Cilt BakımıGüzellik

Keçi Sütü Sabunu Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Keçi Sütü Sabunu Nedir?

Keçi sütü sabunu son zamanlarda popülerlik kazanmıştır, ancak kozmetik ve sabunlar için keçi sütü ve diğer yağların kullanılması binlerce yıl öncesine dayanmaktadır

Bir asidin – katı ve sıvı yağların – kostik adı verilen bir baz ile birleştirilmesini içeren, sabunlaştırma olarak bilinen geleneksel sabun yapım süreci ile yapılır.

Çoğu sabunda kostik su ve sodyum hidroksitin birleştirilmesiyle yapılır. Bununla birlikte, yapılırken su yerine keçi sütü kullanılır ve doğal olarak oluşan yağlar nedeniyle daha kremsi bir kıvam sağlanır.

Keçi sütü hem doymuş hem de doymamış yağlar açısından zengindir ve bu da onu sabun üretimi için ideal kılar. Doymuş yağlar sabunun köpürmesini veya kabarcık oluşumunu artırırken doymamış yağlar nemlendirici ve besleyici özellikler sağlar.

Ek olarak, sağlıklı, besleyici yağların içeriğini daha da artırmak için zeytin veya hindistancevizi yağı gibi diğer bitki bazlı yağlar kullanılabilir.

ÖZET

Sabunlaştırma işlemiyle yapılan geleneksel bir sabundur. Doymuş ve doymamış yağ oranı doğal olarak yüksek olan keçi sütü, kremsi, yumuşak ve besleyici bir sabun oluşturur.

Faydaları Nelerdir

Keçi sütü sabunu, cildinizin harika görünmesini ve hissetmesini sağlamaya yardımcı olabilecek birçok faydalı özelliğe sahiptir.

1. Nazik temizleyici

Ticari olarak üretilen sabunların çoğu, cildinizi doğal nem ve yağlardan arındırarak kuru ve gergin hissetmenize neden olan sert yüzey aktif maddeler içerir.

Cildinizin doğal nemini korumak için cilt bariyerindeki doğal yağları çıkarmayan ürünler kullanmak en iyisidir.

Keçi sütü sabunu yüksek miktarda yağ içerir, özellikle kaprilik asit , cildin doğal yağ asitlerini çıkarmadan kiri ve kalıntıları nazikçe temizlemeye izin verir.

2. Besinler açısından zengin

Keçi sütü, cilt zarının büyük bir bölümünü oluşturan yağ asitleri ve kolesterol açısından zengindir. Cildinizde bu bileşenlerin eksikliği kuruluğa ve tahrişe neden olabilir.

Ayrıca süt, yaşlanma karşıtı özelliklere sahip olduğu gösterilen yağda çözünen bir vitamin olan iyi bir A vitamini kaynağıdır.

Son olarak, sağlıklı bir cilt zarını desteklediği gösterilen bir mineral olan selenyum için iyi bir kaynaktır . Kuru cilt gibi sedef hastalığı semptomlarını bile iyileştirebilir.

Bununla birlikte, keçi sütü sabunundaki besin seviyeleri büyük ölçüde üretim sırasında eklenen süt miktarına bağlıdır ve bu genellikle özel bilgidir. Ayrıca, araştırma eksikliği nedeniyle bu besinlerin ne kadar etkili olduğunu bilmek zor.

3. Kuru cildi iyileştirebilir

Kuru cilt – kseroz olarak bilinir – ciltteki düşük su seviyelerinin neden olduğu bir durumdur.

Normalde cildinizin lipid bariyeri nem kaybını yavaşlatır. Bu nedenle düşük lipid seviyeleri aşırı nem kaybına ve kuru, tahriş olmuş ve gergin cilde neden olabilir.

Sedef hastalığı ve egzama gibi belirli kuru cilt rahatsızlıkları olan kişilerin ciltlerinde genellikle kolesterol, seramidler ve yağ asitleri gibi daha düşük lipid seviyeleri bulunur.

Kuru cildi iyileştirmek için lipit bariyeri restore edilmeli ve yeniden nemlendirilmelidir. Yüksek kolesterol ve yağ asidi seviyeleri, daha iyi su tutulmasına izin vermek için nem sağlarken eksik yağların yerini alabilir.

Ek olarak, sert sabunların kullanılması cildin doğal nemini soyarak kuru cildi kötüleştirebilir. Keçi sütü sabunu gibi yumuşak, yağ açısından zengin bir sabun kullanmak cildin nemini destekleyebilir ve yenileyebilir.

Keçi sütü sabunu, cildinizi pul pul dökebilecek bileşikler içerir.

Keçi Sütü Sabunu
Keçi Sütü Sabunu

4. Doğal eksfoliyan

Alfa-hidroksi asitler (AHA’lar) , doğal pul pul dökülme yetenekleri nedeniyle yara izleri, yaşlılık lekeleri ve hiperpigmentasyon gibi çeşitli cilt koşullarını tedavi etmek için kullanılır

Bu sabunda bulunan ve doğal olarak oluşan bir AHA olan laktik asidin, ölü deri hücrelerinin üst tabakasını nazikçe çıkararak daha genç bir cilde izin verdiği gösterilmiştir.

Dahası, laktik asit en nazik AHA’lardan biri olarak bilinir ve bu da onu hassas cilde sahip olanlar için uygun bir seçenek haline getirir.

Bununla birlikte, içerisindeki AHA’ların miktarı bilinmemektedir, bu da cildi eksfoliye etmede ne kadar etkili olduğunu bilmeyi zorlaştırmaktadır. Bu nedenle, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

5. Keçi Sütü Sabunu Sağlıklı bir cilt mikrobiyomunu destekler

Cildinizin yüzeyindeki sağlıklı bakterilerin toplanması olan sağlıklı bir cilt mikrobiyomunu destekleyebilir.

Nazik kir çıkarıcı özellikleri nedeniyle cildinizin doğal lipidlerini veya sağlıklı bakterilerini soymaz. Cildinizin mikrobiyomunu korumak, patojenlere karşı bariyerini iyileştirir, akne ve egzama gibi çeşitli cilt bozukluklarını potansiyel olarak önler.

Ayrıca keçi sütü, laktik asit üretiminden sorumlu olan Lactobacillus gibi probiyotikler içerir . Cilt de dahil olmak üzere vücutta anti-inflamatuar etkilere sahip olduğu gösterilmiştir.

Ancak keçi sütü sabunu ve cilt mikrobiyomu üzerine herhangi bir araştırma mevcut değildir, bu nedenle çalışmalara ihtiyaç vardır. Bununla birlikte, bu sabunu kullanmak, cildin doğal bariyerini sıyıran güçlü ve sert yüzey aktif maddelerle yapılan sabundan muhtemelen daha iyi bir alternatif olacaktır.

6. Keçi Sütü Sabunu Akneyi Önleyebilir

Laktik asit içeriği nedeniyle keçi sütü sabunu akneyi kontrol etmeye veya önlemeye yardımcı olabilir .

Laktik asit, gözenekleri kirden, yağdan ve aşırı sebumu temizleyerek akneyi önlemeye yardımcı olan ölü cilt hücrelerini nazikçe temizleyen doğal bir eksfoliyandır.

Ayrıca naziktir ve cildin nemini korumaya yardımcı olabilir. Bu, cildi kurutabilen ve potansiyel olarak aşırı yağ üretimine ve tıkanmış gözeneklere yol açabilen sert bileşenler içeren birçok yüz temizleyiciden farklıdır.

Umut verici olsa da akne tedavisi kişiden kişiye değişir. Bu nedenle, cildiniz için en iyi ürünü kullandığınızdan emin olmak için dermatoloğunuza veya diğer sağlık uzmanınıza danışın.

ÖZET

Cildin beslenmesini ve nemli kalmasını sağlamak için sağlıklı bir cilt bariyerini desteklemeye yardımcı olabilecek yağ asitleri bakımından zengin nazik bir temizleyicidir. Ayrıca, yüksek laktik asit içeriği cildin pul pul dökülmesine yardımcı olabilir, bu da akne olanlara fayda sağlayabilir.

Keçi Sütü Sabunu Nerede Bulabilirsiniz?

Popülerlik kazansa da, tüm mağazalarda stoklanmaz.

Çoğu keçi sütü sabunu, küçük işletme sahipleri tarafından el yapımıdır, ancak daha büyük perakendecilerin de genellikle birkaç seçeneği vardır.

Ayrıca keçi sütü sabunu satın alabilirsiniz. hızlı bir arama ile keçi sütü sabunu alışveriş sayfasına ulaşın..

Son olarak, cilt hassasiyetiniz veya alerjiniz varsa, lavanta veya vanilya gibi ilave koku içermeyen bir sabun seçin, çünkü bunlar semptomlarınızı tahriş edebilir veya kötüleştirebilir.

Yazımız Hoşunuza Gittiyse Güzellik Kategorisinden Daha Fazla Benzer İçeriğe Göz Atabilirsiniz..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu