Yaşam

Kararan Gümüş Nasıl Parlatılır? Evde Neler Yapabiliriz?

‘Kararan Gümüş Nasıl Parlatılır’ sorusu hepimizin sorduğu bir soru. Gümüş takılar, süsler ve mutfak eşyaları zamanla parlaklıklarını kaybetme ve parlama eğilimindedir. Bu kararmadır – havadaki gümüş ve kükürt arasındaki kimyasal reaksiyonun bir sonucudur. Ancak takılarınızı kusursuz gümüş halinde muhafaza etmek için mutlaka temizlemeli ve düzenli olarak bakımını yapmalısınız. Neyse ki, gümüşü temizlemek sıkıcı olmak zorunda değil. Tuz ve kabartma tozu gibi birkaç ev eşyası ile gümüş eşyalardaki kararmaları kolayca giderebilirsiniz.

İşte kararma, cilalama ve gümüş eşyaları temizlemenin bazı basit ve ucuz yolları. Gümüşünüzü temizlemek için hangi yöntemi seçerseniz seçin, uygulayabileceğiniz iyi bir temel kural vardır:

Kararan Gümüş Nasıl Parlatılır 1. Kabartma tozu ve alüminyum folyo

Bu, gümüş takıları temizlemenin popüler ve kolay yollarından biridir. Şimdi, gümüş takılarınız sararırsa veya siyaha dönerse bu çok basit yöntemi kullanarak efekti tersine çevirebilirsiniz. Pahalı bir ürün almanıza gerek yok, bunu evinizde bulunan eşyalarla yapabilirsiniz. En zor kararma durumlarında bu düşük maliyetli ve kolay yöntem, mücevherlerinizi 30 saniye – 3 dakika içinde (gümüşünüzün durumuna bağlı olarak) temizleyecektir.

İlk önce suyu kaynatın. (Kasenin üst kısmına ulaşacak kadar su olması gerektiğini unutmayın). Ardından, kasenizi / kabınızı alın ve parlak tarafı yukarı gelecek şekilde alüminyum folyo ile hizalayın. Bundan sonra, kaseye her bir bardak su ile 1 yemek kaşığı kabartma tozu ekleyin ve çözelti köpürecektir.

Şimdi, gümüş takıları hemen tabağa yerleştirin, takıların alüminyum folyoya değdiğinden emin olun – bu, kimyasal reaksiyonun gerçekleşmesi için sürecin önemli bir parçasıdır. Çözelti içinde 2-5 dakika bekletin.

Eğer kararma seviyesi gerçekten kötüyse 10 dakikaya kadar bırakabilirsiniz. Sonunda takıları güvenli bir şekilde çıkarın; soğuk su altında durulayın ve kuru temizleme bezi ile temizleyin. Bu kadar! Şaşırmaya hazır olun! Kararan

Kararan gümüş nasıl parlatılır
Kararan gümüş nasıl parlatılır

2. Limon ve Tuz banyosu

Bu yöntem daha çok putları ve puja kaplarını günlük olarak temizlemek için kullanılır. Bu yöntemi kullanmak için bir limonu 3 yemek kaşığı tuz ve sıcak su ile bir kaseye sıkmanız ve kararmış bileziği 5 dakika orada dinlenmeye bırakmanız yeterlidir. Bittiğinde, çıkarın ve yumuşak bir bezle ovalayın. Bunu yapmak, lekeyi çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

Not: Lekeyi kaldırmak için beyaz bir gümüş temizleme bezi yardımcı olabilir. Normal bez ile çok fazla çaba sarf etmeniz gerekir ve mükemmel sonuçlar getirmez.

Kararan gümüş nasıl parlatılır
Kararan gümüş nasıl parlatılır

Kararan Gümüş Nasıl Parlatılır 3. Ketçap

Ketçap’ı evde gümüş eşyaları temizlemek için de kullanabilirsiniz. Sadece bir kağıt havluya az miktarda ketçap sıkmanız ve kararmış bölgelere hafifçe sürmeniz yeterlidir. Gümüşün parlamıyorsa, ketçapı 15 ila 20 dakika bekletin, ardından yumuşak bir bezle ovalayın ve durulayın. Şamdanlar veya süslü gümüş eşyalar gibi dokulu ayrıntılara sahip öğeler için bu yöntemi kullanıyorsanız, çatlaklar arasında temizlemek için bir diş fırçası kullanabilirsiniz.

4. Çamaşır deterjanı

Çamaşır deterjanı ayrıca kararmayı gidermek için eski ve popüler bir çözümdür. Küçük bir bardak deterjanı bir kase sıcak suya dökmeniz ve gümüş takıları içine yerleştirmeniz yeterlidir. 5-7 dakika bekletin, çıkarın ve bir bezle ovalayın. Çamaşır deterjanı suyla reaksiyona girerek köpüklü bir madde oluşturur. Karanlığı kaldıracak ve mücevherlerdeki kiri veya pisliği temizleyecektir – en iyi yanı, harika kokuyor!

5. Diş macunu

Diş macunu, kolay gümüş temizleme yöntemlerinden biridir. Sadece bir tabağa bezelye büyüklüğünde diş macunu alın ve cilalamak ve lekeyi temizlemek için mücevher veya gümüş eşyayı dairesel hareketlerle ovalayın. 5 dakika bekletin ve ardından diş macununu suyla durulayın. Bu işlemden sonra gümüş eşya temizlenir.

Kararan Gümüş Nasıl Parlatılır 6. Sirke

Sirke, su ve kabartma tozu birlikte kararmış gümüşleriniz de dahil olmak üzere birçok şey için harika bir seçenek. Bu yöntemi kullanmak için bir kase ılık suda 1/2 bardak beyaz sirke ile 2 yemek kaşığı karbonatı karıştırmanız yeterlidir. Gümüşün iki ila üç saat ıslanmasına izin verin. Ardından soğuk suyla durulayın ve kurumasını bekleyin.

7. El Dezenfektanı

Devam eden koronavirüs pandemisi ile el dezenfektanları en kolay bulunabilen üründür. Bununla birlikte, el dezenfektanı sadece mikroplarla savaşmakla kalmaz, aynı zamanda gümüşten kiri, kiri ve lekeyi çıkarmak için de harika bir tekniktir. Kuru bir bez üzerine birkaç damla sıkın ve gümüşü cilalamaya başlayın.

Gümüş, hava ve ışığa maruz kaldığı sürece, gümüşü depolamak ve kararma sürecini yavaşlatmak için kararır. Saç kreminizi gümüşünüz üzerinde önleyici bir tabaka olarak kullanabilir veya gümüşünüzü kararmaya karşı dayanıklı bir gümüşçü kumaşından yapılmış kararmaz bir çantada saklayabilir veya kolay bir geçici çözüm oluşturabilirsiniz.

Kararan Gümüş Nasıl Parlatılır Adlı Yazımızı Beğendiyseniz Yaşam Bölümünden Daha Fazla Benzer İçeriğe Göz Atabilirsiniz..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu