Güzellik

Evde Manikür Nasıl Yapılır? 10 Basit Adım

Evde manikür nasıl yapılır? Etkileyici bir manikür, tırnaklarınızı törpülemek ve onları oje ile kaplamaktan daha fazlasını içerir. Bu ayrıntılı bir ritüeldir – tıpkı yüzünüze bakma şekliniz. Ve kim harika tırnaklar elde etmek için bir tırnak teknisyenine burnunuzdan ödeme yapmanız gerektiğini söyledi? Kendi evinizin rahatlığında kendiniz yapabilirsiniz. İşte evde manikür nasıl yapılır sorusuna cevap bu makalede.

Evde Manikür Nasıl Yapılır: Adım Adım Kılavuz

Adım 1: Tüm Temel Araçları Toplayın

Başlamadan önce, kendinize mükemmel manikürü yapmak için ihtiyaç duyacağınız tüm manikür araçlarını toplayın. İşte ihtiyacınız olacak şeyler:

  • Oje çıkarıcı
  • Tırnak makası
  • Pamuk
  • Tırnak törpüsü
  • Kütikül itici ve kıskaç
  • Kütikül sökücü veya kütikül kremi
  • El nemlendiricisi
  • Tırnaklar için bir taban kat
  • En sevdiğin oje
  • Şeffaf bir üst kat

Evde Manikür Nasıl Yapılır Adım 2: Oje İzlerini Kaldırın

Başlamak için, giydiğiniz ojeyi çıkarın. Olmayan bir aseton kullanın oje çıkarıcı nazikçe eski oje çıkarmak ve pamuk pedler.

Aseton içermeyen oje çıkarıcılar, tırnaklarınızın etrafındaki cildi kurutmaz. Aseton bazlı oje çıkarıcılar çok daha hızlı çalışır ancak tırnaklarınıza zarar verebilirler. Ayda birden fazla oje çıkarıcı kullanıyorsanız, aseton içermeyen bir oje çıkarıcı kullanmak daha iyidir.

Evde Manikür Nasıl Yapılır 3. Adım: Tırnaklarınızı Kesin ve Törpüleyin

Tırnaklarınızı kesmek için tırnak makası kullanın. Onları çok kısa kesmekten kaçının. Ardından, onları şekillendirmek için tırnak törpüsü kullanın. Sade tutmak istiyorsanız, yuvarlak kenarlı kare şekilli tırnaklar veya basit yuvarlak tırnaklar en iyisidir.

Tırnaklarınızı törpülerken nazik olun ve törpüyü aşırı kuvvetle ileri geri sürüklemekten kaçının. Onları çok kısa dosyalamaktan kaçının. Sadece tırnak makasının geride bıraktığı çizgileri ve pürüzlü kenarları düzeltin. Tırnaklarınızın üstünü düzleştirmek için hafif aşındırıcı bir tırnak tamponu kullanın. Ancak tırnakları çok düzgün cilalamayın çünkü aksi takdirde oje tırnaklarınıza yapışmaz.

Evde Manikür Nasıl Yapılır Adım 4: Tırnaklarınızı (Ve Ellerinizi) Nemlendirin

İşte sürecin en rahatlatıcı kısmı. Büyük bir cam kase (avuçlarınızı tutacak kadar büyük) alın ve ılık suyla doldurun. Bebek şampuanı veya yumuşak bir temizleyici ekleyin ve ellerinizi birkaç dakika (en fazla 3 dakika) bu şampuanda bekletin.

Kütikülleri ıslatmak onları yumuşatmaya yardımcı olur. Kir ve ölü deri hücrelerini gevşetir. Kir izlerini gidermek için tırnakları ve etrafındaki deriyi temizlemek için yumuşak bir tırnak fırçası kullanın. Tırnakların altını kazımayı unutmayın. Tırnaklarınızı ve ellerinizi aşırı ıslatmaktan kaçının, çünkü onlara zarar verebilir.

Evde Manikür Nasıl Yapılır Adım 5: Tırnak Eti Kremi Uygulayın ve Tırnak Etlerini Hazırlayın

Tırnaklarınızı ve ellerinizi silin ve tırnak eti kremiyle tırnaklarınıza masaj yapın. Ardından, tırnak etlerini nazikçe geri itmek için bir tırnak eti itici kullanın. Çok fazla baskı uygulamayın çünkü bu, kütikülleri çok fazla içeri itebilir ve tırnaklarınıza zarar verebilir. Bu aynı zamanda enfeksiyon kapma şansınızı da artıracaktır.

Kütiküller temizlendiğinde, fazla kremi tırnaklarınızdan silin. Kütikül kremi kullanmıyorsanız, kütikülleri temizlemek için biraz kütikül sökücü de uygulayabilirsiniz.

Evde Manikür Nasıl Yapılır Adım 6: El Nemlendiricisi Uygulayın

El nemlendiricisi ile ellerinize masaj yapın. Yoğun nemlendirme için zengin ve kalın bir krem ​​kullanın. Özellikle parmaklarınıza ve tırnaklarınızın etrafındaki alana odaklanın. Hatta isterseniz nemlendirici sürmeden önce ellerinizi 30 saniye ılık suda bekletebilirsiniz.

Evde Manikür Nasıl Yapılır Adım 7: Tırnaklarınızı Cila İçin Hazırlayın

Üzerinde çok fazla nemlendirici varsa oje tırnaklarınıza yapışmaz. Yani, onu silmeniz gerekiyor. Bir pamuk alın ve üzerine biraz oje çıkarıcı sürün ve bununla tırnaklarınızı silin.

Evde Manikür Nasıl Yapılır Adım 8: İnce Bir Baz Kat Uygulayın

Baz kat olarak şeffaf bir oje kullanın. Ojenizin rengini öne çıkarmak için beyaz ojeyi baz kat olarak bile kullanabilirsiniz. Bu, tırnaklarınızın lekelenmesini önler (özellikle kırmızı veya mavi tonları kullanıyorsanız). Ayrıca, bir baz kat, ojenin daha uzun süre dayanmasına yardımcı olur.

Evde Manikür Nasıl Yapılır Adım 9: Üst Kat Uygulayın

Baz kat kuruduğunda, üstüne en sevdiğiniz ojeden ince bir kat uygulayın. Ojeyi sürmeden önce şişeyi ellerinizin arasında yuvarlayın. Sallamaktan kaçının çünkü bu, içinde hava kabarcıkları oluşturacak ve tırnaklarınıza yapışmasını zorlaştıracaktır.

Tırnağınızın tabanından uca doğru dikey çizgiler çizin. Başka bir kat uygulamadan önce önceki katın kurumasını bekleyin.

Evde Manikür Nasıl Yapılır Adım 10: Şeffaf Bir Oje ile Bitirin

Ojeniz kuruduğunda, üzerine bir kat daha şeffaf oje sürerek bitirin. Bu, ojeyi kırılmaya veya dökülmeye karşı korur. Ayrıca, herhangi bir nail art yaptıysanız , şeffaf pardösü onu da koruyacaktır.

Manikürünüzü bitirmek için nemlendiriciyi ellerinize ve tırnaklarınıza tekrar uygulayın. Onları nemli tutmak, sağlıklı görünmelerini sağlamak için çok önemlidir.

Kulağa çok kolay geliyor, değil mi? Ancak evde manikür yaparken kaçınmanız gereken bazı şeyler vardır.

Evde Manikür Nasıl Yapılır
Evde Manikür Nasıl Yapılır

Evde Manikür Yaparken Yapılmaması Gereken Hatalar

1. Tırnaklarınızı Kesmek

Zaten kısaysa tırnaklarınızı kesmekten kaçının. Sadece törpüleyin. Tırnaklarınız çok uzunsa, yarıya kadar kesin ve ardından istediğiniz uzunlukta törpüleyin. Tırnaklarınızı çok kısa kesmek görünümü bozar.

2. Tırnak Etlerini Kırpmaktan Kaçının

Hepimizin kütikül derisi vardır. Onları tamamen kesmenize gerek yok. Sadece onları geri it. Kütikül derinin çok fazla olduğunu düşünüyorsanız, her gün duş alırken onları geri itmeyi deneyin. Bunun nedeni, duş aldığınızda tırnak etlerinizin yumuşamasıdır ve bu da onları geri itmenizi kolaylaştırır.

3. Törpünüzü Farklı Yönlerde Hareket Etmekten Kaçının

Bu tırnaklarınızı yıpratacak ve soyulmalarına neden olacaktır. Yalnızca bir yönde törpüleyin. Bir köşeden başlayıp diğer uca doğru ilerlemek en iyisidir.

4. Tırnaklarınızı Tamamen Temizleyin

Oje sürmeden önce tırnaklarınızda nemlendirici, su veya kir kalıntıları olmadığından emin olun. Bunları iyice temizlemek için tüy bırakmayan bir mendil ve asetonsuz oje çıkarıcı kullanın.

5. Kenarlarını Boyamayı Unutmayın

Cilanız düzgün şekilde kapatılmamışsa, birkaç gün içinde çatlamaya başlayacaktır. Bunu önlemenin en iyi yolu, uçları üst kat ile kapatmaktır. Son kat şeffaf ojeyi uygularken parmaklarınızı kenarları görünecek şekilde çevirin. Fırçanın ucunu alın ve tırnaklarınızın uçlarının üzerinden geçin.

Doğru tekniği bildiğinizde ve mükemmel manikür setine sahip olduğunuzda, evde manikür yapmak oldukça basittir. Çok zaman ve para tasarrufu sağlar. Bu DIY manikürü evinizin rahatlığında deneyin ve aşağıdaki yorumlar bölümünde görüşlerinizi bana bildirin.

Evde Manikür Nasıl Yapılır? 10 Basit Adım Deyin Adlı Yazımızı Beğendiyseniz Güzellik Bölümünden Daha Fazla Benzer İçeriğe Göz Atabilirsiniz..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu