberi Adlı Yazımızı Beğendiyseniz Aşk Bölümünden Daha Fazla Benzer İçeriğe Göz Atabilirsiniz..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu