GüzellikSaç Bakımı

Kahkül Nasıl Kesilir? Evde Kahkül Kesimi İpuçları

Kahkül Nasıl Kesilir? Stilinizde biraz değişiklik yapmak istiyor ama radikal kararlar almaktan çekiniyorsanız, sizin de ilk aklınıza gelen daima saç modelinizde değişiklik yapmak olmuyor mu? Saçları boyatmak, kestirmek hatta farklı bir yerden ayırmak bile farklı görünmenize ve kendinize iyi hissetmenize neden olabilir. Tabii burada kahkülün payını da unutmamak gerek. Çoğu kadın hayatında en az bir kez kahkül kestirmiş ya da en azından kahkül kestirmeyi düşünmüştür. Eğer siz de hayatınızın o dönemindeyseniz ve elinize makas alıp kahkül kesecekseniz, önce bu konuya dair tüm detayları keşfetmekle işe başlayın.

Kahkül Nasıl Kesilir? Evde Kahkül Kesimi İpuçları

Kesmeden önce bilinmesi gerekenler

Sosyal medyada evde kahkül kesimi videolarına denk geliyor musunuz? Özellikle son zamanlarda viral olan facia ile sonuçlanan kahkül kesim videoları insanı korkutmuyor da değil. Aslında kahkül kesiminin bu kadar zor ya da komplike bir durum olmadığını söyleyelim. Dikkat etmeniz gereken noktaları bildikten ve özenli davrandıktan sonra istediğiniz modeli elde etmeniz mümkün.

Öncelikle kendinize bir kuaför makası edinmelisiniz. Eğer evde herhangi bir iş kullandığınız makas ile keserseniz saç uçlarınızın kırılmasına neden olabilirsiniz. Bu yüzden profesyonel bir makas evde yapılan kesimlerde oldukça önemli. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da, evde kesim yaparken daima istediğiniz boydan daha uzun bir kesim yapmalısınız. Saçınız uzun kaldığında onu kısaltmak kolay fakat istediğinizden daha kısa olursa, onu uzatmak için bir süreye ihtiyacınız olacak.

Eğer ilk defa deneyecekseniz, sevip sevmeyeceğinizden emin olmak için saçınızı bir atkuyruğu yapıp, atkuyruğunun ucunu öne alarak bir deneme yapabilir ya da takma kahkül ile de test edebilirsiniz.

Hangi yüz tipine yakışır?

Doğru kahkül modelini seçtikten sonra aslında her yüz tipine yakışabilir. Burada öncelikle yüz şeklinizi bilmeniz önemli.

Detaylara gelecek olursak; eğer yüz şekliniz köşeli denilen kare, dörtgen gibi bir yapıdaysa, çene kemikleriniz belirgin ise, yüzünüzün daha yuvarlak görünmesini sağlayarak yüz hatlarınızı yumuşatabilir. Ayrıca kaşınızın üstü bir hizada kesim yaparak yüzünüzün daha orantılı görünmesini de sağlayabilirsiniz.

Çenenizin daha ince uzun, alnınızın daha geniş olduğu kalp şeklinde bir yüzünüz varsa kahkül sayesinde daha oval bir görünüm elde edebilirsiniz. Sadece kahküllerinizi ince değil, daha dolgun ve gür şekilde kesmelisiniz.

Oval yüz tipleri ise, genellikle her saç modelinin yakışmasıyla bilinir. Oval bir yüz şekliniz ve geniş bir alnınız varsa, size oldukça yakışacaktır.

Kahkül Nasıl Kesilir? Evde Kahkül Kesimi İpuçları

Yuvarlak yüze kahkül nasıl kesilir?

Yuvarlak yüz hatlarınız varsa, yüzünüzün daralmasına neden olabilir. Bu yüzden genellikle yuvarlak yüzler kahkülden daha uzun olan ve yandan ayrılarak kullanılan perçem modellerine yönelir. Perçem, perde kahkül gibi alnınızı tam olarak kapatmayan modelleri deneyerek yüzünüzün küçülmemesini sağlayabilirsiniz.

4 Adımda kolay kahkül nasıl kesilir?

Adım 1: İnce bir tarak yardımıyla saçınızın ön kısmından istediğiniz kalınlığa bağlı olarak bir tutam saçı yüzünüzün önüne alın. Elleriniz ile saçınızı yüzünüzün önüne getirerek V şeklinde görünüp görünmediğini kontrol edin.

Adım 2: Ayırdığınız saç tutamı dışında kalan saçları tarak ile iyice tarayın ve arkadan toplayın. Yan kısımlara özellikle dikkat etmelisiniz. Yanlardan çıkan saçları da keserseniz kahkül modeliniz istediğiniz gibi olmayabilir.

Adım 3: Ön kısımda kalan saçları elleriniz ile dolayarak bir burgu görünümü yaratın. (Tekrar hatırlatalım; istediğiniz uzunluğun biraz daha altından kesim yaparak olası hataların önüne geçebilirsiniz) Burgunun ucundan makası yatay şekilde tutarak kahkülünüzü kesin.

Adım 4: Uç kısımların küt olmasını önlemek ve kolay şekillendirmek için makası dik tutarak uçlardan minik minik kırpın. Bu sayede kahkül yüzünüzün önüne daha kolay düşecek.

Şekillendirmek için fön makinesini 45 derecelik bir açı ile aşağıya doğru tutun ve bir tarak yardımıyla kahküllerinizi tarayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu