Yaşam

Günlük Tutmak için Ne Yapabilirim?

Günlük tutmak, çoğumuz için lise yıllarında kalan unutulmuş bir alışkanlık. Peki ya size, Sage Journals’a göre birçok araştırmanın, günlük tutmanın fiziksel ve zihinsel sağlığınızı iyileştirebileceğini tutarlı bir şekilde gösterdiğini söylesek? Elbette günlük tutmayı denediyseniz ve size iyi gelmediğini düşünüyorsanız bunu bırakmanızda bir sakınca yok. Sonuçta zihinsel sağlığınızı iyileştirmenin birçok farklı yolu var.

Yine de çoğu zaman günlüğünüz, aslında nelerin üstesinden geldiğinizi size tekrar tekrar hatırlatabilecek bir yer olabilir. Bu söylediklerimiz size de hitap ediyorsa günlük tutma alışkanlığı edinerek onun zihninizin daha karanlık kısımlarına girmek için bir araç olmasına izin verin. Günlük tutmak, kararlarınızı kalıcı kılmanın da etkili bir yolu.

Günlük Tutmak için Ne Yapabilirim?

Bunu düzenli bir alışkanlık haline getirin

Düzenli bir alışkanlık oluşturduğunuzda, günlük tutmanın faydalarını gerçekten hissedeceksiniz. Örneğin her sabah ve akşam günlük tutabilirsiniz. Kalktıktan, duş aldıktan ve güne hazırlandıktan sonra, telefonunuza bakmadan günlüğünüze dönün. Güne bu şekilde başlayarak, bağlantılı bir yerden ilerleyin. Böylece değerlerinizi kontrol edebilir, gün boyunca onları yansıtan kararlar alabilirsiniz. Benzer şekilde günü günlük tutarak bitirmek de size gün boyunca nasıl göründüğünüzü kontrol etme fırsatı sunar. Günü, görünmek istediğiniz şekilde mi yaşadınız? Katkıda bulunmak istediğiniz şekilde, dünyaya katkıda bulundunuz mu?

Günlük tutma rutininiz bundan farklı görünebilir, her sabah sadece birkaç dakika günlük tutmak isteyebilirsiniz; önemli olan bunu düzenli olarak yapmanız. Günlüğünüzle bir rutin oluşturmak sizi başarıya hazırlayacak ve sizin için her gün düzenli kontrol noktası olarak hizmet edecek.

Günlüğünüzü yakınınızda tutun

Düzenli olarak sabah ve gece günlük tutsanız da günlüğünüzü yanınızda taşıyarak gün boyunca ona dönebilirsiniz. Böylece tüm düşüncelerinizi tek bir yerde tutmuş olursunuz, bu da kendi gelişiminize bakmanızı kolaylaştırır. Günlüğünüzü yakınınızda bulundurarak ayrıca pratiğinize bağlı kalma olasılığınızı da daha yüksek tutmuş olursunuz.

İhtiyaç duyduğunuz anlarda günlüğünüze dönün

Bir günlükte kendinizi sabah ve gece ifade etmeniz harika olsa da onu daha fazlası için kullanabilirsiniz. Diyelim ki gün içinde sizi strese sokan bir tartışma yaşadınız. Sakinleşmek için günlüğünüze dönebilir ve hissettiklerinizi kağıda dökebilirsiniz. Bunu yapmak yaşadığınız olayı işlemenizi ve anlaşmazlığın her iki tarafını da görmenizi sağlar.

Günlük tutmak tartışmalar, kararlar, yaratıcı arayışlar ve motivasyonunuzun azaldığı zamanlar üzerinde çalışmanıza yardımcı olacak harika bir kaynak. Ayrıca duygularınızı, adet döngünüzü ve karşılaştığınız sağlık deneyimlerini izlemek için bir araç olarak da hizmet edebilir.

Günlük Tutmak için Ne Yapabilirim?

Günlüğünüzü yargısız bir bölge yapın

Ailemiz, iş arkadaşlarımız, partnerlerimiz, arkadaşlarımız; hatta markette karşılaştığımız insanlar tarafından yargılanırız. Günlüğümüz yargılandığımızı hissettiğimiz bir yer olmamalı. Yani yargılanma korkusu olmadan özgürce günlük tutmanız önemli. Kendimizi sansürlediğimizde günlük tutmanın hayatımızdaki etkisini önemli ölçüde sınırlamış oluyoruz. Günlüğünüzün yargısız bir bölge olduğundan emin olmak için çaba gösterin.

Günlük tutma yolculuğunuzu hızlandırabilecek öneriler

  • Kendinizi ve nasıl hissettiğinizi kontrol edin: Hayatlarımız son derece yoğun. Hangi kafede olursak olalım Facebook’ta kolayca check-in yapabiliriz, peki en son ne zaman kendimize check-in yaptık? Günlüğünüzü hislerinizi kontrol etmek için bir araç olarak kullanmak, her gün kendinizle bağlantı kurmanın güzel bir yolu olabilir. Nasıl hissettiğinizi, gününüzün nasıl geçtiğini veya neyle karşı karşıya olduğunuzu keşfetmek için günlüğünüzü kullanın.
  • Gün içinde neler olduğunu düşünün: Günlük tutmak, gününüzü güzel bir şekilde yansıtmanıza yardımcı olabilir. Eylemleriniz, etkileşimleriniz, gününüzün nasıl geliştiği, neler başardığınız, nasıl hissettiğiniz hakkında yazabilirsiniz.
  • Hayatınızdaki birine gönderilmemiş mektuplar yazın: Gönderme niyeti olmadan mektup yazmak gerçekten terapötik bir uygulama olabilir. Geçmişte sizi inciten birine, hatta bugün hayatınızda aktif olarak bulunan birine bir mektup yazdığınızı hayal edin. Ne söylerdiniz? Gönderilmemiş mektupları günlüğünüze kaydetmek, birisiyle konuşmak zorunda kalmadan onunla yakınlaşmanıza yardımcı olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu