Sağlık

Ginseng Nedir? Faydaları Nelerdir?

Ginseng nedir? Faydaları Nelerdir? Ginseng, Asya ve Kuzey Amerika’da yüzyıllardır kullanılmakta. Farklı ginseng türleri konsantrasyon, hafıza ve fiziksel dayanıklılığı geliştirmek amacıyla kullanılabilir. Ayrıca depresyon, anksiyete ve kronik yorgunluğun doğal tedavisine yardımcı olmak için de tercih edilebilir. Bu bitkinin bağışıklık sistemini güçlendirdiği, enfeksiyonlarla savaştığı ve bunlar gibi birçok sağlık yararı olduğu bilinmekte…

Ginseng nedir öğrenmek ve ginseng faydaları hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için okumaya devam edin.

Ginseng Nedir? Faydaları Nelerdir?

Ginseng nedir?

Ginseng, geleneksel Çin tıbbında yüzyıllardır kullanılıyor. Etli kökleri olan; yavaş büyüyen bu kısa bitki, yetiştirilme süresine bağlı olarak üç şekilde sınıflandırılabilir: Taze, beyaz ve kırmızı. Taze ginseng 4 yıldan önce hasat edilirken, beyaz ginseng 4-6 yıl arasında ve kırmızı ginseng 6 yıl veya daha uzun bir süre sonra hasat edilir.

Ginsengin birçok türü var, ancak en popüler olanları Amerikan ginsengi (Panax quinquefolius) ve Asya ginsengi (Panax ginseng). Amerikan ve Asya ginsengi, aktif bileşik konsantrasyonları ve vücut üzerindeki etkileri bakımından farklılık gösterir. Amerikan ginsenginin rahatlatıcı bir ajan olarak çalıştığına inanılırken, Asya çeşidinin canlandırıcı bir etkisi olduğu düşünülür.

Ginseng genel olarak iki önemli bileşik içerir: Ginsenosidler ve gintonin. Bu bileşikler, sağlık yararları sağlamak üzere birbirini tamamlar.

Ginseng nedir? faydaları nelerdir?

Ginseng nedir, artık biliyorsunuz. Peki ne işe yarar? En özet haliyle, hem Amerikan ginsengi (Panax quinquefolius, L.) hem de Asya ginsengi (P. Ginseng) enerjiyi artırabilir, kan şekerini ve kolesterol seviyelerini düşürebilir, stresi azaltabilir, gevşemeyi teşvik edebilir, diyabeti tedavi edebilir ve erkeklerde cinsel işlev bozukluğunu yönetebilir. Elbette faydaları bunlarla da sınırlı değil.

Enerjiyi artırır

Ginseng, kendini zayıf ve yorgun hisseden kişilerde fiziksel ve zihinsel aktiviteyi teşvik etmeye yardımcı olabilir. Ancak bilim insanları bu konuda daha kesin yorumlar yapabilmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu görüşünde.

Ginseng Nedir? Faydaları Nelerdir?

Daha keskin bilişsel işlev sağlar

Ginseng, düşünme süreçlerini ve bilişi geliştirebilir. 2018 tarihli bir çalışma, bu iddianın doğruluğunu inceledi. Buna göre, insan ve aminal çalışmalara dayanarak, ginseng bileşenleri bazı bilişsel eksiklikleri tedavi etme potansiyeline sahip olabilir. Bu çalışmalar, ayrıca ginsengin oksidatif stresi azaltabileceğini ve bunun da bilişsel işlevde gelişmeye yol açabileceğini gösterdi.

Kore kırmızı ginsenginin Alzheimer hastalığı olan hastalarda bilişsel işlev üzerindeki etkileri üzerine 2016 yılında yapılan bir araştırma da benzer açıdan umut verdi.

Anti-inflamatuar etkilere sahiptir

Ginseng iltihabı azaltabilir. Ginseng’in aktif bileşenleri olan ginsenosidler, bağışıklık sisteminde iltihabı azaltabilecek yolları hedefleyebilir.

Erektil disfonksiyon tedavisine yardımcı olabilir

Bilimsel araştırmalara göre erkeklerdeki erektil disfonksiyonu tedavisi için ginseng olumlu sonuçlar doğurabilir. Yine de ginsengin erektil disfonksiyon için güvenilir bir tedavi olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var…

Gribi önleyebilir

Ginsengin fareler üzerindeki etkileri üzerine yapılan araştırmalar, ginseng ile influenza ve respiratuar sinsityal virüsün (RSV) tedavisi ve önlenmesi arasında bir bağlantı buldu. Bu çalışmalardan hareketle ginsengin gribi önleyebileceği düşünülüyor.

Kan şekerini düşürmeye yardımcı olur

2014 tarihli bir bilimsel çalışma, ginsengin kan şekerini düşürmeye ve diyabet tedavisine yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Ginsenosidler pankreastaki insülin üretimini etkileyebilir ve diğer mekanizmaları kullanarak insülin direncini iyileştirebilir.

Elbette tıpkı diğer faydalarda olduğu gibi ginsengin diyabet için olası bir tamamlayıcı tedavi olup olmadığını belirlemek adına daha fazla klinik çalışmaya ihtiyaç var.

Ginseng Nedir? Faydaları Nelerdir?

Ginseng nedir? Zararları nelerdir?

Araştırmacılar ginseng takviyelerinin çeşitli potansiyel sağlık yararlarını doğrulamamış olsa da bir kişinin bunu küçük dozlarda alması genellikle güvenli. Bununla birlikte, bir takviye almadan önce daima doktorunuza danışın.

Ginsengi tüketmek genellikle güvenli olsa da aşağıdaki yan etkilerin de görülebileceği biliniyor:

  • Baş ağrısı
  • Uyku sorunları
  • Sindirim problemleri
  • Kan basıncı ve kan şekerindeki değişiklikler
  • İshal
  • Hızlı kalp atımı
  • Şiddetli cilt reaksiyonu

Ayrıca diyabet ilaçları alan kişiler, bu seviyelerin çok düşmemesini sağlamak için ginseng kullanırken kan şekeri seviyelerini yakından izlemeli.

Ek olarak, ginseng antikoagülan ilaçların etkinliğini azaltabilir.

Güvenlik çalışmalarının olmaması nedeniyle hamile veya emziren kadınlar için önerilmiyor.

Ginseng nedir? Nasıl kullanılır?

Ginseng kökü birçok şekilde tüketilebilir. Çiğ olarak yenebilir veya yumuşatmak için hafifçe buharda pişirilebilir. Ayrıca çay yapmak için suda da haşlanabilir. Bunu yapmak için, taze dilimlenmiş ginsenge sıcak su ekleyin ve birkaç dakika demlenmesine izin verin. Ginseng, çorbalar ve kızartmalar gibi çeşitli tariflere de eklenebilir.

Ayrıca ginseng özü toz, tablet, kapsül ve yağ formlarında takviye olarak bulunabilir. Ne kadar almanız gerektiği, iyileştirmek istediğiniz duruma bağlı olarak değişecektir. Genel olarak, günlük 1-2 gram çiğ ginseng kökü veya 200-400 mg ekstrakt önerilir. Daha düşük dozlarla başlamak ve zamanla artırmak en iyisi şeklinde değerlendirilir. %2-3 toplam ginsenosid içeren standart bir ginseng özü arayın ve emilimi artırmak ve tüm faydaları elde etmek için yemeklerden önce tüketin.

Elbette herhangi bir takviye almadan önce olduğu gibi ginseng takviyesi almadan önce de doktorunuza danışın.

Ginseng Nedir? Faydaları Nelerdir?

Ginseng kilo aldırır mı?

Ginseng kilo aldırmaz, aksine birçok çalışma, bu güçlü bitkinin kilo vermeye yardımcı olabileceğini öne sürmekte. Küçük bir çalışma, Kore ginsenginin 8 hafta boyunca günde iki kez alınmasının, vücut ağırlığında ölçülebilir azalmalara ve ayrıca bağırsak mikrobiyota bileşiminde değişikliklere yol açtığını buldu.

Benzer şekilde, bir hayvan çalışması da ginsengin yağ oluşumunu değiştirerek ve bağırsak yağ emilimini geciktirerek obezite ile mücadele edebileceğini gösterdi.

Ginseng yağ yakar mı?

Ginseng nedir, ginseng faydaları nelerdir gibi soruları detaylı bir şekilde yanıtladık. Konuyla ilgili en fazla merak edilenlerden biri de ginsengin yağ yakıp yakmayacağı. Yukarıda da açıkladığımız gibi ginsengin yağ yakımına yardımcı olabileceğini gösteren araştırmalar mevcut.

Bununla birlikte, insanlarda kilo kaybı üzerindeki etkisini incelemek için daha yüksek kaliteli, büyük ölçekli çalışmalara ihtiyaç var.

Özetle ginseng, Çin tıbbında yüzyıllardır kullanılan bitkisel bir takviye. Antioksidan ve antienflamatuar etkileri nedeniyle yaygın olarak lanse ediliyor. Ginseng, çiğ veya hafif buğulanmış olarak tüketilebilir. Ayrıca özü, kapsülü veya toz formuyla diyetinize kolayca eklenebilir. İster belirli bir durumu iyileştirmek ister sadece sağlığınıza bir destek vermek isteyin, ginseng kesinlikle denemeye değer. Elbette doktorunuza danışarak*.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu