Astroloji

Doğum Haritası Nedir? Bakarak Neler Öğrenebiliriz?

Doğum Haritası kişiliğinizin ve yolunuzun anahtarıdır.

Bir astroloji doğum haritası  tam olarak doğduğunuz anda tüm gezegenlerin Güneş etrafındaki yolculuklarında (dünyadaki bizim bakış noktamızdan) nerede olduklarını gösteren bir haritadır. Bir astroloji doğum haritası okuması, güçlü ve zayıf yönlerinizi, ruh gelişimi için fırsatlarınızı, en önemli hareketleriniz için en iyi zamanlamayı ortaya çıkarabilir.

Astroloji doğum haritanızı hesaplamak için doğum saatinize, tarihinize ve yerinize ihtiyacınız olacak. Bazı insanlar doğum zamanlarını bilmiyorlar. Doğum belgenizde bulamıyorsanız, mümkün olduğunca yakın bir tahmin yapın veya öğlen 12:00’ye girin.

Doğum saati olmadan yükselen burcunuzu veya yükselen burcunuzu doğru bir şekilde öğrenemezsiniz. Haritanızdaki gezegenlerin hangi evlere ait olduğunu da doğru bir şekilde bilemezsiniz. Ancak doğum tarihinizi ve konumunuzu girerek toplayabileceğiniz çok fazla veri var – bu yüzden astroloji doğum haritanızı kontrol etmenizi ertelemeyin.

Bir astrolog doğum haritası ile ne görebilir?

Astroloji çizelgeleri, kalıplarınız ve tercihleriniz hakkında şaşırtıcı bilgiler sağlayabilir. Kendi “kör noktalarınızı” anlamanın ve bu bilgiyi kişisel gelişim ve kendini geliştirme için kullanmanın mükemmel bir yoludur. Hangi yetenekleri geliştirmeniz gerektiğini ve nerede geliştirmeniz gereken zayıf noktalarınız olabileceğini öğrenebilirsiniz.

Tipik olarak, bir astrolog doğum haritasında birkaç önemli şeyi arar:

  • Ne Burcu ve hangi 12 evler Grafikteki her gezegen olduğu
  • Venüs, Mars ve ayın burcu ve aşk evi
  • Daha çok çalışmanız gerekebilecek yer için Satürn, şanslı olabileceğiniz yer için Jüpiter
  • “Yönleri” herhangi iki gezegen arasında oluşan veya açılar
  • Kişi için belirli bir enerjinin yoğun bir konsantrasyonunu oluşturan bir “stelyum” (bir burçta 3 veya daha fazla gezegen) varsa
  • Haritadaki elementlerin dengesi (ateşteki gezegenler, toprak, hava ve su işaretleri)
  • Haritadaki niteliklerin dengesi (ana, değişken veya sabit burçlardaki gezegenler)
  • Gezegenlerin oluşturduğu desen ( 7 klasik harita “şekli” vardır )

Bir astrolog, öğeleri ve nitelikleri toplayacak ve çizelgeyi “puanlayacaktır”. Bir özelliğin eksikliği veya diğerinin baskınlığı varsa, müşteriye pratikte yaşamlarına nasıl daha fazla denge getirebilecekleri konusunda tavsiyelerde bulunurlar. Buna Astro-Ayurveda diyoruz , çünkü haritanızı dengeleme sanatıdır!

Yılınıza astroloji doğum haritası ile başlayın:

Astroloji çizelgenize bakmanın özellikle verimli olduğu iki zaman vardır: her yılın başında ve doğum gününüzde .

Yeni yıl için, transit çizelgesi denilen şeyi (“doğum artı geçişler” çizelgesi de denir) yapmanızı öneririz. Bu, profesyonel bir astrologun rehberliğini gerektirebilir çünkü yorumlama işi karmaşıklaşabilir!

Bu durumda kendi doğum haritanızla başlarsınız ve onu geçiş yapan (hareket eden) gezegenlerle, yani gezegenlerin gökyüzündeki mevcut konumlarıyla karşılaştırırsınız.

Aşağıdaki örnekte, içteki tekerlek (mavi gezegen sembolleriyle birlikte) bizim doğum haritamızdır ve bu asla değişmeyen sabit bir haritadır. Dış tekerlekteki turuncu gezegen sembolleri, 1 Ocak 2019’da geçiş yapan (hareket eden) gezegenleri temsil eder. Eğitimli bir astrolog, iki tabloyu karşılaştırır ve karşılaştırır. Geçiş yapan (turuncu) bir gezegen, doğum (mavi) gezegenlerden biriyle temas kurduğunda, uygun veya zorlayıcı olabilen belirli bir enerjiyi harekete geçirir. Bunu bilmek, önceden plan yapmanızı sağlar.

Bu örnekte, saat 21:00’de, eğitimli bir astrolog, transit Satürn’ün (liderliği ve otoriteyi yöneten) doğum haritasının yükselen/yükselen burcuyla temas kurduğunu görecektir, bu sadece 29 yılda bir gerçekleşir. Buna göre tavsiye verilecekti – bu durumda, Satürn haritanın ilk benlik evinde hareket ettiği için kişisel hedefler konusunda çok ciddi olmak için. (Dediğimiz gibi – bu, yorumlamak için yıllarca pratik veya eğitimli bir astrolojik göz gerektirebilir, ancak öngörü oyunun kurallarını değiştirebilir!)

Transit çizelgeleri sadece Yılbaşı için değildir. Herhangi bir tarihi, geçmiş veya geleceği ekleyebilir ve hareket halindeki gezegenleri doğum haritanızda karşılaştıran bir geçiş haritası çalıştırabilirsiniz. Transit çizelgeleri planlama için çok faydalıdır. Bir düğün tarihi seçiyorsanız, seyahat rezervasyonu yapıyorsanız veya önemli bir kariyer hamlesi planlıyorsanız, gökyüzünün açık olup olmadığını görmek için toplu taşıma çizelgesine bakın.

Geçiş çizelgeleri aynı zamanda tarihsel perspektif için de harikadır: Hayatınızdaki önemli anlara -yeni aşk, yer değiştirmeler, ölümler, ayrılıklar, kariyer darbeleri, iş kayıpları- geriye dönüp bakabilirsiniz. O zaman yıldızlarda neler olduğunu görmek için bir çizelge (veya tahmini bir çizelge) yapın.

Doğum Haritası
Doğum Haritası

Başka ne tür astroloji çizelgeleri var?

Güneş Dönüşü Tabloları:  “Doğum günü çizelgeniz” olarak da bilinen güneş enerjisi dönüş çizelgesi , size mevcut doğum gününüzden bir sonraki doğum gününüze kadar süren bir yıllık bir çizelge verir. Bu çizelgeler konuma bağlı olarak değişecektir. En iyi sonuçlar için kutlamalarınızı yıldızlarla hizalayın! 

Uyumluluk Astroloji Tabloları:  Astroloji doğum haritasına ek olarak, diğer insanlarla nasıl geçineceğinizi görmek için bir astroloji uyumluluk tablosu yapabilirsiniz. İki tür uyumluluk çizelgesi yayınlayabilirsiniz. Bir  sinastri haritası , sizin haritanızdaki ve diğer kişininkilerdeki gezegenleri karşılaştırır ve karşılaştırır. Bir  kompozit grafik bir kullanarak iki çizelgeleri üzerinden ortalamaları “orta nokta yöntemi.” İlişkinizin özünü ortaya çıkaran tek bir harmanlanmış tablo oluşturur. Bileşik bir çizelge, ilişkinizi kendi varlığı ya da üçüncü bir “kişi” (birçok yönden doğrudur!) gibi ele alır.

Etkinlik Planlama için Astroloji Tabloları:  Kişiler için olduğu kadar etkinlikler için de çizelgeler yapabilirsiniz. Sadece söz konusu olayın saatini, tarihini ve yerini girin ve bunun için bir astroloji çizelgesi oluşturabilirsiniz. Örneğin, bir parti veya büyük bir toplantı planlıyorsanız, yıldızların nasıl hizalandığını görmek için saat, tarih ve yeri girebilirsiniz. 

Peki ya Vedik astroloji çizelgeleri?

Batı astrolojisi haritası, 12 farklı bölüme veya eve bölünmüş bir tekerlek olarak tasvir edilmiştir. Verileri farklı şekilde hesaplayacak bir Vedik astroloji çizelgesi (veya Jyotish astroloji çizelgesi) veya bir Çin astrolojisi çizelgesi yapabilirsiniz.

Bu tür astroloji çizelgeleri ne zamandan beri var?

Astrostyle’da binlerce yıl öncesine dayanan Batı astrolojisi sistemi ile çalışıyoruz. İnsanlar, medeniyetin doğuşundan beri göklerin hareketini takip ettiler. 6000 yılına kadar Sümerler gezegenlerin ve yıldızların yolculuklarını kaydettiler. MÖ 3300 civarında Babilliler (Keldaniler olarak da bilinirler), Sümerlerin başlattığı şeyi genişletmeye başladılar ve binlerce yıl boyunca ilk astrolojik sistemi geliştirdiler. Bugün kullandığımız burç çarkını (gezegenler ve evlerle birlikte) MÖ 700 civarında yarattılar Bilinen en eski burç tablosunun MÖ 409 yılına ait olduğuna inanılıyor

Doğum Haritası Nedir? Bakarak Neler Öğrenebiliriz? Adlı Yazımızı Beğendiyseniz Astroloji Bölümünde Daha Fazla İçeriğe Göz Atabilirsiniz…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu