GüzellikSaç Bakımı

Kabarık Saçlar için Bakım Tüyoları

Kabarık saçlar için bakım nasıl yapılır? Herkesin saç tipi ve saç şekli birbirinden farklıdır. İnce telli, kalın telli, kıvırcık, düz, dalgalı birçok saç tipi ve saç şekli bulunur. Tabii bir de aslında bu kategorilere girmese de kabarıklar saçlar vardır. Genellikle kalın telli saçların karşılaştığı kabarma durumu saçlarınız bir de kıvırcık ya da dalgalıysa daha çok kabarmaya meyilli olabilir. Gün içinde elektriklenen ve kabaran saçları dizginlemek çoğu zaman zor olabildiğinden eğer bu saç tipine sahipseniz, sabah fön çekip çıktığınız saçlarınızı öğleden sonra bir atkuyruğu yapmak durumunda kalabilirsiniz.

Eğer kabarık saçlarınızın nedenini merak ediyorsanız, bu konuda yapılan çalışmalarda kabarık saçlar genellikle genetiğe dayalı olduğu saptanmıştır. Yani hepimiz saç dokumuzu ve saçlarımızın yapısını aslında ailemizden alırız. Tabii eğer sadece son zamanlarda kabaran saçlarınız varsa bunun nedeni hormonlar ya da hamilelik gibi durumlar da olabilir. Gelin kabarık saçlar için bakım önerilerimize bakalım…

Kabarık Saçlar için Bakım Tüyoları

Kabarık saçların avantajları

Aslında genel olarak olumsuz bir durum gibi bahsetmiş olsak da, kalın telli saçların birçok avantajı vardır. Bunlardan ilki aslında çoğu kişinin ince telli saçlarından şikayetçi olmasıdır. İnce telli saçlar daha az görünür ve tabii gün boyu sönük bir görünümde de olabilir. Aynı zamanda çabuk yağlanır ve sık yıkama gerektirir. Fakat kalın telli saçlar gürdür, hacimlidir ve kolay kolay yağlanmaz.

Ayrıca kalın telli saçlar oldukça esnektir bu da ince telli saçlara göre daha dayanıklı olmasını sağlar. Yani ısı ile şekillendirici aletlerin ince telli saçlara verdiği zararı kalın telli saçlar çok sık yaşamaz. Saç uçlarında kırılmalar meydana gelmesi için uzun süre ısıya maruz kalma ve bakımsızlık gerekir.

Son olarak saçınızı her gün yıkamamak aslında saç sağlığını güçlendirmeye yardımcı olur çünkü saç derisinin doğal yağlarının saçı kaplamasını ve korunmasını sağlar. Çok sık yıkamak saçı bu doğal yağlardan arındırır. Kalın telli saçlar kolaylıkla yağlanmadığı için çok sık yıkama gerektirmez.

Kabarık saçların dezavantajları

Tabii ki kabarık saçları yıkamak ve şekillendirmek biraz zaman alabilir. Kalın saç telleri genellikle ince saç tellerine göre daha uzun süren bir şekillendirme ister. Aynı zamanda şekli de kolaylıkla bozulmaya yatkındır. Yani saçlarınızı düzleştirdikten birkaç saat sonra bozulma durumu yaşamanız olası. Ayrıca kalın telli saçlar çok daha gür olma eğilimindedir ve bu da daha fazla şampuan, daha fazla saç kremi ve daha çok şekillendirici ürün kullanmanız gerektiği anlamına gelebilir.

Kabarık Saçlar için Bakım Tüyoları

Kabarık saçların şekillendirilmesi ve bakım tüyoları

Kabaran saçlarınız varsa muhtemelen en çok ihtiyaç duyduğunuz şey bakım ve şekillendirme tüyoları olabilir. Sizin için kendinize uygun şekilde düzenleyebileceğiniz bakım tüyolarımız var.

Kendinize uygun bir şampuan seçin

Bir saç bakımının en önemli noktası kesinlikle duşta yapılan bakımlardan geçiyor. Bu da tabii ki doğru şampuan ve saç kremini kullanmayı ifade ediyor. Öncelikle saçınızı tanıyın ve saç ihtiyaçlarınızı belirleyin. Kepek ile mi mücadele ediyorsunuz? Yoksa yıpranma karşıtı bir bakıma mı ihtiyacınız var? Bu soruların cevabını verdikten sonra Yeni Dove Doğal Seri Şampuanları arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

Haftada bir saç maskesi kullanın

Saç maskeleri birçok saç tipi için, özellikle kuru veya yıpranmış saçlar için oldukça faydalıdır. Saçın ihtiyacı olan nemi sağlayan saç maskelerini bakım rutininiz arasına mutlaka dahil edin. Bu maskeler saçlarınızı besler ve güçlendirir. Zeytinyağı veya hindistancevizi yağı gibi doğal malzemeler kullanarak kendi saç maskenizi de hazırlayabilirsiniz. Haftada bir uygulamayı alışkanlık haline getirmenizde fayda var.

Daima ısıya karşı koruyucu ürün kullanın

Saç tipiniz ne olursa olsun saçlarınızı ısıya karşı korumak şeklinin bozulmasını engeller. Tabii sadece şeklinin bozulmasını değil olası yıpranma ve kırılmalara karşı da koruma sağlar. Bu yüzden saçlarınızı kuruturken kurutma makinesi kullanmadan kendi halinde kurumaya bırakabilirsiniz. Kullanmanız gereken zamanlar ve ısı ile şekillendirici aletler öncesinde de ısıya karşı koruyucu bir ürün kullanabilirsiniz.

Şekillendirme için kendinize trend aksesuarlar edinin

Saçlarınızın anlık kabarmalarını dizginlemek için kendinize bu yazın trendi saç aksesuarlarından edinebilirsiniz. Boncuklu tokalar, küçük çiçekli tokalar, bandanalar ve daha birçok saç aksesuar modeli ile saçlarınızı şekillendirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu