ModaYaşam

DREAMCATCHER ‘IN ANLAMI NEDİR?

Dreamcatcher ‘lar 1980’lerde oldukça popüler hale geldi  ve ev dekorasyonu ürünlerinde çok yaygın bir el işi eşyası, mücevher parçası ve görüntü haline geldi  . Üzerine doğal liflerle bir ağ veya ağın dokunduğu , genellikle söğüt olan  tahta bir kasnaktan yapılırlar  . Genellikle çemberden sarkan tüyleri ve boncukları vardır.  

Modern Dreamcatcher çeşitli formlarda gelirken, otantik olanları boyutları genelde sadece birkaç santim ve el yapımı olan  tüm natura l  deri kaplı çerçeve ile malzemelerin.  

DREAMCATCHER ANLAMI 

Dreamcatcher ‘ların anlamı ve yapılarını çevreleyen inançlar, Kızılderili kültürlerinden kaynaklanmaktadır. Düş kapanı, insanları kabuslardan ve kötü rüyalardan korumak için kullanılan koruyucu bir tılsımdır. Tılsım genellikle küçük çocuklar için kullanılır ve beşiklerinin veya yataklarının üzerine asılırdı.  

Yerli Amerikan kültürleri, hem iyi hem de kötü rüyaların geceleri havayı doldurduğuna inanır. Düş kapanı, kötü rüyaları veya vizyonları yakalarken, iyi olanların süzülmesine izin vererek bir örümcek ağı gibi davranır . Ağa takılan kötü rüyalar, sabah güneşi düş kapanına çarptığında yok olur, iyi rüyalar ise tüylerin arasından süzülür ve yavaşça alttaki uyuyan kişiye ulaşır.  

Rüya yakalayıcılar, sadece kötü rüyalardan ve kabuslardan değil, her türlü kötü etkiden koruma sağlayan apotropik tılsımlar olarak da düşünülebilir. Lakota gibi bazı kültürler, rüya yakalayıcıların biraz farklı çalıştığına inanırlar, çünkü efsaneleri iyi rüyaların veya fikirlerin ağda sıkışıp kalacağını, kötü olanların ise tam merkezdeki delikten  geçip sonsuza dek yok olacağını belirtir  . 

dreamcather
Dreamcatcher

DREAMCATCHER’IN FORMU 

Düş kapanı formunun her bölümü belirli bir anlam taşır.  

Circ ular çerçeve Toprak Ana’yı ve yaşam sürdürmektedir şeyi sembolize eder. Dairesel şekli, başlangıcı veya sonu olmadığı için yaşamın sürekli akışını da temsil eder. Yaşam döngüsünü temsil etmenin yanı sıra, güneş ve ayın her gün sürekli bir döngü içinde gökyüzünde nasıl hareket ettiğini de sembolize eder .  

Düş kapanının ağı veya ağı, örümcek ağı görünümünü taklit etmek için çerçevenin içine karmaşık bir şekilde dokunmuştur. İçinde daire  merkezinin  web onun kalbidir ve f iyi hayallerini ve vizyonlarını nerede olduğunu aracılığıyla iltered.   

Düş kapanı üzerindeki boncukların arkasında bazı farklı anlamlar vardır. Bazı kültürler boncukların örümceği temsil ettiğine inanırken, diğerleri boncukların ağdan geçemeyen ve kutsal tılsımlar haline gelen güzel rüyaların fiziksel şekli olduğunu söyler.  

Düş kapanının dokunmuş ağı üzerindeki noktaların sayısı da önemlidir ve farklı anlamlar taşır. 13 sayı olan bir dreamcatcher ayın 13 aşamalarını temsil etmektedir, 8 puan Kızılderili legen örümcek kadın sembolize ds, 7 puan 6 puan kartal temsil eder, yedi tahminler- belirtir ,  ve 5 puan bir yıldız simgelemektedir. 

Bazı otantik düş kapanları  , ağın ortasında Dört Kutsal Yönü simgeleyen bir çarpı işaretine  sahiptir. Bunlar , evrenden çizim yaparak talihsizlikten korunma sağlayan ve kişinin hayatına iyi ilaçlar getiren tıp çarkı rüya yakalayıcıları olarak bilinir .  

DREAMCATCHER TARİHİ 

OJİBWE KABİLESİNE GÖRE 

Düş kapanları Kızılderili kültürlerinden, daha özel olarak Ojibwe kabilesinden gelmektedir. Ojibwe cal led Dreamcatchers ‘ asabikeshiinh ‘, vasıta ‘örümcek’. Ojibwe düş kapanı efsanesine göre, Asibikaashi adında bir Örümcek Kadın  topraklarındaki  tüm insanlara ve çocuklara baktı, ancak kabile daha da yayıldıkça herkesi koruması zorlaştı  .   

Geceleri her çocuğun yanına gidemediği ve onları kötü etkilerden koruyamadığı için kabilenin anne figürlerinden yardım almıştır. Ojibwe anneleri ve büyükanneleri, söğüt çemberlerinin üzerine ağlar örerek ve onları kötü rüyaları ve kabusları tuzağa düşürmek için her çocuğun yatağının üzerine asarak rüya yakalayıcılar yaparlardı .  

Geleneksel olarak, yaşam ağında yalnızca bir yaratıcı olduğu için bir düş kapanı yapımında yalnızca bir değerli taş boncuk kullanılmıştır.   

dreamcatcher
Dreamcatcher

LAKOTA KABİLESİNE GÖRE 

Lakota kabilesinin  düş kapanlarının kökeni hakkında farklı bir efsanesi vardır , ancak tılsımların Ojibwe kabilesinden çeşitli şekillerde geçtiğine inanılır. Lakota Efsanesi’nde, ruhani bir lider, örümcek şeklini alan büyük bir düzenbaz ve öğretmen ruhu olan İktomi’nin bir vizyonuna sahipti  .   

İktomi  , manevi liderin söğüt çemberini aldı ve konuşurken üzerine bir ağ örmeye başladı. Yaşam döngüsünden bahsetti ve lidere bir yaşam döngüsünde hem iyi hem de kötü güçlerin rol oynadığını söyledi. İyileri dinlersen doğru yöne yönlendirilirsin ama kötü güçler zarar verir.   

Ağını örmeyi bitirdiğinde,  Iktomi  ruhani lidere bunun ortasında bir delik olan mükemmel bir daire olduğunu gösterdi. İyi fikirlerin internette takılıp kalacağını, kötülerin ise delikten geçeceğini belirtti. Manevi lider, bu bilgiyi, rüyalarını filtrelemek ve tüm iyileri yakalamak ve kötüleri serbest bırakmak için rüya yakalayıcıları kullanmaya başlayan halkına geri getirdi.  

MODERN ZAMANDA 

Modern çağda,  düş kapanları bazı Kızılderili kültürleri tarafından 1960’lar-70’lerin Pan-Hint Hareketi boyunca birliğin sembolü olarak kullanıldı. Düş kapanları daha sonra ‘Yerli el sanatları ürünleri’ olarak bilinir ve popüler hediyelik eşyalar haline gelir.  

Dünyanın her yerindeki insanlar, düş yakalayıcıları güzel ve ilginç nesneler olarak görür. New Age grupları, bugün piyasada çok popüler olan, çeşitli malzemelerden, farklı tarzlarda, farklı türlerde düş kapanları üretmektedir. Düş kapanı görüntüleri ve  takıları  oldukça yaygındır ve güzel görünmeleri nedeniyle bir şekilde modaya uygun bir trend haline gelmiştir.    

Bununla birlikte, bu düş kapanları, genellikle oldukça büyük, renkli  oldukları ve plastik ve diğer yapay malzemelerden yapıldıkları için geleneksel düş kapanlarından çok farklıdır , oysa geleneksel düş kapanları genellikle oldukça küçüktür ve ahşap, deri, ip ve gerçek tüylerden yapılmıştır. . Pek çok Kızılderili kültürü, onların çok ticarileştiğine, kötüye kullanıldığına ve anlamlarının kaybolduğuna inanıyor.

DREAMCATCHER ‘IN ANLAMI NEDİR? Adlı Yazımızı Beğendiyseniz Yaşam Bölümünden Daha Fazla Benzer İçeriğe Göz Atabilirsiniz..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu