Yaşam

İlişki Nasıl Kurulur? Uzun Süreli İlişki Sırları

İlişkinin sağlamlığını belirleyen en önemli unsur samimiyettir. Peki terapistlere göre uzun süreli ve sağlıklı bir ilişki nasıl kurulur? Nasıl sağlam ilişkiler oluşturabiliriz?

Love Discovery Institute‘un kurucu ortağı ve bir ilişki terapisti olan Carolina Pataky“Yakınlık, insan ilişkilerinin özüdür insanlar kişisel ilişkilerinde o yakınlığı ararlar. Sağlıklı ilişkiler ararken ve sürdürürken, yakınlık temel bir psikolojik ihtiyaçtır.” diyor ve bunu sadece romantik ilişkiler ekseninde düşünmememiz gerektiğini vurguluyor.

Peki yakınlık tam olarak nedir?

Aslında ‘yakınlık’ içgüdüsel olarak bildiğimiz bir ilişki türü. Pataky de “Sosyal bir olarak insan, içtenlikle kendi benliğini paylaşmasının yanında diğer kişilerin derinliğini öğrenmeyi de arzuluyor.” diyor .

Samimiyet sadece insan doğasının önemli bir parçası değildir, aynı zamanda sağlığımız ve refahımız için de hayati öneme sahip. Fragile Power’ın yazarı ve lisanslı aile terapisti olan Paul Hokemeyer, “Çalışmalar, insanların yakın bir ilişki içindeyken daha uzun, daha mutlu ve daha sağlıklı hayatlar yaşadıklarını defalarca gösterdi. Yakın ilişkilerdeki insanların daha güçlü bağışıklık sistemlerine, daha düşük kan basıncına ve daha düşük stres seviyelerine sahip olma eğiliminde olduklarını kanıtladı.” açıklamasını yapmıştı.

 Samimi İlişki Çeşitleri Nelerdir?

Pataky, yakınlığın özellikle karakterimizin yeni oluşmaya başladığı zamanlarda kurduğumuz ilişkilerle şekillendiğini söylüyor. 

Fiziksel yakınlık

Pataky, en yaygın olanın bedenlerin yakınlığını ve temasları içeren cinsel ve fiziksel yakınlık olduğunu söylüyor. Fiziksel yakınlık eylemleri arasında seks, öpüşme, sarılma ve el ele tutuşma yer alıyor. 

Duygusal Yakınlık

Fiziksel yakınlık, bazı duygularınızı dokunarak ifade etmenize izin verirken, duygusal yakınlık için kelimeleri kullanmanız gerekir. Pataky, meselenin sadece “seni seviyorum” demek olmadığını söylüyor. Asıl mesele, yıllar içinde dürüstlük ve güven temelleri üzerine bir ilişki inşa etmek.

Bilişsel Yakınlık

Pataky bilişsel yakınlığı, bir çiftin düşünce ve fikirlerini paylaşması ve bu paylaşım konusunda rahat olmaları olarak tanımlıyor. Birbirinizin farklılıklarına saygılı olurken, birbirinizin penceresinden hayata bakmanın tadını çıkartmaktan zevk alınan yakınlıklar. Derin bir iletişim kurmayı gerektiriyor. Bunu duygusal yakınlığın bir üst seviyesi olarak düşünebilirsiniz.

Yaratıcı Yakınlık

Yaratıcı yakınlık, tutkularımız aracılığıyla kendimizi ifade etmemizdir. “İster kahkaha, sanat, müzik, dans ister edebiyat şeklinde olsun bu türde kurulan yakınlık aynı zamanda kendimizi ifade etmeye çalıştığımız benliğimize de etki eder.” diyor Pataky. Bu tarz ufak paylaşımlar için herhangi bir yeteneğinizin olması da gerekmiyor. Sevdiğiniz, romanları, filmleri ve şarkıları birbirinizle paylaşmak yeterli olacaktır.

Deneyimsel Yakınlık

Pataky’e göre deneyimsel yakınlık, ortak aktiviteler yapmayı ve paylaştığınız zamandan zevk almayı içerir. Başka bir deyişle, daha yaratıcı randevu akşamlarına ihtiyacınız olabilir. “Parkta bir yürüyüş, masa oyunu oynayarak geçirilen bir gece veya hafta sonu şehir dışına çıkmak gibi şeyler olabilir.”  diye de ekliyor.

Ruhani Yakınlık

Manevi, ruhani yakınlık daha yüksek inanç ve değerleri paylaşmayı içerir. “Aynı dini görüşlere sahip olmanız gerekmiyor, şüphelerinize de ilgili olabilirler.” diyor mesela Pataky. “Bu yakınlık, bizim dışımızda güçlü bir anlamı olan bir şey bulma arzumuzu ve arayışımızı yansıtıyor. Bu bir içsel gelişim yolculuğu, bir farkındalık uygulaması, bir grup terapisi veya ortak paylaşılan bir inanç da olabilir. ” diye ekliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu