GüzellikSaç Bakımı

Kanola Yağı Nedir? Saça Faydaları Nelerdir?

Kanola Yağı Nedir? Saça Faydaları Nelerdir? Saçlarınızı doğal halleriyle kullanmaya karar verdiyseniz, saç yolculuğunun en büyük zorluklarından birinin doğru ürünleri bulmak olduğunu da biliyorsunuzdur. Doğal yağlar, daima bu konudaki en büyük destekçilerimiz. Nane yağı, zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı gibi saçlarınız için birçok besleyici yağ var… Peki kanola yağını daha önce hiç duydunuz mu?

Yemeklik yağ olarak öne çıkmasına rağmen, kanola yağının sağlık ve güzellik açısından belgelenmiş birçok faydası bulunuyor. Ama kanola yağı nedir ve saçlarımız için tam olarak ne yapar? Saçlar için kanola yağı hakkında daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Kanola Yağı Nedir? Saça Faydaları Nelerdir?

Kanola yağı nedir?

Kanola yağı, erusik asit oranı düşük bir kolza tohumu çeşidi olan kanola tohumundan elde edilir. Esas olarak batı Kanada’nın kır bölgelerinde yetiştirilir. Aslında çok yönlü ve popüler yemeklik yağlardan biri olsa da aynı zamanda sayısız güzellik ve sağlık faydasına sahiptir. Bu yüzden nemlendirmek ve güçlendirmek için saça, cilde ve tırnaklara uygulanabilir.

Kanola yağı ayrıca birçok saç bakımı sorunu için güvenilir bir çözüm olarak kabul edilen aktif bir bileşen olan E vitamini içerir. İçeriğiyle saç sağlığını desteklese de elbette ciddi saç dökülmesi durumlarında bir tedavi olarak kullanılmamalıdır. Bu gibi durumlarda, daima bir tıp uzmanından tavsiye almanız gerektiğini unutmayın.

Yine de kanola yağı donuk saçları canlandırabilir, saç köklerini onarabilir ve saç derisine kan dolaşımını iyileştirebilir.

Kanola yağının saç için faydaları

Kanola yağının mutfakta yaygın olarak kullanılmasının sizi aldatmasına izin vermeyin: Bu alçakgönüllü bileşen saç sağlığınızı iyileştirmenin en iyi yollarından biri olabilir. Yukarıda da kısaca açıkladığımız gibi bu yağın etkileyici miktarda faydası var ve saçınıza ihtiyacı olan nemi kazandırarak farklı konularda iyileşme sağlayabilir.

Saç büyümesini destekler

Kanola yağı, içerdiği yağ asidi sayesinde saça ve saç derisine büyük faydalar sağlar. Yüksek oranda oleik asit (%60) ve %20 linoleik asit içerir. Linoleik asit dokuda hafiftir, saç derisini nemlendirmek ve saç büyümesini teşvik etmek için mükemmel bir şekilde çalışır.

Kanola Yağı Nedir? Saça Faydaları Nelerdir?

Saçı nemlendirir ve yumuşatır

Saçın gelişimi için nem ve protein dengesine ihtiyacı vardır. Nem, saçın esnekliğini korumaya yardımcı olur. Nem olmadan saç kuru, kırılgan hale gelebilir ve kırılma riskiyle karşı karşıya kalabilir. Dolaşıklığı açarken, şekillendirirken veya başka herhangi bir işlem gerçekleştirirken yumuşak, esnek ve nemli saçlara sahip olmak önem taşır. İşte kanola yağıyla saçlarınızı nemlendirebilir ve yumuşatabilir.

Kepeği önler

Kanola yağı, kepek tedavisine ve önlenmesine de yardımcı olabilir. Şiddetli kepek, kişinin saç derisini sert bir şekilde çizmesine neden olabilir; onu yaralayabilir ve saç köklerinde saç büyümesini azaltabilecek iltihaplanmaya sebebiyet verebilir. Kanola yağının ise anti-inflamatuar bileşikler içerdiği için tüm bu sorunları engelleyebilir.

Saç dökülmesini en aza indirir

E vitamini tüketmenin yanı sıra bu vitamini topikal olarak uygulamak saç derisindeki oksidatif stresi en aza indirebilir, böylece saçlarınız düzgün bir şekilde uzayabilir. Kanola yağının ayrıca saçı gençleştirme kabiliyeti de var.

E vitamini, saç dökülmesini en aza indirmeye çalıştığı için sağlıklı saç büyümesini destekleyen önemli antioksidanlardan biri.

Kanola Yağı Nedir? Saça Faydaları Nelerdir?

UV koruması sağlayabilir

Çoğumuz güneş hasarını cilde bağlarız, ancak saçlarımız da güneşin UV ışınlarından zarar görebilir. Uzmanlar saçlar için SPF’nin gerekli olup olmadığını sorgulasa da sıcak günlerin potansiyel etkisinin farkında olmak önemli. Saçınızın doğal olarak ürettiği yağ onu güneşten koruyabilse de kanola yağı, UV koruması sağlamada yardımcı olabilir.

Parlaklığı artırır

Doymuş ve doymamış yağ asitleri saçın lipid içeriğinin %85’ini oluşturur. Lipitler saçtaki parlaklığı arttırmaktan ve etkilemekten sorumludur. Kanola yağı kabarmayı yatıştırabilir ve saçta parlaklık yaratabilir.

Saç için kanola yağı nasıl kullanılır?

Kanola yağının sunduğu faydaları deneyimlemenin birkaç yolu var.

  • Şampuan öncesi bakım olarak: Saç büyümesi için kanola yağını biberiye veya limon otu yağı ile karıştırın ve şampuanlamadan önce saç derisine yaklaşık 20 dakika masaj yapın.
  • Saç maskesi olarak: Saçınızın nem seviyesini artırmak için kanola yağını Hindistan cevizi yağı ile karıştırın ve saç maskesi olarak kullanın. Şampuanlamadan önce yaklaşık 30 dakika bekletin.
  • Saç tedavisi olarak: Saçınızın uzunluğuna bağlı olarak, uçları ve saç derisini doyurmak için 1-2 yemek kaşığı kanola yağını kullanın. Yağı kuru saça masaj yaparak uygulamak ve ardından sıcak bir havluyla 15 dakika kadar kapatmak saç köklerine ve saç derisine daha iyi nüfuz etmesini sağlayacaktır. Ayrıca, iyice durulamadan önce yağı saçlarınıza eşit olarak dağıtmak için geniş dişli bir tarak kullanmayı deneyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu