Havlu Kenarı Modelleri Nelerdir?

Havlu Kenarı Modelleri Nelerdir?
8 Aralık 2018 tarihinde eklendi, 268 kez okundu.

 HAVLU KENARI MODELLERİ

 Türk geleneklerinde var olan ve eski çağlardan beri yapıla gelen dantel, motif işi bir çok genç kızın çeyizini süslemiş evlerine daimi konuk olmuştur. Geleneklerimizde çeyizinde dantel, nakış, motif bulundurmayan kız çeyizsiz sayılır. Bu nedenle çok fazla önemsenerek yapılır danteller. Havlu kenarları, yazma oyaları, iğne oyaları, oturma oda takımı, mutfak takımı daha bir çok model çeyiz sandığını süslüyor. Dantel yapmak isteyen kişiler el becerisini göz önünde bulundurarak güzel modeller yapıyor ancak model kısıtlığından dolayı zorluklar yaşıyor. Model kısıtlığını ortadan kaldırmak için sizlere bir çok havlu kenarı modeli sunacağız. Ancak havlu kenarı modellerinin iki farklı çeşit etrafında modellendiğini unutmamalıyız: Dantelli (tığ işi) modeller ve iğne modelleri İşte havlu kenarı modelleri.

 Dantelli Havlu Kenarı Modelleri

 Genel olarak çokça tercih edilen modeller arasında bulunan dantelli havlu kenarı modelleri bir çok farklı renk ve modelde yapılıyor. Papatya desenli, lale desenli, kare desenli, sepet modelli, büzgü modelli ve daha bir çok model… İğne modelli havlu kenarına oranla daha kolay bir yapıma sahip olan dantelli havlu kenarı modelleri çeşit bakımından daha zengin bir yapıya sahip.

 İğne Modelli Havlu Kenarları 

 Dantelli havlu kenarı modellerine oranla daha zor yapıya sahip olan iğne modelli havlu kenarları süre bakımından da oldukça uzun bir zaman zarfını kaplıyor. En kolay modelin dahi 1 ayda yapıldığı iğneli modeller ağır el emeği istemekte. Dantelli modelleri yeni öğrenen herkes yapabilirken iğneli modelleri usta olamayan kişiler yapamaz. Çünkü iğneli modeller tecrübe gerektiren zor modeller. Genel olarak iğneli modellerde tercih edilenler: Mekik desenli iğne modelleri, çiçek desenli modeller, motif desenli iğneli modeller, kelebekli modeller, püsküllü modeller ve daha nicesi…

 Havlu Kenarı Nasıl Yapılır?

 Havlu kenarı yapmak isteyen bayanlar ilk olarak kolay modellerden başlayarak yapıma başlayabilir. İlk defa havlu kenarı yapmak isteyen kişiler için daha kolay modeller tavsiye ediliyor özellikle de dantel modeller tercih edilmeli. Ancak tecrübeli bayanlar videoyu izleyerek yapım aşaması verilen havlu kenarını kolaylıkla yapabilir.

 Havlu kenarı nasıl yapılır, işte cevabı videoda saklı.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Hürriyet | Sabah | Kanal D | Mahmure | Star TV | Posta |